Deadlift Antrenmanı ile Kusursuz Bir Forma Sahip Olabilirsiniz

Deadlift Antrenmanı ile Kusursuz Bir Forma Sahip Olabilirsiniz. Klasik bir egzersizleri sadece yedi adımda,  muhteşem bir tüm vücut hareketine dönüştürmeniz oldukça kolay…

Antrenörlerin deadlift için neden “Antrenmanların Kralı” dediğini hiç düşünme imkanınız oldu mu? Hemen belirtelim: Çok az hareket onun kadar az kas çalıştırıyor.

Cressey Sports Performance’ın kurucu ortağı ve antrenör Tony Gentilcore, “Birçok kişi bilmiyor ama deadlift, kalça ve hamstring kasının dışında quadriceps, omuz, merkez bölge ve sırt kaslarınızı da çalıştırıyor” diyerek belirtiyor ve hemen ekliyor: “Tabii hareketi doğru yaparsanız”. Barı kendinize yakın tutmak, sırtınızı yuvarlamamak gibi temel kuralları zaten biliyor olmalısınız. Gentilcore’un ipuçları izleyerek hareketten tam verim almanın şimdi zamanı geldi…

Sırtını Düz Tut

Sırtınızı içeriye doğru bükmek de en az kambur durmak kadar kötü ve sağlıksız bir durumdur. “Doğal” bir duruş için omuzlarınızı arka cep hizanıza doğru itmeye özen göstermelisiniz.

Deadlift Antrenmanında Kalçanı Kullan

Deadlift Antrenmanında Kalçanı Kullan

Kalçanızla bir kapıyı kapatacakmışsınız gibi geriye itme pozisyonunu alın. Kalçanızın diz hizasının altına inmesine izin vermeyerek, sağlıklı kalmanız da mümkün.

Çeneni İçeri Çek

Çenenizi, gıdınız çıkana kadar çekmeyi deneyin ve bu şekilde tüm omurganız doğru hizada duracak pozisyonda olmasına dikkat edin. Sakatlık riskiniz azalırken, güç ve dengenizde arttığını fark edeceksiniz.

Deadlift Antremanı ile Halteri Titretme

Dirseklerinizi kilitleyin ve yükü barın üstünde tutmaya çalışın. Tutuş gücünüzü ve dengenizi yükseltmek için karışık tutuş tekniğini kullanmanızda yarar vardır.

Ayaklarını Ayarla

Dizlerinizdeki baskıyı azaltmak ve baştan sona doğru formu korumak istiyorsanız, ayaklarınızı kalça genişliğinizden biraz daha dar açmaya özen göstermelisiniz.

Deadlift Antremanında Farklı Düşün

Halteri kaldırmak yerine zemini, ayaklarınızla ittiğinizi hayal ederek işe başlayın. Bu durumda bacaklarınıza daha fazla odaklanacağınızı fark edeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap