Dudak Uyuşması Neden Olur? Dudağım Uyuşuyor, Ne Yapmalıyım? Nasıl Geçer?

Hayatınızın belirli süreçlerinde dudak uyuşması yaşamış olabilirsiniz. Buna uzmanlar dudak parestezisi olarak isimlendirmiştir. Bu rahatsızlığın olması için dudağın her noktasının değil, belirli bir bölümünde olması da yeterlidir. Eğer, dudak uyuşmasının nedeni başka bir rahatsızlıksa tedavisiz geçmeyebilir. Sürekli bu uyulma ile yaşamamak için erken tedavi önemlidir.

Dudak uyuşması, genelde ilk bahar aylarında yaşanırsa alerjik nedene bakılır, her mevsim yaşanıyorsa yeterli mineral alınmıyor da olabilir. Sürekli gergin olan, stresli yaşayanlarda da görülebilir. Psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra sinirlerde oluşan zarar da uyuşmaya sebep olabilir. Eğer kısa bir sürede uyuşuk geçmiyorsa nöroloji bölümüne giderek test yaptırmak gerekir. 

Raporlara bakıldığı zaman, dudak uyuşmasının genelde önemli sorunlar oluşturmadığı, kısa sürede geçen bir hastalık olduğu biliniyor. Aksi durumu yaşayanlar da olabilir, onun için acilen uzmana gidilmelidir.

Dudak Uyuşması Neden Olur?

Zayıf kan dolaşımı nedenli dudak uyuşması

Kan dolaşımının stabil olmaması, düşük performans göstermesi uyuşmaya neden olur. Hatta uyuşmakla da kalmaz; iğne gibi batma, karıncalanma da yaşanabilir.

Alerji kaynaklı uyuşma

Gıda enerjisi, dünya genelinde çok sık karşılaşın bir rahatsızlıktır. Bu bir besin olabileceği gibi sıvılar da olabilir. Dudak uyuşmasını şişlik takip ediyorsa alerjide şüphelenebilirsiniz. Bazıları 3-5 dakikada yok olurken kimisi 3-5 saat ya da daha fazla devam edebilir. Eğer kısa sürede geçtiyse özellikle dudak için kullanılan maddelere dikkat etmek gerekir. Sağlıksız bir ruj, nemlendirici buna neden olabilir. Çünkü bu tür kozmetik ürünleri kimyasal barındırır ve içindeki bazı maddelere karşı alerjiniz olabilir. Bir süre kullanmaya ara vererek test edebilirsiniz.

Stres kaynaklı dudak uyuşması

Stresin neden olmadığı hastalık yok denecek kadar azdır. Sürekli endişeli hissetmek, depresif haller, sürekli nefes alıp vermeye neden olarak dudaklarda uyuşmayı da beraberinde getirebilir. Ayrıca bu tür sorunlar karbondioksit oranının bozulmasına neden olarak endişeyi artırır ve dudak dışında vücudunda farklı noktalarında da uyuşma yaşayabilirsiniz.

Hassas Cilt

Her bireyin cilt yapısı değişkenlik gösterir. Bazılarının dudakları, tenleri o kadar hassastır ki, ufak bir kurulukta bile uyuşma yaşanabilir. Eğer; çay, kahve, sıcak çikolata tarzı içecekleri çok içiyorsanız dudaklarınız uyuşabilir. Kış şartları sert olan bir yerdeyseniz ve sürekli soğukta kalıyorsanız da uyuşma görülebilir. Geçici olanları korkutmasa da devamlı yaşanması bir uzamana görünmenizin zamanının geldiğini gösterir.

Periferik Nöropati Nedir?

Yukarıdaki özette, sinirlerin zarar görmesinden söz etmiştik. İşte bu duruma periferik nöropati denir. Böyle bir rahatsızlıkta sadece dudakta uyuşma olmaz. Bacaklardan başlar ve kafa bölgenize kadar gider. Hatta düz yolda gidemez duruma bile gelebilirsiniz.

Mineral eksikliği kaynaklı dudak uyuşması

Vücuttaki her mineralin bizlere faydası vardır ve dengede olması gerekir. Potasyum – fosfor – sodyum değerleri az da olmamalı çok olmamalıdır. Eğer bu değerler değişmeye başlarsa vücut bize haber verir. Çeşitli bölgelerimizde; uyuşma, şişlik, karıncalanma, eklemlerdeki gibi bir sızlama görülebilir.

Raynaud sendromu nedir?

Raynaud sendormu, vücudumuzun belirli bölgelerinde damarların büzüşmesinden kaynaklı uyuşmanın oluşmasıdır. Parmaklarınızda başlayarak yüzünüzün genelinde de hissedilebilir.

Geçici iskemik atağı nedenli dudak uyuşması

Bunun diğer adına felç, inme diyebiliriz. Tabi, bu kısa sürer ve tehlike arz etmez. Erken müdahale edilmezse tabi ciddi sorunlara neden olabilir. Beyine yeterli miktarda kan gitmelidir, bazen bu akış durur ve hiçbir şey yapamaz duruma gelebiliriz. Böylesi önemli bir durumda dudak dahil birçok noktada uyuşma görülebilir.

Dudak Uyuşması Nasıl Geçer, Tedavi Edilir? Hangi Bölüm Doktor Bakar?

Dudak uyuşması için gidilmesi gereken bölüm nörolojidir. Bunun için bir nöroloğa görünmek gerekir. Sinir rahatsızlıklarına bu bölüm bakar. Uzman Doktor sizlere olayın yaşandığı günün başlangıcından, neler yaptığınıza, ne kadar sürdüğüne kadar çeşitli sorular sorabilir.

Sadece olayın hikayesi değil, kan testi de önemlidir. Ama alerji gibi geçici durumlarda derin testlere gerek duymayabilir ki bu doktorun inisiyatifine ve hastanın durumuna göre değişir.

Eğer farklı bir hastalıktan dolayı ilaç alınıyorsa ve bunun kullanımından kaynaklanıyorsa muadili ile değiştirebilir.

13724