Deadlift Mucizesi Nedir? Yağ Yakın Kas Yapın!

Deadlift Mucizesi Nedir? Yağ Yakın Kas Yapın! Squat, bench press ve rowing gibi oldukça etkili bileşik egzersizlerden biri olduğunu söyleyelim. Deadlift; sırt, omuz, merkez ve quadriseps dışında kalça ve hamstring kaslarını da hedefleyen bölgeleri harekete geçiyor. Ünlü antrenör Tony Gentilcore “Deadlift, tüm vücuttaki kasları uyarır. Bu hareketi doğru formda yaparak günlük hayatınızda da daha ağır yükleri rahatça kaldırabilirsiniz” diyerek durumu özetliyor.

Deadlift hareketini bir alışkanlık olarak kazanmanız için bu egzersizin faydalarına daha yakından bakmak gerekirse;

Deadlift = Güç ve Kuvvet

“Patlayıcı güç ve kuvvetimi arttırmak için ne yapmalıyım?” sorusunu Spor camiasında sorarsanız, pek çok insanın size vereceği cevap Deadlift olması muhtemeldir. Bu çalışma, vücuttaki bütün büyük ve kuvvetli kasları aynı anda harekete geçirmektedir. Hem kas gelişiminizi üst seviyeye çıkartır, hem de patlayıcı gücünüzü arttırmaya yardımcı olduğundan sıkça tercih edilir.

Yağ Yakmaya Yarar

Yağ Yakmaya Yarar

Yüksek ağırlıklı bir deadlift egzersizleri uygulayarak; kalça, hamstring, quadlar, traplar, sırt ve bel gibi vücuttaki en büyük kasları çalıştırdığı için inanılmaz derecede kalori harcamayı sağlayabilirsiniz. Belirtilen kasların çalışması neticesinde, vücudunuzun kullandığı oksijeni arttığını da gözlemleyebiliriz. Bu durum metabolizmanızı hızını arttıracak, dinlendiğiniz zaman bile kalori yakmanıza sebep olacaktır.

Deadlift aynı zamanda; büyüme hormonunuzu tetikler ve salınımını arttırmaya da destek olur. Bu sebeple kaslarınızı büyütürken yağlarınızdan da kurtulmanız oldukça kolaydır.

Daha Fazla Kas Kütlesi

Deadliftin en değerli özelliklerinden biri de, gücünüzü arttırırken bir yandan da kas hacminin büyümesini sağlıyor olmasındır. Deadliftte, maksimum ağırlıkta uyguladığınız tekrarlar ile uydu hücrelerini aktive edebilmeniz de mümkündür. Ne kadar çok uydu hücresi, o kadar hipertrofi ve kuvvet kazanımı artışı demek olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Karın Kası İçin Deadlift Yapın

Karın Kası İçin Deadlift Yapın

Belirgin, parça parça karın kasları ile heykel gibi duran adonis kasları hayal ediyorsanız, deadlift yardımınıza koşacaktır. Bütün merkez gövdeyi çalıştırır ve en iyi karın kası egzersizleri arasında yer alır. Bu çalışmayı yaparken kendinize uygun diyet programıyla birlikte uygulamanız halinde, kısa sürede yağlarınızdan kurtularak karın kaslarınızı ve adonislerinizi ortaya çıkartacağınızı da unutmamalısınız.

Üstelik araştırmalara göre; deadlift, plank ve crunch gibi izole karın egzersizlerine göre karın kaslarınızı daha çok çalıştırmaya da destek olurlar. Squat, rowing gibi hareketler iç oblikleri izolasyon egzersizlerine göre çok maksimum verimlilik sağlarlar.

Dünyanın ileri gelen haltercileri, crunch, mekik, plank gibi izolasyon hareketleri uygulamalarına karşın deadlift ve squat sayesinde en güçlü karın kaslarına sahip olabildiklerini belirtiyorlar.

Deadlift Daha Kuvvetli Bir Gövde

Daha Kuvvetli Bir Gövde

Deadliftin, beli ve sırt bölgesindeki kuvveti arttırmak için en ideal egzersizlerden biri olduğunu unutmamalısınız. Deadlift yaparak daha sağlam bir gövdeye sahip olur ve bel ağrısını engellemeye yardımcı olursunuz.

Yapılan çalışmalar; 1 RM’nin (1 RM, bir hareketi yaparken o hareketin sadece 1 defa yapılışında kaldırabileceğiniz en fazla ağırlık miktarı demektir) %70’iyle yapılan Deadlift bel kaslarını %88 oranında çalıştırdığından oldukça önemlidir. Diğer sırt egzersizleriyle bu oranı yakalamak maalesef ki mümkün olmuyor. Deadliftin, bel sakatlarından şikayetçi olan sporcular için büyük yarar sağladığı da bilinmektedir.

55533