Burun Kıllarından Kurtulmak için Güvenli ve Sağlıklı Yöntemler

Burun kılları

Burun kılları, dışa taşmaya başladığında görsel olarak bir felakete yol açtığı gibi kaşıntıya, hapşırığa neden olabilir. Burun kılları aslında tozların vücudumuza ulaşmasını önler ve nemi dengeler. Bu sayede birçok mikrop bizim içimize girmeden hapsedilmiş olur. Böyle denildiğinde pek kıllardan kurtulmak istemesek de belirli boyutlarda kesmek gerekir. Bütün burun kıllarını komple kesmek yerine, faydalı ama sizi de rahatsız etmeyecek şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için sağlıklı birkaç yöntem mevcut ve biz de bunları sizin için hazırladık.

Yazımızda ve Burun Kılları Kurtulmak Güvenli Yöntemler Sağlıklı Yöntemler Burun Kılı Temizleme detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Burun
Burun Kıllarından Kurtulmak için Güvenli ve Sağlıklı Yöntemler

Burundaki Kılları Temizlemek Kesmek Zararlı mı?

Konuyla ilgili bir uzman hekim bizlere şöyle bir açıklama yapmıştır:

Eğer, burun kıllarını komple temizlemeye çalışırsanız sürekli bir kuruluk problemi yaşarsınız. Vücudun diğer bölgelerindeki gibi, kökten almayı düşünürseniz bu durumda iltihap gibi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bazen burun kılları aynadan baktığınızda dışa taşmış olarak görünür. Bu çok rahatsız edicidir. Buradaki kılları makas yardımı ile kesmeniz yeterlidir. Özel makineler tasarlanmış olsa da pek sağlıklı olduğunu söylemeyeceğim. Hekim olarak kullanmanızı tavsiye etmem.

Burundaki Kıllardan Kurtulma Yolları

Makas ile Burun Kılı Temizliği

Bedenimizin çeşitli noktalarında kıllar çıkar ve olağan bir durumdur. Bu kılların kendine göre işlevleri vardır. Bazıları bizi rahatsız eder ve bunlardan kurtulmak isteriz. Burun kıllarını makineyle almak, yakmaya çalışmak sağlıklı değildir. Bu yüzden makas en doğal ve sağlık olanıdır. Burnunuzu hafifçe sıktığınızda dışarı taşan kılları makas yardımıyla kesin. Bu küçük kıllar için özel bir makas vardır, onu kullanabilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde uygun olanını bulamadıysanız online satış platformlarını inceleyebilirsiniz. Büyük makaslarla almaya çalışma yanlış yerlerin kesilmesine, yara olmasına, mikrop kapmasına neden olur, bu yüzden önerilmez.

Burun Kılı Makinesi Sağlıklı mı?

Burun kılı makinesi çok yaygın şekilde kullanılsa da uzman hekimler pek sağlıklı olmadığı görüşünü savunuyorlar. Burnun içine komple sokup almak yerine dış kısımda kalanları makine yardımı ile alabilirsiniz. Eğer dip noktaya kadar makineyi götürürseniz kökten alırsınız ve bu da tozların, bakterilerin vücuda kolayca ulaşmasına, burnun kurumasına neden olur.

Buz Lazer ile Burun Kılı Alma

Burundaki kıllardan kurtulmak için buz lazer yöntemini deneyebilirsiniz. Cihaz burun kıllarına özel tasarlandığı için kılları alırken zarar vermez. Lazer epilasyonun bu versiyonu burun için özel olarak tasarlanmıştır.

Cımbız ile Kıl Alma

Birçok hekim, burun içinde bulunan kulların cımbızla koparılmamasını dile getirmektedir. Kökten almak hiçbir zaman sağlıklı değildir, kırpma yöntemi en iyi olanıdır. Zaten burun hassastır, cımbızla alma sırasında da çok acı çekersiniz. Cımbızla alırsanız bu sever vücudunuz mikroplara daha fazla açık olacaktır. Kılların alınması sonrası nefeste bir rahatlama olduğunda hoşunuza gitse de olumlu bir şey olmadığını unutmayın. Eğer o an sadece cımbız varsa, burnun dış noktasında kalan kılları alın, arka tarafta olanları çekmeye çalışmayın. Cımbız ve diğer aletleri kullanmadan önce kolonya ya da sabunla iyice temizleyin.

Tüy Dökücü Krem ile Burun Kılı Temizlenir mi?

Tüy dökücüler, vücudun her noktası için önemli değildir. Kimyasallar sayesinde kılları kökünden döker ama burun gibi önemli, hassas bir organda kullanılmaması gerekir. Hem burundaki zar hasar görür hem de kimyasalı içinize çekersiniz. Tüy dökücü krem kesinlikle kullanılmamalı.

Burun Kıllarının Vücuttaki İşlevi

Burunda kılın ne işi var? Diye soruyorsanız şimdi ne işe yaradığını öğreneceksiniz. Dünyadaki teknoloji geliştikçe zararlı atıklar, gazlar da çoğaldı. Tabii, doğal tozlar da bulunuyor. Kıllar bu gibi maddeleri tutarak bizi koruyor. Burundaki nemin de dengelenmesini sağlıyor. Hepsi alınınca kuruluk yaşanıyor. Burun kılları, normal kişilerden çok olanların, az olanlara oranla astım gibi solunum rahatsızlıklarına yakalanma riskinin düşük olduğu görülmüştür.

0Hwd83aF

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir