Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yağlar Besinler ve Çaylar

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yağlar Besinler ve Çaylar. Burun, iki işlevi olan bir organdır; koku almak ve solumak. Burun tıkanıklığı bir hastalık değil, burun geçişlerinin tıkanmasına neden olan altta yatan bir bozukluğun semptomudur. Çocuklarda en yaygın nedenlerden bazıları genişlemiş geniz eti ve burun alerjileridir.

Bu sorunun diğer nedenleri,Burun tıkanıklığına ne iyi gelir, tıkalı burun nasıl açılır gibi sorular bu makalenin konusunu oluşturmaktadır.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Tıkalı burun olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle sinüs enfeksiyonu gibi başka bir sağlık sorununun veya başka bir nedenin habercisi olabilir. Soğuk algınlığından da kaynaklanabilir. Burun tıkanıklığı neden olur derseniz:

 1. Mevsimsel değişim ve alerjiler
 2. Üşütme, sinüslerin dolması, sinüzit
 3. Burun eti (konkalar) , geniz eti büyümesi
 4. Tozlu ve kuru havalı bir odada uyumak
 5. Grip benzeri tüm virütik hastalıklar
 6. Burun duvarı mukozanın kuruması
 7. Uyku apnesi ve horlama gibi durumlar
 8. Nazal deviasyon
 9. Buruna alınan darbe sonucu burun şeklinin bozulması
 10. Bebekler ve çocuklarda burunda yabancı cisim varlığı en çok karşılaşılan burun tıkanması nedenleridir.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir, sorusunun yanıtından önce hangi nedenden kaynaklandığı bulunmalıdır. İgrus yardımıyla sağlığı korumanın yollarını öğrenin.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yağlar Besinler ve Çaylar
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yağlar Besinler ve Çaylar

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Odanın havasını nemli tutmak faydalı olmaktadır. Kuru hava burun iç mukozasını kurutarak tıkanıklığa yol açar. Burnu sürekli nemli tutmak gereklidir. Burun tıkanıklığı nasıl geçer  yöntemleri belirtilmiştir.

 • Nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın.
 • Uzun duş alın veya bir tencerede ılık (ancak çok sıcak olmayan) suyun buharını soluyun. Bu suya birkaç damla nane yağı damlatabilirsiniz.
 • Bol sıvı tüketin. Bu, mukusunuzu incelterek sinüslerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Burun tıkanıklığı geçirme için nazal tuzlu su spreyi kullan. Tuzlu sudur ve burun kanallarınızın kurumasını önlemeye yardımcı olur.
 • Burun tıkanıklığı nasıl açılır, bir başka yöntem ise yüzünüze ılık, ıslak bir havlu koymaktır. Rahatsızlığı gidermeye yardımcı olarak burun yollarını açmayı sağlar.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Gece saatlerinde burun tıkanıklığı zirvede olduğunda rahatlama sağlamaya yardımcı olan doğal bir çare. Burun tıkanıklığı çözümü için Vicks gibi okaliptüs yağının vazelinle birleşmesinden oluşmasından kremler gece saatlerinde aşırı tıkalı burnu olan hastalara rahatlık sağlamada oldukça faydalıdır.

Bu ilaca ihtiyaç duyan hastalarda gece vakti akut burun tıkanıklığı vardır. Kişi ayrıca gündüzleri burnun akarken geceleri tıkalı olduğunu da anlatabilir. Diğerleri bir tarafta burun tıkanıklığı ve diğer tarafta serbest akıntıdan şikayet edebilir. Burun tıkanıklığı buhar soluma ile açılır, rahat bir nefes almayı sağlar.

Sinüzit ve Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?
Sinüzit ve Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Sinüzit ve Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Araştırmalar, soğuk mevsimde 12 hafta boyunca sarımsak takviyesi verilen kişilerin, sarımsak takviyesi almayanlara göre önemli ölçüde daha az soğuk algınlığı yaşadığını göstermiştir. Sinüzit ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir, ılık suyun içine biraz bal ve limon ekleyerek içmek sinüzit ve burun tıkanıklığına iyi gelir.

Çiğ sarımsağın keskin tadı ve kokusundan hoşlanmayanlar için sebze veya makarna ile sotelenmiş sarımsağı deneyin. Biraz sarımsak buharı da soluyabilirsiniz: Birkaç diş sarımsağı dilimleyin. Küçük bir tencereye bir bardak su ile koyun, buharda pişene kadar ısıtın ve ardından sarımsak buharını dikkatlice soluyun.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen İlaçlar

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen İlaçlar 

Serum fizyolojik eczanelerde satılan burun damlasıdır. Burun tıkanıklığına iyi gelen ilaçlar;        

 • Serum fizyolojik / burun damlası
 • Steroidler / otrivin
 • Kremler
 • Antibiyotikler

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Sulama solüsyonunu oluşturmak için damıtılmış, steril su veya kaynatılmış ve soğutulmuş su kullanın. Her kullanımdan sonra irigasyon cihazını durulayın ve kurumaya bırakın.

Antihistaminikler; burun tıkanıklığının ve sinüs basıncınızın arkasında alerjiler  varsa, bunları kontrol etmek semptomları hafifletecektir. Tıkanıklık ve sinüs basıncı için bir dekonjestan ile birlikte burun çekmeyi ve hapşırmayı hafifletmek için antihistamin içeren alerji ilaçlarını arayın.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Yağlar 
Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Yağlar 

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Yağlar 

Yatak odanızın havasının nemli olduğundan emin olun ve burnunuzdaki mukusu daha da inceltmek için uyurken bir nemlendirici çalıştırın. Başka bir doğal çare için, burun geçişlerini açmaya yardımcı olmak için burnun kenarlarını kaldıran burun nefes şeritleridir. Burun tıkanıklığına iyi gelen yağlar aşağıda yer alıyor.         

 • Lavanta yağı
 • Okaliptüs yağı
 • Nane yağı

Burun tıkanıklığı açma için yukarıdaki yağlar bir buhurdanlık veya hava nemlendiricisi içine bir kaç damla eklenerek kullanılır. Gece uyumadan önce yastığa da bir iki damla olacak şekilde damlatılırsa ferahlama sağlar.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Çaylar 

Bu sorunu  hafifletmek için sıvı, özellikle sıcak sıvılar içmek faydalıdır. Susuz kalmamak, bol su içmek gereklidir.

Soğuk algınlığı ve grip semptomları olan bir grup insanı yarısına oda sıcaklığında içecek ve diğer yarısına sıcak içecek vererek ayıran araştırmacılar vardır. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Zencefil çayı burun tıkanıklığına iyi gelir.  Bunun dışındaki diğer sıcak içecekler içenlerin semptomları rahatlamaktadır.

Kendi tıkanıklık ilacınızı ısıtmaya hazırsanız, papatya ve yeşil çay gibi sıcak çayları, tavuk şehriye gibi sıcak çorbaları veya bir parça bal ve biraz limonla birlikte bir bardak sıcak suyu deneyin. Bunlar geleneksel olarak birçok kültürde kullanılmıştır ve güvenlidir, ancak özellikle burun tıkanıklığı için kullanımlarını destekleyen sınırlı araştırma kanıtlarına sahiptir. Burun tıkanıklığına iyi gelen çaylar          şöyledir;

 • Zencefil çayı
 • Papatya çayı
 • Yeşil çay

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Besinler

Burun tıkanıklığına iyi gelen besinler arasında zencefil, bal, limon ve çorbalar vardır.

 • Tavuk suyuna şehriyeli çorba
 • Paça çorbası
 • Diğer çorbalar
 • Bitkisel çaylar
 • Zencefil ve bal karışımı

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Tüm bu yöntemler uygulanıp çözüm bulunamadıysa, ayrıca hırıltılı soluma vb. şikayetlerde kulak – burun – boğaz doktoruna baş vurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap