Defne İsminin Anlamı

Defne İsminin Anlamı

Defne İsminin Anlamı Anlamlı ve güzel kız isimler araştırması yapanlar Defne ismini tercih edebilir. Özellikle bebeğinizin cinsiyeti belli olduysa aklınızda birkaç alternatif olabilir. Defne isminin anlamı nedir? Defneyi bir bitki olarak çoğu kişi bilir. Bu bitki kozmetik ve gıda sektöründe kullanılır. Bunun haricinde hangi anlamlar taşır hemen inceleyebiliriz…

Defne ismi güler yüzlü ve sevinçli anlamına geldiği gibi iyi ahlaklı genç kız olarak da değerlendirilir. Güzelliğinin yanı sıra iffetli bir bayanı çağrıştırır. TDK’da Defne isminin anlamı yaz ve kış yeşil kalan defnegiller familyasından olan güzel kokan bir ağaç olarak ifade edilmektedir. Kız isimleri arasında sıklıkla tercih edilir. Yunanca kökenlidir.

Araştırmalarınızı yaparken Defne ismi Kur’an da geçiyor mu diye merek ediyor olabilirsiniz. Kur’an-ı Kerim’de geçmediğini size söyleyebiliriz.

Ülkemizde birçok kişi kız bebeklerine Defne ismi vermektedir. İstatistiklere bakacak olursak Türkiye genelinde 55.554 kişinin Defne adını kullandığını görmekteyiz. İstanbul ilimizde 13.619 kişide bulunmaktadır. En çok kullanılan isimler arasında 312’inci sırada yer almaktadır. En çok tercih edilen kız isimleri arasında 160’ıncı sırada bulunmaktadır. Son bir yılda tercih edenlerin sayısında 6.917 artış görülmüştür.

İsim analizlerine göre olumlu ve olumsuz özelliklerden bahsetmek de mümkündür. Defne isminin analizi yapıldığında yoğun duygulara sahip kişiler olduğu söylenebilir. Birden sinirlenebilirler ama bu durum kalıcı değildir. Heyecanlı ve hareketli kişilerdir. Duygularını çok çabuk açığa vururlar. Sanatsal konularda yetenekli oldukları görülür.

Olumlu yönleri; kendine güvenen, eğlenceli, neşeli, enerjisi fazla, lükse düşkün, sıcak kanlı, dost canlısı, sağ duyulu, mücadeleci, hırslı, yaratıcı ve oldukça sosyal oldukları söylenebilir.

Olumsuz yönlerinden bahsetmemiz gerekirse; alıngan ve hassas bir yapıda olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca tutucu ve fazla sahiplenici yapıda olmaları da olumsuz özellikleri arasında yer alır.

Fiziksel özellikleri genellikle düzgün bir fizik yapısına sahiptir. Açık kahverengi saçlar, uzun boy, dolgun yüz yapısı, güzel yüz hatları ile dikkat çekici görüntüdedirler.

İsme göre kişilik analizinin son zamanlarda popüler olduğuna rastlanır. Defne isminin kişilik analizi yapılacak olunursa; bu ismi taşıyan kişilerin oldukça enerjik olduğu söylenebilir. Hayata pozitif baktıkları için etraflarına da neşe saçarlar. Hayattan zevk alan, hemen sinirlenmeyen, sabırlı bir yapıları bulunur. Ama onların damarına basmamanız gerekir. Eğer böyle bir hata yaparsanız farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Duygusal anlamda onları incitmemeniz için onların size gösterdiği tavırlara aynı karşılığı vermeniz gerekir.

Bazı isimlerin bebeklere verilmemesi gerekir. Defne ismi caiz mi diye merak edenler için şunu söyleyebiliriz: Defne Kur’an da geçmez fakat sakıncalı isimler arasında da bulunmaz. İsmin özelliklerini inceleyerek bebeğe Defne ismi verilebilir.

defne-isminin-anlami-67138
Defne İsminin Anlamı

Benzer isim araştırması yapanlar da söz konusu olabilir. Defne ismine benzer isimler; Defnenaz, Defnesu, Defnegül, Dicle, Define, Demet, Deste, Değer, Cemre, Destina örneklerini verebiliriz.

Türkiye’de Defne ismini taşıyan birçok ünlü de bulunmaktadır. Bu ünlüler farklı alanlarda kendini belli ederler. Defne ismine sahip olan ünlüler; Defne Samyeli: Şarkıcı- oyuncu, Defne Joy Foster: Rahmetli olan oyuncu mesleğinde oldukça tanınan birisi olarak bilinir. Defne Kayalar: Oyuncu, Defne İclal Halman: Sinema ve tiyatro sanatçısı örnekleri verilebilir.

Kiralık Aşk dizisini seyredenler olmuştur. Bu dizide Defne Topal karakterini Elçin Sangu canlandırmıştır. Annenin Sırrıdır Çocuk dizisini seyredenler varsa burada bulunan Defne karakterini İrem Helvacığolu canlandırmaktadır. İnadına Aşk dizisindeki Defne karakterini Açelya Topaloğlu canlandırmıştır. Gülümse Kaderine dizisindeki Defne karakterinde Ülkü Hilal Çiftçi bulunmaktadır. Teşkilat dizisinde Defne karakterinde ise Nil Günay’ı görmekteyiz.

Defne isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Güleryüzlü, sevinçli
  • 2 – Defnegillerden, yaprakları güzel kokulu, kış yaz yeşil kalan bir ağaç.
  • 3 – Akdeniz ikliminde yetişen, yapraklan sert ve üst yüzleri parlak açık sarı çiçek ve güzel kokan defnegillerden bir ağaç

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Yunanca
Kuran ‘da geçmiyor.

Defne ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Defne ismini kullanan 55.554 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Defne ismini kullanan 13.619 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Defne ismini kullanan 5.027 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Defne ismini kullanan 4.748 kişi bulunmaktadır.

Defne isminin Türkiye sıralaması

Defne en çok kullanılan 312. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 160. isimdir.

Defne ismini kullananların sayısı, son bir yılda 6.917 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Defne isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Defne isminin Harf Analizi

Kişiye Defne ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Defne İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Defne ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Defne isminin anlamını gözden geçirin!

Defne İsminin Numerolojisi

Defne isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
E: altı
F: yedi
N: on yedi
E: altı
TOPLAM: 41

Defne ismi Türkçe kökenli ve Türkiye’de oldukça yaygın bir isimdir. İşte Defne ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Defne Joy Foster: Türk oyuncu ve sunucu. “Dadı” dizisindeki Tuba karakteriyle tanınır. 2011 yılında hayatını kaybetmiştir.
  2. Defne Samyeli: Türk televizyon sunucusu ve oyuncu. Birçok program sunmuş ve televizyon dizilerinde rol almıştır.
  3. Defne Ömerci: Türk yüzücü. Türkiye’yi ulusal ve uluslararası yüzme müsabakalarında temsil etmiştir.
  4. Defne Halman: Türk basketbolcu. Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nda forma giymiş ve Türkiye milli takımında yer almıştır.

Bu listedeki kişiler, Defne ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Türkiye’de daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Defne ismini taşıyabilir. Defne ismi Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isim olduğu için çeşitli alanlarda ünlü kişilere rastlamak mümkündür.

15685