Lor Peyniri Hangi Yemeklerde Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları

Lor peyniri, börek gibi hamur işlerinde kullanılır. Çabuk bozulur, buzdolabında saklanır. Eklem ağrılarına iyi gelen faydaları bulunmaktadır.

Lor Peyniri

Gıda alışkanlıklarımız arasında peynirin özel bir yeri vardır. Özellikle kahvaltılarımızın olmazsa olmazları arasında peynirler bulunur. Onlarca çeşit peynir kahvaltılarımızda yer alırken lor peyniri de özel bir yer tutar. Lor peyniri fiyat bakımından uygun olurken aynı zamanda sütü ağızda hissettirici tadıyla çok da beğenilir.

Türk toplumunda son derece bilinen ve tercih edilen bir peynirdir. Sade olarak tüketime uygun olan bu peynir, üzerine yumurta kırılarak da çok lezzetli bir hale getirilir.

Taze olan lor peyniri daha lezzetli olurken, üretiminin üzerinden bir ay gibi süre geçmiş olan lor peyniri, börek ve gözleme içlerinde de katık olarak kullanılır.

Lor Peyniri Nasıl Saklanır?

Lor peyniri ülkemizde gerek börek içinde kullanım gerekse tüketim olarak en çok tercih edilen peynirdir. lor peyniri nasıl saklanır konusunda ise buzdolabında saklanması uygun olur diyebilmekteyiz. Lor peyniri kolay bozulan bir peynir türü değildir.

Bu bakımdan fazla olarak satın alındığında derin dondurucuda da saklanması mümkündür. Lor peyniri saklama konusunda dikkat edilmesi gereken tek detay peynirin plastik kap içine konulmaması gerektiğidir.

Lor peyniri ister uzun süre olsun isterse kısa süre olsun kesinlikle plastik kap içerisinde saklanmamalıdır. Peynir dış ortamdan gelen kokuları içeriğine hapsetme özelliğine sahip olduğundan ağzı kapaklı olan, metal, porselen ve cam tencerelerde rahatlıkla saklanabilir.

Lor Peyniri Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde bazı peynir türleri yemek ve tatlılarda kullanılabiliyor. Bu anlamda lor peyniri yemeklerde nasıl kullanılır soruları için makarnalarda kullanılabileceğini söyleyebilmekteyiz. Sıcak olan makarnanın üzerine atılan lor peyniri sade ve salçalı makarnaya lezzet katacaktır.

Lor peyniri makarnaların yanı sıra salata yapımında da kullanılan bir peynir türüdür. Ancak lor peyniri katılan tüm salata ve yemeklerin fazla karıştırılmaması gerekir.

Yufkaların arasına katılarak gözleme ve börek yapımı da en çok tercih edilen lor peyniri tüketim şeklidir. Evde lor peyniri yapımı ile lezzetli börekler hazırlanabilir.

Lor Peyniri Faydaları

Lor peynirinin üretiminde süt önemli bir yer tutar. Bu peynire su katılmaması bakımından lor peyniri faydaları oldukça zengin olan bir peynirdir.

Ancak satın alınırken kalitesinden emin olunan markaların tercih edilmesi gerekir. Süt özü olan bu peyniri ev ortamında da yapmak mümkündür. Sütün pişirilmesi sırasında kesilen sütü lor peyniri yapmak mümkündür.

İçeriği yalnızca sade sütten oluşan lor peyniri kalsiyum bakımından zenginlik taşır. Saç dökülmesi, tırnak kırılması, diş ağrıları, karın ağrıları ve eklem ağrılarına yönelik olarak belirli ölçüde tüketimi önerilir. Kalsiyum ihtiyacı duyan tüm kişiler lor peynirini ekmek kullanmadan da rahat rahat tüketebilmektedir.

Lor Peyniri Nelere İyi Gelir?

Sağlığımız için yararlı gıdalar denildiğinde peynir gibi süt ürünlerinin ilk sırada olduğunu görmekteyiz. Lor peyniri de bu bakımdan yararlı olan gıda maddelerinden birini oluşturuyor. İçerisindeki süt sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum seviyesini sunacaktır.

Demir bileşeni bakımından da zengin olan lor peyniri neler iyi gelir konusunda hafif oluşuyla kolay sindirim sağlar diyebiliyoruz.

Lor peyniri, safra kesesi iltihabı, taş ve çamur oluşumuna engel olucu içerikler taşır. Hazımsızlık sorununa karşı etkili olan lor peyniri kalbi yormayıcı bir yapıya sahiptir. Yalnızca doğal süt yağı ile meydana gelmesi, damar tıkanıklığı ve sertleşmesi gibi sorunları da ortadan kaldırır.

İçeriğinde bulunan demir ve magnezyum, vücudun dik durmasını ve enerji kazanmasını sağlar. Mat ve donuk saç yapısını ortadan kaldırarak parlak bir cilt ve saç görünümü sağlar.

Tırnak kırılması, çatallanması, kemik ağrıları, doku iltihapları gibi birçok sorunun oluşmasına karşı da son derece etkilidir. Hafif olması sayesinde şişkinlik, gaz gibi karın ağrılarına karşı de etkili bir peynir çeşididir.

Lor Peyniri İçindeki Vitaminler

Lor peyniri özünde süt olması bakımından zengin mineralli bir peynir türüdür. Lor peyniri içindeki vitaminler diğer peynir türleri ile hemen hemen aynıdır. B vitamini, C vitamini ve D vitamini süt ürünü olması sebebiyle lor peyniri içeriğinde bulunur.

Bunun yanı sıra, magnezyum, demir, folik asit ve kalsiyum lor peynirinde bulunan vitaminlerdendir. Lor peyniri tüketim itibariyle vitaminleri içeriğine hapseden bir yapıya sahiptir.

Lor peynirindeki C vitamini oranını artırmak için sebze salatasına katılabilir. Karbonhidrat miktarı içinde çok az olan Lor peyniri kilo problemi yaşatmaması bakımından da diyet önerilerinde kullanılan bir içerik taşır.

Tam yağlı ve yumuşak olan lor peynirlerinin yanı sıra daha az yağlı ve kuru olan lor peynirleri de vardır. Özellikle köylerde çok daha organik olarak üretilir ve yapılışı son derece basittir. Vitamin ve mineral açısından taze ve özel üretimle yapılan en iyi lor peyniri çeşitlerinin insan vücuduna hiçbir zararı yoktur.

Lor Peyniri Kalorisi

Lor peyniri diyetlerde de kullanılan bir peynirdir. Bu bakımdan lor peyniri kalorisi hakkında da ön bilgi edinmiş olmaktayız. 100 gram lor peynirinde 96 kalori vardır. Bu kaloride hafif bir miktarı gösterir. Diyetlerin vazgeçilmez ürünü olan lor peyniri için çökelek de diyebilmekteyiz.

Lor peynirinin kalorisini yükseltmek ve daha yağlı olarak tüketmek isteyenler lor peyniri içerisine margarin veya tereyağı doğrayarak daha yağlı bir lor peyniri elde edebilirler. Ülkemizin bazı yörelerinde lor peynirini toprağa gömme usulüyle saklayanlar da bulunur.

Bu düşüncenin asıl sebebi hem peynirin bozulmaması hem de toprakta bulunan vitaminlerin lor peynirine eklenmesi niteliğidir.

Toprağa kiremitten yapılmış bir küp ile gömülen lor peyniri bir ay sonra çıkarıldığında daha sararmış ve acımsı bir tada sahip olur. Bu uygulama peyniri daha yağlı bir kıvama sokarken kalorisinde de bir miktar yükselmeye sebep olacaktır.

Lor Peyniri Zararları

İnsanlar arasında son yıllarda tüketilen gıdalara yönelik bir endişe durumunun hâkim olduğu görülüyor. Bu bakımdan tükettikleri her gıda ürününün sağlıkları açısından bir zararı olabileceği duygusu akıllarına geliyor.

Bu durum lor peyniri zararları araştırmasını da ortaya çıkarıyor. Peynir insan sağlığı için son derece yararlı bir besindir. Ancak bazı peynirler işlenmiş gıda kategorisine girdiğinden bir takım zararlar ortaya çıkarabiliyor. Bu bakımdan lor peyniri satın alırken alınan marka ya da organik olma özelliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Temiz bir ortamda gerçek süt kullanılarak üretilmiş olan, normal yağ kıvamını taşıyan lor peyniri insan sağlığına zarar vermiyor. Ancak merdiven altı üretim denilen, yasalara uygun olmayan ve insan sağlığını tehdit edici şekilde hazırlanmış olan her besinde olduğu gibi bu tarz bir üretime sahip olan lor peyniri sağlığa zarar verebiliyor.

Lor peyniri kullanımında bu tarz endişelere sahip olan kişiler, lor peynirini ev ortamında steril hale getirebiliyor.

Lor peyniri tıpkı diğer peynirler gibi yıkanma özelliğine sahip olan peynirlerden biridir. Kalitesinden emin olunmayan lor peyniri, yıkanmak ve yazmadan geçirmek suretiyle birazda olsa daha steril hale getirilebiliyor. Bu yöntem yıllardan beri uygulanan bir yöntemi oluştururken, lor peynirine tuz atan kişiler de bulunuyor.

Sağlığınız için hiçbir zararı bulunmayan lor peynirini yine de abartmadan tüketmek gerekiyor. Süt ürünlerine karşı alerjisi olan kişiler için lor peyniri tüketmek konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Ancak tükettiğimiz besinler içinde neredeyse sağlık için zararlı olmayan tek gıda lor peyniridir diyebilmekteyiz.

 

33469