Boy Uzatmanın En Kolay Yolu! Egzersizle Uzatma Yöntemleri

Boy Uzatmanın En Kolay Yolu! Egzersizle Uzatma Yöntemleri. Modern zamanlarda değişen güzellik algısı, fiziksel standartların yeniden idealize edilmesine neden olmuştur. Zaten ülkemizde yapılan anketler ve istatistiksel çalışmalar neticesinde de nüfusun yarısından fazlası boyunu kısa bulmaktadır. Boy uzatmak için birçok ilaç, teknik, egzersiz ve yeni hatta tedaviler piyasada yer almaktadır. Ancak yine de boy uzatmak mümkün mü sorusunun yanıtı hala netlik kazanmış değildir.

Bu içerikte ve Boy Uzatma En Kolay Yol Egzersizle Boy Uzatma Uzatma Yöntemleri Boy Uzatma Egzersiz konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Genetik faktörler, çevresel etmenler ve yediğimiz içtiğimiz ya da yemediğimiz ve içmediğimiz mahrum kaldığımız maddeler boyumuzun uzunluğu belirlemede rol oynar. Yanlış bilinen ve yaygın olarak kanıksanan bir durum vardır ki o da her yaşta boyun uzatabileceğinin sanılmasıdır.

Boy uzatan yöntemler elbette belli bir yaşa kadar etkinliği söz konusu olabilen yaklaşımlardır. Ancak bu yaş sınırının sonrasındaki süreçte boy direkt olarak uzamasa da bu doğrultuda yapılabilecek birtakım girişimler olabilmektedir.

Boy uzatmanın en kolay yolu ve boy uzatmaya dair tüm bilinmeyenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Boy Nasıl Uzatılır?

Boy Nasıl Uzatılır?

Ergenlik dönemine kadar boy uzaması oldukça hızlı bir biçimde devam eder. Elbette bu durumda genetik faktör baz alındığında kişiden kişiye göre farklılıklar gözlemlenecektir. Ergenlik döneminin başlangıcı ve tamamlanması da yıllara tekabül eder. Yani bir kişinin boyu ortalama olarak 18 ile 22 yaşına kadar uzama potansiyeline sahiptir. Bu süre zarfında yapılan sporlar, doğru beslenme teknikleri ve genetik mirasın da yardımıyla boyun olabilecek halinden daha da uzun olma ihtimali mevcuttur.

Ergenlik dönemi tamamlandıktan ve kişinin boyunu uzaması tıbbi olarak ve kemik gelişimi anlamında durduktan sonra asıl olan kısalmamasıdır. Çünkü yıllar içerisinde duruş pozisyonlarımız, gece uykudaki saatlerce sabit kaldığımız şekiller ve hayatımızı ne derece hareketli ya da durağan yaşadığımız görünümümüzü etkiler. Boyumuzu bariz olarak uzatamasak bile postürümüzü her zaman diri, uzun ve canlı tutmak bizim elimizdedir.

Boy uzatmanın en kolay yolu doğru yöntemleri bilip yanlış bilinenlerden uzak durmaktır. İgrus doğru bilinen yanlışları düzeltip, kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri için de içerikler üretip, bilimsel makaleler ışığında faydalı bilgiler vermeye devam edecektir.

Boy nasıl uzatılır, bunun oranı ve süreci nasıl işler gibi konuları merak ediyorsanız tüm bunları adım adım öğrenmelisiniz.

Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzatma Egzersizleri

Çocuklukta ve bebeklikte özellikle süt ürünlerinin bol miktarda tüketilmesinin boy uzatacağı büyük bir sanrıdır. Dengeli ve yeterli beslenme tabi ki sağlıklı bedensel gelişimin bir parçasıdır. Ancak boy uzatmada tek başına yeterli olmayacaktır. Ergenliğe kadar olan dönemde boy uzamasının yüzdeleri vardır. Bunların %75’i genetiktir geri kalan yüzdesi ise beslenme ve egzersizler ile şekillenir.

Boy uzatmak için birtakım karışımlar, bitkisel takviyeler, dualar, ameliyatlar ve ağır sporlar halk arasında talep gören yöntemlerdendir. Ancak gerçek şu ki kemiklerimiz ve duruşumuz yıllar içerisinde yanlış duruş şekillerimizden eğrilip kısalırken, uzaması söz konusu dahi değildir. Fakat doğru egzersizler ile kaslarımızı esnetip boyumuzu 3-4 santimetreye kadar daha uzun gösterecek bir proporsiyona sahip olmak mümkündür.

Daha uzun ve ince, kendine güvenen dik duruşlu ve sağlıklı bir kas iskelet sistemi için boy uzatma egzersizleri şöyle sıralanabilir:

  • Barfiks çekmek,
  • Pilates ve yoga yapmak,
  • Sırt, karın kası, kalça arkası ve kalçayı esnetme hareketleri,
  • Zıplamak, ip atlamak,
  • Tüm vücudu germe, esneme egzersizleri,
  • Köprü egzersizi,
  • Yüzme, derin kulaç atma

Sporları kişilere genel anlamda zinde bir beden kazandırırken, kombine edilen sporların türüne göre 5 santimetre uzama gözlemlenebilmektedir.

 En Hızlı Ne Uzatır?

Boyu En Hızlı Ne Uzatır?

Günümüz insanının hayatı hızlı yaşaması, tempolu iş ve ev düzeni ile her şeyin pratik olanını tercih etmesi bir gerekliliktir. Bu gereklilik bir işten sonuç alırken de en çabuk  neticeyi veren yolları aramaya teşvik eder. Boy uzatma için de aynı durum geçerlidir. Özellikle ebeveynler çocuklarının gelişimi adına ve görsel manada da uzun boylu, sağlam kemikli, kas kütlesinden zengin yapılı olmaları için çaba sarf ederler. Erken yaşta yapılabilecek uygulama ve düzenlemelerden büyük sonuçlar alınacağı kesindir.

Büyüme döneminde olan çocuklar ve gençler için uzmanların dikkat çektiği üç husus vardır. Bunlardan ilki boy uzatma besinleri olarak tanımlanan gıda maddelerinin yeterli oranda tüketilmesidir. Protein, vitaminler ve kalsiyumdan zengin besinlerin bol miktarda tüketilmesi büyümeye katkı sağlar.

Büyüme hormonunu çalıştıran bir diğer ve belki de en baskın gereksinim uykudur. Bu kadar sıradan gibi görünen uyku esnasında salgılanan büyüme hormonları boy uzatmada aktif yer alırken beyin gelişimini de sağlar.

Boyu en hızlı ne uzatır sorusuna verilebilecek en kesin ve belki de net sonuçlar egzersizle mümkündür. Egzersiz özellikle çocukluktan yetişkinliğe kadar süregelen bir yaşam biçimi olmuşsa her zaman dinç görünümlü olacaksınız demektir. Egzersiz yaparak büyüyen çocuklar yaşları ilerlediğinde de esnek bir vücuda sahip olduklarından kasları sayesinde uzun boyları olacaktır.

hızlı uzama için ne yapmalı

Boy Uzatmak için Ne Yapılmalı?

Boy uzatma cerrahisi biriminin popüler olduğu son yıllarda bu alan suistimale açık bir hale gelmiştir. Skolyoz gibi omurgada ciddi sağlık sorunları olmadığı müddetçe ameliyatlara ihtiyaç duymadan ve operasyona dair riskler almadan boy uzatılabilir.

Boy uzatmak için ne yapılmalı diye merak edenler öncelikle hareketli bir hayat tarzı oluşturulması gerektiğini bilmemelilerdir. Destekleyici ya da besin takviyesi formunda ve tıbbi ilaçlardan da bir hekim önerisiyle yararlanılabilir. Fakat doğal yöntemler irdelenecek olunduğunda esneme egzersizleri başı çeken uygulamalardandır.

Haftada en az 4 gün yapılacak egzersizler hem omurgaya esneklik kazandırıp hem de eklemleri rahatlatacaktır. Bisiklete binmek, omuzların üzerinde yatarak bacakları ve kalçayı olabildiğince yükseğe gerdirmek, kobra egzersizi, köprü egzersizi gibi hareketler yapmak 1 ayda içerisinde belirgin bir esneme sağlar. Boy uzatmanın en kolay yolu diye bir tanım yapılacaksa, bu esnemenin görünümünüze olan etkisinin en az 2-3 santimetre yansıyacağı söylenebilir.

Boy Uzatmak için Ne Yemeliyiz?

Boy Uzatmak için Ne Yemeliyiz?

Boy uzatma egzersizleri istenen sonuçların alınabildiği sağlığa dost yöntemlerdendir. Egzersizler, uyku düzeni, spor yapmak gibi dinamik faaliyetler ve düzenli bir hayat tasnifi boy uzatmaya yardımcı olmaktadır. Fakat çocuklukta uygulanan metotlardan çok daha kısa sürede sonuç almak mümkün iken ilerleyen yaşlardaki uygulamalar için sabırlı olmak gerekmektedir.

Egzersizlere ilave olarak beslenme alışkanlıklarını da iyileştirmek büyük önem taşır. Vitamin eksiklikleri, yetersiz beslenme, sıvı kaybı gibi durumlar pek çok hastalığa neden olabildiği gibi iskelet sisteminde eğrilikler ve kısalmalara da sebep olmaktadır.

Boy uzatmak için ne yemeliyiz konusunun karşılığı aslında oldukça basittir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek omurga esnekliğini ve sağlığını yapılandıracağı için bedenimizin ihtiyacı olan gıdaları yerinde ve zamanında ölçülü olarak tüketmeliyiz. D vitamini, kalsiyum içeren besinler ya da ilaç takviyeleri, demir ve diğer enzimlerin doğru bir biçimde vücuda alınıp sentezlenmesi boy uzamasına katkı sağlar.

15 Yaşında Boy Ne Kadar Olmalı?

15 Yaşında Boy Ne Kadar Olmalı?

Yaş faktörü ve aileden gelen kalıtsal geçişe göre her bireyin boyu farklılık göstermektedir. Sıklıkla gelişim çağındaki çocukların birden boy attığı ve aşırı uzadığı aileleri tarafından söylenebilir. Yahut da tam tersi olarak yaşıtlarına göre kısa oldukları dile getirilen çocuklar da bulunmaktadır. Burada değerlendirilecek detayların başında ailenin boy ortalaması gelmektedir.

Ardından çocuğun beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni ve hareketli bir hayat sürüp sürmediği baz alınıp değerlendirmeler şekillendirilmelidir.

15 yaşına erişmiş ergenlik dönemindeki bir genç artık çocukluktan çıkmaktadır. Ama ergenlik dönemini de tamamlamadığı için boyu uzamaya meyilli ve elverişlidir. 15 yaşında boy ne kadar olmalı ve kişinin yaşam tarzı bununla ne kadar ilintili, tüm bunlar kişisel incelenmelidir.

Çocuklarda boy ve kilo endeksi tablosuna göre 15 yaşındaki bir çocuğun ideal boyu 170,3 santimetredir. Fakat tekrar belirtmek gerekir ki ebeveynleri uzun boyluysa çocuk da uzun boylu olacaktır ya da tam tersi bir durumda büyük ihtimalle çocuk da kısa boylu olacaktır. Genetik faktörleri göz önünde bulundurarak analizler yapılmalıdır.

1 Haftada Boy Uzatmanın Yolları

Uzman bir sporcu antrenörü eşliğinde ve doktorunuzun önerileriyle yapacağınız egzersizler sonucunda bir haftada belirgin sonuçlar almaya başlayabilirsiniz. Burada uygun bir spor programının belirlenmesi ve kişiye özel beslenme düzenlemelerinin yapılması en önemli faktördür.

1 haftada boy uzatmanın yolları ütopik gibi gelse de teorik olarak mümkündür. Belki kemik sisteminizde bir uzama ya da büyüme söz konusu olmayacaktır. Ancak omurgada esneme ve kasların artması neticesinde 1 haftanın sonunda birkaç santimetrelik boy artışı yaşamanız imkansız değil.

48153