Della Pirinç Nedir? Yemeklerde Kullanımı, Kalorisi ve Faydaları

Della pirinç, çorbalarda, pilava yapımında sıkça kullanılır. Kalorisi yüksektir, abartı tüketim zararlıdır. Osteoporoz hastalarına faydaları vardır.

Della Pirinç

Pirinç soframızda hemen hemen her yemeğin yanına yakıştırdığımız bir üründür. Dünya genelinde oldukça çok çeşidi vardır.

Bu makalede ve Della Pirinç Yemeklerde Della Pirinç Kullanımı Della Pirinç Kalorisi Della Pirinç Faydaları konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Bu sayı 7.000’den fazla olmakta hatta 10.000 civarında diye tahmin edilmektedir. Pirinç çeşitleri renklerine, boyutlarına, pişme oranına göre farklılık göstermektedir. Bazı pirinçler çabuk pişerken bazıları uzun sürede pişmektedir.

Pirinçler üç grupta toplanmaktadır. Bunlar uzun taneli pirinç, orta taneli pirinç ve aromatik pirinç olmaktadır. Delta pirinç ise aromatik pirinçler içerisinde yer almaktadır.

Görünüş itibari ile orta büyüklükte olan pirinç diğer pirinçlerden farklı olmaktadır. En büyük farkı ise pişince enine doğru genişlemesidir. Delta pirinç nedir diye merak ediyorsanız aroma olarak basmati pirince benzemektedir. Pişince kuru ve tane tane olur.

Della Pirinç Nasıl Saklanır?

Aromatik bir pirinç olan della pirincin saklanma koşulları da önemli olmaktadır. Pirinçler genel olarak sıcak ortamda çabuk böceklenmektedir. Kolay bulunan bir pirinç türü olmamaktadır.

Ülkemizde büyük mağazalarda, alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Burada vakumlu poşetlerde muhafaza edilmektedir. Bu poşetler açıldıktan sonra ise kuru bir yerde saklamalısınız.

Della pirinç nasıl saklanır sorusunun cevabı kuru ve serin bir yer olmaktadır. Vakumlu poşeti açıldıktan sonra cam ve ahşap ürünler içerisinde saklayabilirsiniz. Çok sıcak havalarda ise buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Della Pirinç Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde pirinç çorbadan pilava, sarmadan dolmaya pek çok yemek içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle oldukça çok tüketen ülkeler arasında bulunmaktayız. Bildiğimiz çeşitlerinin dışında gün geçtikçe yeni çeşitleri de ülkemize girmektedir. Yeni yeni tanıdığımız pirinç çeşitleri içinde della pirinç de yer almaktadır.

Türk pilavı için uygun olan bir çeşittir. Nişasta oranı az olmaktadır. Çabuk pişmekte ve tane tane kalmaktadır. Bu açıdan della pirinç yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun ilk cevabı pirinç pilavı olmaktadır. 14-15 dakika içerisinde pişen bu pirinç hem güveçte hem pilavda hem de çorbalar içinde kullanılmaktadır.

İtalyan pirinci kullandığımız her yerde bu pirinci de kullanabilirsiniz. Nişasta azlığı nedeni ile sütlaç için uygun olmayabilir.  Della pirinç ile yemek yapmak istiyorsanız ve nereden bulacağınızı bilmiyorsanız büyük marketlerden temin edebilirsiniz.

Della Pirinç Faydaları

Della pirinç pek çok faydası bulunmaktadır. Hem lezzetli bir yemek yemek hem de sağlıklı kalmak mümkün olmaktadır. Özellikle esmer della pirinci oldukça sağlıklı bir pirinç türüdür. Della pirinç faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Özellikle esmer della pirinç kalp dostu olmaktadır.
  • İçesinde bulunan karbonhidrat ile vücudun enerji ihtiyacını karşılamaktadır.
  • İçerisinde lif bulundurmaktadır. Esmer pirincin içerisindeki lif oranı daha fazla olmaktadır. Bu lif sindirim sistemimizin düzenli çalışmasında oldukça etkilidir. Kabızlık sıkıntısı çekenler için önemli bir yiyecektir.
  • İçerisinde bol miktarda manganez vardır. Kemiklerin gelişmesinde, yine kemikler için önemli olan kalsiyumun emiliminde etkilidir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında önemli rol oynamaktadır.
  • Kadınların özel günlerinde ve öncesinde yaşanan sendromların hafiflemesinde de fayda sağlamaktadır.
  • Della pirinç faydaları içinde osteoporoz hastalarının rahatlaması da yer almaktadır.

Della Pirinç Nelere İyi Gelir?

İnsan sağlığı için önemli derecede etkisi olmaktadır. Esmer della pirinç ise normal della pirinçten daha sağlıklı bir pirinçtir. Öncelikle kalp dostu olan bu pirinç enerji ihtiyacımızı da sağlamaktadır. Sindirim sistemine ve kabızlığa iyi gelmektedir.

Della pirinç nelere iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise regl dönemi rahatlığını sağlamasıdır. Kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesine de iyi gelmektedir. Osteopoloz hastalığına fayda sağladığı da bilinmektedir.

Della Pirinç İçindeki Vitamin ve Mineraller

Yaklaşık 50 gr della pirinci içerisinde 35 gr karbonhidrat, 5 gr protein bulunmaktadır. Lif oranı yüksek olup 3 gr da lif vardır. %4 demir ve % 2 de kalsiyum yer almaktadır.

İçerisinde doymuş yağ, tuz bulunmamaktadır. Pirinç içerisinde niacin, thiamine, demir ve selenyum bulunduğu için pirinç yiyerek aynı anda hepsini alabilirsiniz. Della pirinç içindeki vitamin ve mineraller bu şekilde yer almaktadır.

Della Pirinç Kalorisi

Kalori bakımından yüksek bir pirinç türü olmaktadır. 50 gr della pirinç yaklaşık olarak 200 kalori bulunmaktadır. Verdiği enerji düşünüldüğü zaman diyet listelerinde öğle yemeklerine eklenebilir. Della pirinç kalorisi bakımından yüksek değerde olmaktadır. Kolesterol içermemesi ise diyet listelerine eklenebileceğini göstermektedir.

Della Pirinç Zararları

Her ne kadar faydası çok olan bir besin maddesi olsa da dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Della pirinç zararları içerisinde fazla tüketildiğinde şekeri yükselmektedir.

Bu durum diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken bir noktadır. Hazırlandıkları sonra uzun süre bekletilmemelidir. Uzun süre beklediğinde aflatoksin adında bir zehir üretmeye başlamaktadır.

 

60901