Saç Uzatma Nasıl Olur En Kolay Yolu, Uzatmanın Yollar?

saç uzatma

Saç Uzatma Kısa saç, bazıları için tercih olsa da, bazıları için mecburiyettir. Herhangi bir sebepten dolayı saçını kısaltmak zorunda kalmış kişiler, kısa yoldan en hızlı şekilde Saç uzatmanın yolları nelerdir arayışı içine girerler.  

Her bireyin bir saç karakteri vardır. Bu karakter içerisindeki özellikler cinsiyet, yaş, köken ve hormonlar gibi bir takım etkenlere göre değişiklik gösterir. Beslenme şekli, yapılan uygulamalar ve kullanılan kimyasallar da saçın yapısını değiştiren ve etkileyen faktörlerdir. 

Saç oluşumu ve uzaması, döngüler şeklinde gerçekleşir. Zamanla farklı sebeplerden bunlar dökülür ve yerine yenileri çıkar. Bu döngü bir insan hayatı boyunca yaklaşık 20 kez yaşanmaktadır. oluşum döngüsü; büyüme, geçiş, bekleme ve dökülme olmak üzere 4 evreden oluşur.

Bütün bu evreler vücudumuzda kendi kendine gelişse de, bazı müdahaleler yapmak mümkündür. Kısa saç kullanımından hoşlanmayan kişiler için saç uzatmanın en kolay yolu, büyük bir merak konusudur. 

Saçın yapısını ve özellikleri kişiden kişiye değiştiği gibi, saç uzatmanın yolları da bazı değişiklikler gösterecektir. Birinde etkili olan yöntem, bir başkasında etki göstermeyebilir veya daha az etki edebilir. 

Bu nedenle saç uzatmanın en kolay yolu arayışına net bir cevap vermek zor olduğu gibi, İgrus aracıyla edindiğimiz bilgileri sizlere aktaracağız. Bu bilgiler ve yöntemler arasından size uygun olacağını düşündüğünüz seçeneği tercih ederek uzun saçlara sahip olabilirsiniz. 

Saçlar Bir Ayda En Fazla Ne Kadar Uzar?

Kadın erkek fark etmeksizin, saçlar en çok önem verilen yerlerden biridir. Kalın telli, ince telli, kıvırcık, düz, dalgalı, sık, seyrek, kuru, yağlı, mat veya canlı olmak üzere birçok saç tipi mevcuttur. Ne şekilde kullanacağınız ise size kalmıştır. 

Yapılan bir araştırmaya göre, saçınıza verdiğiniz şekil, tercih ettiğiniz renk, yaptığınız model gibi bazı ayrıntılar mevcuttur. Bunlar karakteriniz, kişiliğiniz ve psikolojiniz hakkında ipuçları vermektedir. Bu durum, kuaför salonlarının dolup taşmasının sebebini de açıklıyor olsa gerek. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bütün özellikler ve yapılan uygulamalar, saçın uzamasını etkileyen faktörlerdir. Bu durumda saçlar bir ayda en fazla ne kadar uzar sorusunun net bir cevabı olmayıp, kişiye göre değişecektir. 

Saçınıza nasıl baktığınız, hangi ürünleri kullandığınız, beslenme tercihleriniz doğrudan uzamasını etkiler. Genel sağlık durumunuz, kullandığınız ilaçlar, yaş ve saç bakımı alışkanlığınız da bu faktörler arasındadır. 

Normal şartlarda, sağlıklı bir insan saçı ayda yaklaşık 1.25 cm civarında uzama gösterir. Bu miktarı arttırmak veya azaltmak için saç uzatma yöntemleri mevcuttur. Ancak etki gösterip göstermeyeceği birçok durumla doğrudan bağlantılıdır. 

Saç uzaması, 3 aşamadan oluşur. 1. aşama olan anajen aşaması, saçın aktif olarak uzadığı bir dönemdir. Bu dönemde saça olması gerektiği gibi bakım uygulamak, sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Katajen aşamasında, büyüme ve uzama durgunluk dönemine girer. Bu dönemde herhangi bir değişiklik gözlenmez. Talojen aşamasında ise saçların yenilenmesi için eskileri dökülür ve yenilerine yer açar. 

Bütün bu aşamalarda belirtmiş olduğumuz etkenler, saçın ne kadar uzayacağını belirleyecek derecede etki eder. Bu nedenledir ki, saçlar bir ayda en fazla ne kadar uzar sorusuna verilecek cevap kişiye göre değişiklik gösterecektir. 

En Çok Saçı Ne Uzatır?

En Çok Saçı Ne Uzatır?

Saçlar, insanların en göze çarpan ve kalıcı olan aksesuarıdır. Bu nedenle kadın ve erkek bireyler saçına oldukça önem verirler. Özellikle kadınlar için uzun saça sahip olmak çok önemlidir. Bu nedenle en çok saçı ne uzatır konusu akıllarda büyük bir soru işaretidir. 

Saç uzatmanın en kolay yolu  için bir takım maske ve bakım teknikleri mevcuttur. Bu maske ve teknikleri uygulayarak saçın uzama hızını ve saç sağlığını etkilemek mümkündür. 

İşe öncelikle beslenme alışkanlıkları ile başlamak gerekir. Protein ağırlıklı beslenmek, daha hızlı uzamasınısağlayacaktır. Bu nedenle hindi, yumurta, tavuk, balık, soya, fasulye gibi besinler almak faydalı olacaktır. Ayrıca dökülmeye karşı C vitamini takviyesi için bol meyve ve sebze tüketmek gerekir. 

Bunların dışında saç uzatmanın en kolay yolu arasında en çok bilinen ve uygulanansoğan maskesidir. Soğanın içerisinde bol miktarda bulunan sülfür, saç uzatmada etkisiyle bilinir.

Soğan maskesi için, 4 tane soğanı parçalara bölerek 1 litre suda 10 dakika kaynatın. Kaynayan soğan suyunu soğuttuktan sonra posasını süzün. Duşta saçınızı bu soğan suyuyla durulayın. 

Bir diğer yöntem ise yumurta maskesidir. Yumurta, içerdiği zengin protein dolayısıyla saç uzatmada oldukça etkilidir. Yumurta maskesi için, 2 yumurtanın yalnızca beyazını, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı süzme balı karıştırın. Bu karışımı sürdükten sonra 20 dakika bekletin ve yıkayın. Yıkama işleminden sonra bir süre havlunun içinde bekletirseniz, etkisi artacaktır. 

Elma sirkesi, adeta her derde deva bir mucize. Saç konusunda da etkisini ortaya koymuştur. Hem saçların hızlı uzamasını, hem de parlak görünmesini sağlar. Saç derisindeki PH dengesini korur. Bütün bu etkiler için, yıkadığınız saçın durulama suyuna birkaç damla elma sirkesi eklemeniz yeterli olacaktır. 

Saçı Uzatmak İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Uzun saça sahip olmak için birçok yöntem olduğu gibi, bazı yardımcı maddeler de vardır. Bunların başında yağlar gelir. Yağlar, deriyi besler ve saçın hem daha sağlıklı olmasını, hem de hızlı uzamasını sağlar. Oldukça merak edilen saçı uzatmak için hangi yağlar kullanılır sorusuna İgrus aracılığı ve kaynaklığı ile birkaç cevap vereceğiz. 

Saç uzatmanın en kolay yolu deyince akla ilk gelen şüphesiz zeytinyağıdır. Zeytinyağı, içeriğindeki E vitamini sayesinde saçı ve derisini besler. Daha parlak görünmesini sağlar. Hızlı uzamasında büyük bir rolü vardır. 

Susam yağı da, zeytinyağı gibi E vitamini açısından faydalıdır. Aynı zamanda saç derisinde oluşan mantar, egzama gibi cilt hastalıklarının iyileşmesini hızlandırır. Uzamasında da oldukça etkilidir. 

Badem yağı, saçı uzatmak için kullanılan yağlar arasında kendine sağlam bir yer edinmiştir. İçeriğindeki A,B ve K vitaminleri sayesinde, kıl köklerini güçlendirir. Saçların uzamasını olumlu yönde etkiler. Üstelik sadece saçta değil, kirpiklerin çıkmasında ve uzamasında da etkisi büyüktür. 

E vitamini ve potasyum açısından oldukça zengin olan Hint yağı, saç uzatma konusunda en eski bilinen yağdır. Deri altındaki damarların kan dolaşımını hızlandırır. Saçta oluşan enfeksiyonların kısa sürede giderilmesini sağlar. Bütün bu etkileri ile birlikte, uzamasına da çok büyük katkı sağlar. 

Lavanta yağı, saç köklerinde oluşan hastalık ve enfeksiyonları iyileştirerek saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Güçlü saç kökleri ise daha güçlü ve daha hızlı uzayan saçlar demektir. 

Argan yağı, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir yağdır. En büyük etkisi saç derisini nemlendirerek zayıf ve kırılgan saçlar yerine daha güçlü ve kalın saç tellerinin çıkmasını sağlamaktır. Piyasadaki birçok ürün, inovasyon yapılarak içerisine argan yağı eklenmiş, bu sayede hem etkisi hem de satışı artmıştır. Ancak daha büyük bir etki için, argan yağını direk olarak uygulamak mucizeler yaratacaktır. 

Argan yağına alternatif olarak son dönemlerde raflarda yerini alan bir diğer ürün ise jojoba yağıdır. Bu yağ, direk olarak uzamaya etki etmese de, saç derisini nemlendirmek ve derideki cilt sorunlarını gidermek suretiyle hızlı uzama sağlamaktadır. 

Saçı Uzatmak İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Sarımsak Saç Çıkarır Mı?

Yıllardır kulaktan kulağa dolaşan büyük bir söylentidir bu. Sarımsak saç çıkarır mı? Adeta bir efsane gibi ortalığı kasıp kavuran bu bilgi, hem doğru hem yanlıştır. 

Sarımsak, bol sülfür içeren bir besindir. Sülfür ise saçın parlak ve ışıltılı olmasını sağlar. 

Bol miktarda antienflamatuar içeren sarımsak, saç derisindeki hücreleri yeniler. Saçın sağlıklı olmasına katkıda bulunur. 

İçeriğindeki alisin maddesi sayesinde, deride oluşan kepeği ortadan kaldırır. Saçta aşırı yağlanmayı engeller. 

Saç diplerindeki kan akışını hızlandırır. Saça yuvalanan bit gibi canlıları uzak tutar. 

Bol miktarda E vitamini bulunduğundan, saç dökülmelerini engeller. 

Bütün bu özellikler, saçın beslenmesi ve sağlıklı görünmesi için önemlidir. Yani sarımsağın etkisi, saç derisini besleyerek daha canlı ve sağlıklı hale getirmektir. Bu sayede yeni çıkacak olanların kalitesi artar. Bunu saç çıkarmak olarak nitelendirmek de bu açıdan doğru olabilir. 

Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemler, saçı sağlıklı bir şekilde uzatmak içindir. Öncelikle en önemli konu beslenme şeklidir. Uzamasını ve canlı görünmesini etkileyen en önemli faktör beslenme alışkanlıklarıdır. 

Bunun dışında, saç uzatma yöntemleri nelerdir sorusunun cevabı, bir takım yağlar ve maskeler olacaktır. Bu yağ ve maskeleri uygulayarak saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap