Enginar Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Enginar çayı, cilt sağlığına iyi gelen faydaları içerisinde barındırır. Bitki çayları günde 2 taneden fazla tüketilirse sağlığa zararlı olabilir.

Enginar Çayı

Akdeniz Bölgesi’nde oldukça fazla yetişen enginar bitkisinin yaprakları da en az sebzesi kadar kıymetlidir. Toplanan yaprakları enginar çayı için kullanılmaktadır. Alternatif tıpta ilaç yapımında da kullanıldığı belirtilmektedir. Son dönemlerde de adını sıkça duyurmuştur. Şifa deposu olarak görülmektedir.

Papatyagiller familyasından olan Enginar otsu ve çok yıllık bir bitki türüdür. Yemeklerde de kullanılan ve çiçek açmasan önce toplanır. Sebze olarak kullanıldığı gibi yaprakları çay yapımında kullanılmaktadır.

Enginar Çayı Nasıl Saklanır?

Enginar sebzesinin yaprakları enginar çayı için oldukça elverişlidir. Bu nedenle yurdumuzda çok fazla tüketim olmaktadır. Cilde ve vücuda olan faydaları göz önüne alındığında buna bağlı olarak tüketimi artmaktadır.

Bu nedenle bakıldığında enginar çayı nasıl saklanır diye bakıldığında karşımıza yapraklarının toplanması ve kurutulması ile ilgili bilgiler çıkmaktadır. Bu nedenle de en çok enginar çayı nasıl yapılır şeklinde bilgiler edinilebilmektedir.

Toplanan enginar yaprakları temizlenir. Temizlendikten sonra da kuruması için bir kağıt havlu üzerine alınarak kuruması sağlanmalıdır. Yapraklar gün ışığında kurutulmalıdır.

Kuruyan yapraklar sonrasında bir kavanoza alınmalıdır. Bu şekilde bir saklama yöntemi sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için aktarlardan da faydalanabilirsiniz. Aktarlarda kurutulmuş ve hazır paketli olarak bulunabilmektedir.

Enginar Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Enginar çayı yemeklerde nasıl kullanılır diye bir araştırma yapıldığında bu konuda yemekler değil çayın nasıl bir demleme ile yapıldığı şeklinde bilgiler karşınıza çıkabilmektedir.

Bunun için yapılması gerekenler arasında kurutulmuş olan enginar yaprakları kaynamış olan suyun içine atılarak bir demleme sağlanmalıdır.

Taze ya da kurutulmuş olan yapraklardan yapılmak istenen enginar çayı için kaynamış suya atılması yeterlidir.

Sonrasında da suyun rengi kahverengiye dönecek şekilde demlenmesi sağlanmalıdır. Enginar çayı kullananlar bu şekilde olacak olan demlenmenin daha sağlıklı olduğunu belirtmektedirler.

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

Enginar sebzesinin olduğu kadar enginar çayının faydaları da saymakla bitmez haldedir. Özellikle enginar çayının cilde faydaları oldukça fazladır. Bu da tüketenler tarafından en dikkat çeken faydalarındandır.

·       Enginar çayının dikkat çeken özelliklerinin başında bağırsaklar ile ilgili olumlu etkileri bulunmaktadır. Bağırsak hareketlerini dengeleyerek düzene soktuğu bilinmektedir. Bu açıdan bakıldığında da kilo vermeyi sağlamaktadır.

·       Özellikle enginar çayının idrar söktürücü özelliği çok fazla bilinen faydaları arasındadır. Mesane ve buna bağlı olan problemler için de kullanılmaktadır. Kadınların en çok sıkıntı yaşadığı dönemlerden olan adet dönemlerinde de faydalı etkileri bulunmaktadır. Enginar çayı adet söktürücü özelliği ile de yararlı bir çaydır.

·       İçinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte kötü kolesterolün düşmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda bir dengeleme sağlamaktadır. Bu nedenle de oluşacak olan kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçmektedir.

·       Vücudu hastalıklara karşı korumak adına antioksidan özelliği ile de dikkat çekmektedir.

·       Cilt sağlığı üzerinde de önemli etkileri vardır. Enginar çayı egzama oluşumunu ve deride oluşması muhtemel mantar hastalıklarını ortadan kaldırdığı verilen bilgiler arasındadır.

·       Aynı zamanda ciltte meydana gelecek olan sivilce ve akne oluşumunu da ortadan kaldırmaktadır. Bunun için enginar çayını cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak kullanım sağlandığında fark edilebilir bir etki ortaya çıkacaktır.

·       İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saç parlaklığını ve köklerini güçlendirmeye yaramaktadır. Aynı zamanda kemiklerin güçlenmesini de sağlamaktadır.

·       Kan basıncının dengelenmesini ve damar hastalıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Diyabet hastaları içinde uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Enginar Çayı Nelere İyi Gelir?

Enginar çayı vücutta birçok faydalı etkilere sahiptir. Bu nedenle de enginar çayı nelere iyi gelir diye bakıldığında vücutta bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bunların başında özellikle safra kesesi ve karaciğerde oluşan zararlı maddeler gelmektedir.

Kan şekerini düşürmesi ve dengelemesi nedeniyle özellikle diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının kullanması önerilmektedir. Uzmanlar tarafından düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda vücuda enerji ve direnç verdiği belirtilmiştir. Bu da hastalıklardan korunmak için önemli bir etkendir.

Bağırsaklarda meydana gelen problemleri ortadan kaldırdığından dolayı sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Buna bağlı olarak gelişebilecek olan hastalıkların önüne geçmektedir. İyi geldiği belirtilen bir başka özellik ise cinsel gücü arttırıcı özelliğidir. Özellikle bu tarz problem yaşayan erkekler tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Enginar Çayının İçindeki Vitaminler Nedir?

Enginar çayı sağladığı yararların yanı sıra içinde bulundurduğu vitaminler açısından da önemli bir yere sahiptir. Enginar çayının içindeki vitaminler göz önüne alındığında A vitamini, B2 vitamini, C vitamini, D ve K vitaminlerini içerdiği bilinmektedir.

İçerdiği vitaminler dışında mineraller bakımından da zengin bir çaydır. Özellikle gelişim açısından önemli olan potasyum ve kalsiyum mineralleri içermektedir. Demir, Fosfat ve Manganez mineralleri açısından da oldukça zengin olduğu belirtilmektedir.

Enginar Çayının Kalorisi

Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan Enginar sebzesinin yanı sıra enginar çayı da sıkça tüketilmektedir. Diyetlerde de önerilen ve kilo verme de yardımcı olduğu bildirilen enginar çayının kalorisi 100 gramda yaklaşık olarak 47 kalori olarak bildirilmektedir.

Enginar Çayının Zararları Nelerdir?

Her ne kadar enginar çayının faydaları açısından bakılsa da zararları da ortaya çıkmaktadır. Enginar çayının zararları genel olarak aşırı tüketimden sağlandığında ortaya çıkmaktadır.

Enginar bitkisi papatyagiller familyasına ait olduğundan dolayı bu sınıfa ait olan bitkilere alerjisi olanlarda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Aynı zamanda idrar kaçırma problemi olan kişiler için kullanıma ara verilmesi gerekmektedir. İdrar söktürücü özelliği olmasından dolayı diüretik bir etki yaratarak sık idrara çıkmaya sebebiyet vermektedir. Gebelerin de enginar çayı tüketmeleri esnasında dikkatli olmaları önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap