Enginar Hangi Mevsimde Yetişir? Ne Zaman Çıkar? Zararı Var mı?

Enginar

Enginar, iki mevsimin sebzedir. Kış aylarında ve sonrası ilkbaharda tezgahlarda görmek mümkündür. Kalın bir çiçeğe benzer. İç Anadolu, Doğu Anadolu’da az pek bilinmese de Akdeniz’de birçok farklı yemeği yapılır ve çok sağlıklıdır. Enginarın besin değerleri, faydaları, zararları, yetiştiği, toplandığı mevsimi hakkında bilgileri derledik.

Enginar
Enginar Hangi Mevsimde Yetişir? Ne Zaman Çıkar? Zararı Var mı?

Enginar Besin Değerleri

 • A vitamini
 • B1 vitamini
 • B2 vitamini
 • B6 vitamini
 • K vitamini
 • C vitamini
 • Antioksidan
 • Lif
 • Fofor
 • Magnezum
 • Çinko
 • Demir
 • Sodyum
 • Kalsiyum gibi vitamin ve mineralleri içerir ve karaciğer dostudur.

Enginar Hangi Mevsim Yetişir Toplanır?

Kış mevsiminin ikinci ayı olan Ocak itibariyle başlar ve Mayıs ayına kadar hasadı devam eder. Kış – ilkbahar sebzesi olarak geçer. Hasat edildiği aylar, yetiştiği bölgenin, yerin sıcaklık, soğukluk ve yağış durumuna göre farklılık gösterebilir.

Enginar, kışının yarısında olduğu için büyük çoğunluğu baharda yetişir. Yetiştiği aylar boyunca beslenme listenizde mutlaka yer alması gerekir. Haftanın bir günü düzenli enginar yemek karaciğer rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Bunun dışında da çok faydaları vardır ama birçok araştırma özellikle karaciğere iyi geldiğini ortaya koymuştur. Kalorisi azdır, lif barındırır, antioksidan da içerir. Eğer kendinizi sürekli şiş hissediyor, tuvalete çıkmakta zorlanıyorsanız enginarı mutlaka yemelisiniz.

Enginarın İnsan Sağlığına Olan Faydaları

İç Organların Daha Fonksiyonel Çalışmasını Destekler

Bilimsel çalışmalar gösterdi ki enginar karaciğere müthiş şekilde faydalıdır. Böbreklerin çalışmasını da sağlar, safraya da iyi gelir. Organlarımızın sağlıklı kalmasını destekler.

Karaciğeri Arındırır

İçerdiği antioksidan sayesinde karaciğeri zararlı toksinlerden arındırır. Prof. Dr. Saraçoğlu dahil birçok uzman, enginar ile yapılan kür tarifleri ile karaciğerimizin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Kolesterolü Dengeleyici Etkisi Vardır

Zengin besin değerleri sayesinde enginar, kan basıncını dengelemeyi destekler. Dolaşım sistemine de iyi gelir, bu sayede kanı arındırır, LDL’yi düşürücü etkisi vardır. Ayda 4 – 5 sefer enginar yemek kolesterolü normal seviyelere getirmeye yardımcıdır.

Bağışıklığı Güçlendirici Faydası Vardır

Antioksidanın bir diğer faydası da bağışıklığı güçlendirmesidir. Dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı bizi korur. Mikroplar daha vücuda girmeden engellenir.

Zayıflamayı Destekler

Enginar sebzesinin kalorisi az olduğu gibi yağ oranı da yok denecek kadar azdır. Diyet yapanların menüsünde sebze yemeği mutlaka olur, mevsiminde enginarı o listeye dâhil ederek hem zayıflayıp hem de sağlıklı kalabilirsiniz. Sebze beni doyurmuyor diyenler bir de enginarı denesinler, yüksek lif sayesinde açlık hissettirmez.

Kansızlık Anemiye Gelir

Demir içeren yemekleri, sebzeleri düzenli yemek kansızlık sorununun geçmesi için gereklidir. Enginarda da demir vardır anemiye engel olur. Sadece demir eksikliğin gidermez, kanı da arındırır.

Cilt Hücrelerini Yenileyici Etkisi Vardır

Kim yaşlanmayı ister ki? Erkekler de istemez ama kadınlar hiç istemez. Enginarın besin değerleri cilt hücrelerine de iyi gelir. Hasarı hücreleri düzeltir, yeniler. Düzenli enginar yerseniz birçok kişiye göre daha geç yaşlanırsınız. Yüzünüz eskisinden daha parlak görünür.

Sindirime de İyi Gelir

Enginarın barındırdığı aminoasitler asit seviyesini normale çevirir ve onun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kanı ve karaciğeri temizlemek dışında bağırsağı, mideyi de arındırır. Sürekli bir şişlik yaşıyorsanız, yanma ve gaz gibi şikayetleriniz varsa düzenli enginar tüketin.

Beyin Sağlığını Koruyucu Faydası Vardır

Yüksek miktarda lif ihtiva etmesinin yanında K Vitamini de içerir. Bu vitamin de zihne güç katar. Ülkemizde ve dünyada görülen beyin rahatsızlıklarının oluşmasını engellemeye yardımcıdır.

Enginarın Zararı var mı? Çok Yenirse Nasıl Bir Yan Etki Yapar?

Sadece enginar için değil, hangi meyve, sebze veya besin türleri çok yenirse zararlıdır ve her kişide farklı yan etkilere neden olabilir. Enginarı çok yemek sürekli gaz sorunu yaşamasanıza neden olabilir. Abartı tüketim bulantı ve kusmayı de beraberinde getirebilir.

Enginarın her yeri olmasa da yapraklarını yiyenlerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bir kere tükettikten sonra alerji olanlar tekrar yememelidir.

Eğer böbrek taşınız varsa ve henüz düşürmediyseniz bu süreçte enginar sebzesi zararlı olabilir, yenmemesi gerekir.

i5ZpcQxs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir