Dudak Kanseri Neden Olur? Tehlikeli midir? Kimlerde Görülür? Tedavisi

Dudak Kanseri Neden Olur? Tehlikeli midir? Kimlerde Görülür? Tedavisi Kanser çeşitlerinden biri de dudak kanseridir. Belirtiler sonrası uygun tedaviye başlanmazsa tehlikeli boyutlara ulaşabilir, herkeste görülebilir.

Dudak Kanseri

Dudak kanseri ölüm riski olan ve dudak derisinde oluşan bir hastalık türüdür. Sıklıkla alt dudakta görülen bu hastalık, üst dudakta da görülmektedir. Dudak kanseri, derinin orta ve dış katmanlarında yer alan, skuamoz hücre ismi verilen yassı ve ince hücrelerde başlamaktadır.

Bu içerikte ve Dudak Kanseri Nedenler Tehlikeli Kimlerde Görülür Tedavisi Risk Faktörleri Belirtiler ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Dudak kanseri aşırı güneşe maruz kalmaktan ve tütün kullanımından kaynaklanır. Dudak kanseri riskini en aza indirmek için güneşten korunmak ve sigarayı bırakmak etkili olacaktır. Ağız kanseri türlerinden biri olarak kabul edilen dudak kanseri tanısı koyulduktan sonra derecesine göre çeşitli çözüm yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

Dudak Kanseri Ne Sıklıkla Görülür?

Dudak Kanseri Ne Sıklıkla Görülür?

Dudak kanseri sıklıkla alt dudakta meydana gelir. Erkeklerde kadınlara göre iki kat daha fazla görülen bu hastalık, daha çok 60’lı yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır. 

Sigara kullanmak dudak kanseri riskini arttırdığı gibi, Ultraviyole ışınlar da dudak kanserine yol açabilir. Sigara içen birinin dudak kanserine yakalanma ihtimali içmeyen birine göre yaklaşık 10 kat daha fazladır.

Dudak kanseri sebepleri arasında en çok dikkat çekeni alkol ve tütün kullanımıdır. Günde 3-4 kez alkollü içki kullananların, ağız kanserine yakalanma ihtimali içmeyen kişilere göre iki kat daha fazla olmaktadır. Tütün ve alkol ürünlerinin birlikte tüketilmesi de oldukça sağlıksızdır.

Tütün ve alkolün birlikte kullanılması durumunda dudak kanseri riski 2-3 kat artmaktadır. Bunlar dışında dudak kanseri sebepleri, sağlıksız beslenme, bağışıklık sisteminin zayıf olması, genetik özellikler ve ağız temizliğine dikkat edilmemesi olarak ifade edilebilir.

Dudak Kanseri Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

Dudak kanseri, hastalığın evresine göre olumsuz sonuçlara yol açabilen tehlikeli bir hastalık türüdür. Erken evre teşhislerde, küçük ve yayılmamış olan dudak kanseri belirtileri söz konusu olduğunda küçük bir cerrahi müdahale ile dudak kanserini tedavi etmek mümkündür.

Ancak ileri seviyede, büyük ve yayılmış bir dudak kanserinde cerrahi müdahale riskli ve tehlikeli olmaktadır. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan dudak kanserinden korunmak için gerekli özen ve dikkat gösterilmelidir.

Dudak kanseri, ihmal edildiği durumlarda kişinin sağlığı açısından çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu hastalığın tehlikeli boyutlara ulaşması durumunda radyoterapi ve kemoterapi tedavisine başvurmak zorunlu hale gelebilir.

Dudak kanseri erken teşhis koyulmadığı durumlarda tüm tedavi yöntemleri ile tedavi edilmeye çalışılır. Dudak kanseri ölüm riski olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta toplam 5 yılda hayatta kalma ihtimali yüzde 50 oranındadır. Dudak kanseri boyun, beyin, yumurtalık ve deri kanserinden çok daha ölümcül bir hastalıktır. 

Dudak Kanseri Neden Olur?

Dudak Kanseri Neden Olur?

Dudak kanseri hücrelerin DNA’larında bir mutasyon gerçekleştiğinde başlar. Gerçekleşen bu değişiklikler hücrenin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlamasına ve ölmesi gereken zamanda yaşamaya devam etmesine sebep olur.

Bu şekilde biriken hücreler zamanla bir tümör halini alır. Tümör de normal dokulara saldırıp onları yok edebilir. Dudak kanseri sebepleri bilimsel olarak bu şekilde açıklanmaktadır. Dudak kanserine neyin yol açtığı net olarak bilinmemekle birlikte, çeşitli sebepler dudak kanseri olma riskini artırmalıdır.

Aşırı bir şekilde güneş ışığına maruz kalmak ve sigara kullanmak dudak kanseri olma riskini artırmaktadır. Sigara kullanımı dışında çiğneme tütün, enfiye, puro ve diğerleri de dahil olmak üzere tüm tütün kullanımları dudak kanseri olma riskini artıran sebeplerdendir.

Bunun dışında açık ten rengi olan kişilerin aşırı bir şekilde güneş ışığına maruz kalması da kanser riskini artırabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıf olması, sağlıksız beslenme ve kötü ağız temizliği gibi nedenler dudak kanserine yol açabilir.

Dudak Kanseri Kimlerde Görülür?

Dudak kanseri daha çok 40’lı yaşlardan sonra özellikle erkeklerde sık görülen bir hastalıktır. 60 – 65 yaşlarında daha çok görülen dudak kanseri ölüm riski taşıyabilir.

Hastalığın ayrıca açık ten rengine sahip kişilerde görülme ihtimali daha fazladır. Sigara kullanmak dudak kanseri riskini artırdığı gibi, sigara kullanan birinin sigara kullanmayan birine göre dudak kanseri olma ihtimali yaklaşık 10 kat daha fazladır.

Bunun dışında aşırı bir şekilde tütün ve alkol kullanan kişilerin bu hastalığa yakalanma ihtimali daha fazladır. Dudak kanserinin ağız bakımına özen göstermeyen ve ağız temizliğine dikkat etmeyen kişilerde görülme riski daha yükseltir.

Dudak Kanseri Hastasının Şikâyetleri Nelerdir?

Dudak kanseri hastalığı sıklıkla tütün ve alkol kullanan kişilerde, ortalama 60’lı yaşlarda ve daha çok erkeklerde görülmektedir. Bu hastalığa yakalan kişiler çeşitli şikâyetler sayesinde, dudak kanseri tanısı koyularak hastalığın erken teşhis edilmesini sağlayabilir.

Dudak kanserine yakalanan bir hastanın şikâyet ettiği hastalık belirtileri; dudakta düz yâda hafif kabarık şeklinde meydana gelen beyaz renk değişikliği, dudaklarda meydana gelen ve iyileşmeyen yaralar, ağız ve dudak çevresindeki deride karıncalanma ağrı veya hissizleşme olarak görülebilir. 

Dudak kanseri belirtileri taşıyan bir kişi en kısa sürede muayene olmalıdır. Aksi takdirde şikâyetler artarak devam edecek ve hastalık ileri boyutlara taşınacaktır.

Dudak Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Dudak kanseri belirtileri olan bir kişi hastaneye gidip doktor muayenesinden geçmelidir. Hastanın şikâyetleri dinlendikten sonra hastalığın tanısı koymak mümkün olabilir. Dudak kanseri tanısı için kullanılan çeşitli test ve yöntemler vardır. Bunlar;

Fizik muayene ile doktor; ağız, yüz ve boyun bölgelerini inceleyerek dudak kanseri belirtileri olmasını durumunda bulgulara göre müdahale edecektir.


Test amaçlı doku örneği alınabilir. Biyopsi sırasında doktor küçük bir doku örneği alarak laboratuvarda incelemesini isteyecektir. Böylece dokuda kanser olup olmadığına, kanserin türüne ve kanser hücrelerinin boyutuna karar verilebilir.


Görüntüleme yöntemi ile, kanserin dudak dışına yayılıp yayılmadığı kontrol edilir. Bunun için bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) kullanılır.


Dudak Kanseri Tedavisi Mümkün Müdür?

Dudak kanseri erken evrelerde fark edildiği durumlarda kolaylıkla tedavi ettirilebilir. Dudak kanserinin boyutuna göre tedavi yöntemleri de değişmektedir. Belirtileri az olan ve yayılmamış, küçük kanser hücreleri ufak bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Ancak kanserin yayılması ve ileri boyutlara ulaşması durumunda daha ciddi operasyonlar gerekebilir. Ameliyat dışında, radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri ile de dudak kanserinden kurulmak mümkün olabilir. Ayrıca hastalığın ortaya çıkmasını engellemek için çeşitli bitkisel çözümler denenebilir.

 

97141