Ezan ve Kamet Nasıl Okunur? Türkçe Anlamları Nedir?

Ezan ve Kamet Nasıl Okunur?

Ezan günde 5 vakit dinlediğimiz namaz çağrısıdır. Kamet ise erkeklere sünnet kılınmış ve namaz kılmadan önce okunur. Kamet büyük ölçüde ezanla benzerlikler taşır. Aralarında belli başlı farklar vardır. Ezan Türkçe anlamı ve okunuşu çok merak edildiği için hem Arapça hem de Türkçe olarak farklı şekillerde ele alacağız. 

Bu yazıda ve Ezan Kamet Nasıl Okunur Türkçe Anlamları İslam Namaz Dini Ritüeller detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Ezan
Ezan ve Kamet Nasıl Okunur? Türkçe Anlamları Nedir?

Ezan Türkçe Okunuşu 

1. Allah’u Ekber Allah’u Ekber, Allah’u Ekber Allah’u Ekber.

2. Eşhedü en la ilahe illallah, Eşhedü en la ilahe illallah.

3. Eşhedü enne Muhammeder Resulüllah, Eşhedü enne Muhammeder Resulüllah.

4. Hayye ale’s-Salah, Hayye ale’s-Salah.

5. Hayye le’l-Felah, Hayye le’l-Felah.

6. Allah’u Ekber Allah’u Ekber.

7. La ilahe illallah.

Ezan Türkçe Anlamı 

1. Allahu Ekber: Allah(c.c) büyüktür ve tektir. O hiçbir şeye ihtiyaç duymaz ve noksandan muaftır. Kimsenin ibadetine ihtiyaç duymayacak kadar kudretlidir. Toplam 4 kez söylenir. 

2. Eşhedü En-La İlahe İllallah: Allah(c.c)’in kudretine, gücüne ve tek olduğuna şahitlik ederim. Şahitliğim hem dilimle hem de kalbimledir. Toplam 2 kez söylenir. 

3. Eşhedü Enne Muhammeden Resulullah: Efendimiz Muhammed(sav) Allah(c.c)’in elçisi ve peygamberidir. Hem Allah’a hem de onun resulüne şehadet ederim. Kabul eyler inanırım. Toplam 2 kez söylenir. 

4. Hayye Ales-Salah: Şimdi herkes namaz kılmaya buyursun anlamına gelmektedir. Asıl namaz çağrısıdır. Toplam 2 kez söylenir. 

5. Hayye Alel-Felah: Allah’a ibadet etmenin kurtuluş olduğu anlamında haydi herkes kurtuluşa şeklinde bir anlama sahiptir. Toplam 2 kez söylenir. 

6. Allah’u Ekber: Allah(c.c) uludur ve büyüktür. Hiçbir şeye, hiç kimseye ve hiçbir kulunun ibadetine ihtiyaç duymayacak kadar kudretlidir. Onun kimseye ihtiyacı yoktur ve her şeyden büyüktür. Toplam 4 kez söylenir. 

7. Lailahe İllallah: Allah(c.c) tek yaratıcıdır ve ondan başka ilah yoktur. Tüm kalbimle buna inanır ona secde ederim. Toplam 1 kez söylenir. 

Kamet Türkçe Okunuşu 

1. Allah’u Ekber Allah’u Ekber, Allah’u Ekber Allah’u Ekber.

2. Eşhedü en la ilahe illallah, Eşhedü en la ilahe illallah.

3. Eşhedü enne Muhammeder Resulüllah, Eşhedü enne Muhammeder Resulüllah.

4. Hayye ale’s-Salah, Hayye ale’s-Salah.

5. Hayye le’l-Felah, Hayye le’l-Felah. 

6. Katkametüs sela Katkametüs sela

7. Allah’u Ekber Allah’u Ekber.

8. La ilahe illallah.

Kamet Türkçe Anlamı 

1. Allahu Ekber: Allah(c.c) güçlüdür ve tek yaratıcıdır. Noksandan muaf, hiçbir şeye ihtiyaç duymayacak kadar büyüktür. Biz kulların ona ibadet etmesine bile ihtiyaç duymaz. Toplam 4 kez söylenir. 

2. Eşhedü En-La İlahe İllallah: Allah(c.c) benzersiz ve bir o kadar güçlüdür. Kalbimle, ruhumla, dilimle onun tek yaratıcı olduğuna inanır ona iman ederim. Toplam 2 kez söylenir. 

3. Eşhedü Enne Muhammeden Resulullah: Muhammed(sav) Allah(c.c)’in resulüdür. Son peygamberdir ve onun izinden gider, ona inanırım. Toplam 2 kez söylenir. 

4. Hayye Ales-Salah: Hadi herkes namaz kılmaya çağrısıdır. Toplam 2 kez tekrar edilir. 

5. Hayye Alel-Felah: Allah(c.c)’e ibadetin kuruluş olduğunu ifade eden hadi herkes kurtuluşa çağrısıdır. Toplam 2 kez söylenir. 

6. Katkametüs Selah: İmam namaz için hazırlandı. Hadi herkes namaz kılmaya anlamındadır. Kamet sırasında 2 kez tekrarlanır. 

7. Allah’u Ekber: Allah(c.c) tek ilahtır ve ondan büyük yoktur. O her şeyi oldurur. Bunun için herhangi bir şeye ihtiyaç duymaz. İbadetinize bile ihtiyacı yoktur. Toplam 4 kez söylenir. 

8. Lailahe İllallah: Allah(c.c)’den başka ilah yoktur. O’na inanır ona ibadet ederim. Toplam 1 kez söylenir. 

Ezan Duası Arapça Yazılışı 

‘’ اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَالصَّلَاةِ الْقَائِمَةِ آتِ مُحَمَّداً الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَالدَّرَجَةَ الرَّافِعَةَ وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ إَنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ’’

Ezan Duası Türkçe Okunuşu 

Allâhümme Rabbe hâzihi’d-da’veti’t-tâmmeh, ve’s-salâti’l-kâimeh, âti Muhammedeni’l-vesîlete ve’l-fadîlete, ved-dereceter-refîate. veb’ashü makâmem-mahmûdeni’l-lezî va’adteh. İnneke lâ tuhlifu’l-mîâd.’’

Ezan Duası Türkçe Anlamı 

‘’Ey Allah(c.c), sen ki bu eşsiz davetle kılacağım namazın tek rabbisin. Sen ki Muhammed’e fazileti verensin. Vesile eyleyensin. O’na Makam-ı Mahmud’a ulaşması için güç ver. Ki sen hiçbir zaman vaadinden geçmezsin’’ 

Sahih kaynaklara bakıldığında Abdullah İbni Amr İbni As rivayetine göre peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) şöyle buyuruyor. 

‘’Ne zaman ki ezan duyarsınız işte o zaman müezzini can kulağıyla dinleyin ve onu tekrarlayın. Ezandan sonra bana salavat edin. Hanginiz bana bir kez salavat getirirse Allah(c.c) ona on salat ederek mükafat verir. Allah(c.c)’in kuldan kula layık tek mekânı cennettir. O’ndan vesile isteyin. Çünkü o gün geldiğinde o vesileye nail olacak kul benim. Allah(c.c)’den benim için vesile isteyen kim varsa kıyamet günü geldiğinde şefaatim onun üzerinde olacaktır. ‘’

wzdK0yqd

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir