Baş Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir? Evde Çözüm!

Baş Ağrısı sorunu günlük yaşamda pek çok insanın karşılaştığı bir durumdur. Bu rahatsızlığın pek çok sebebi olabilir. Bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalanlar Baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap aramaktadır.

Baş Ağrısı

Baş ağrısı hemen hemen tüm insanların şikayetçi olduğu sorunlardan birisidir. Sıklığına ve etkisine göre hayatımızın kalitesini düşürür ve rahatsızlık verir. Baş, boyun veya sırtın üst kısmında oluşan ağrılar baş ağrısını tetikler. Yaygın olarak başta sıkışıklık, zonklama etkisiyle kendisini belli etmektedir.

Baş ağrılarının çoğu birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçer. Tehlike arz etmeyen bu rahatsızlığın başlıca sebeplerini stres, uykusuzluk, ışık ve ses, düşük kan şekeri, uzun süre aç kalmak, sıvı kaybı, migren, sinüzit, kötü ve havasız ortamlarda geçirilen vakit olarak nitelendiririz. Bunların dışında daha az görülen baş ağrısı nedenleri altında hastalıklar yatar. Hastalıkların belirtilerinden biri baş ağrısıdır. Grip, beyin damar problemleri, tramvalar, tansiyon bu hastalıklardandır. 

Bu sorun kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Kadınlar gündelik hayatlarında daha fazla düşünce ve strese maruz kalırlar. Özellikle regl öncesi ve sonrasında sıklıkla bu problemi yaşarlar. Bu durumda baş ağrısına ne iyi gelir sorusu sorarlar.  Büyük şehirlerde yaşamanın verdiği yorgunluk, kalabalık, stres, trafik ve kirli hava baş ağrısı neden olur sorusuna cevaptır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısına ne iyi gelir ya da nasıl geçer sorusu pek çok insan için önemlidir. Bu rahatsızlık genellik ilaçsız geçirilebilmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Ancak hayat düzeninizi oturtmanız ve konforunuzu arttırmanız gerekir. 

  • Baş ağrınızı gidermenin ilk yolu uyku düzeninizi oluşturmaktan geçer. Özellikle geceleri geç saatlere kadar oturmak ve yapay ışıklara uzun saatler maruz kalmak bu ağrıyı tetikler. Gün içerisinde veriminizi düşürür. 
  • Mentol taşı kullanmak gün içerisinde yaşadığınız ağrıyı hızlıca geçirecek çözümlerden biridir. Baş bölgenizde sızlayan ve zonklayan bölgelere sürmeniz rahatlatacaktır. Aynı zamanda lavanta, nane gibi aromatik yağlar da sorunu gidermek için faydalıdır.
  • Ilık duş almak baş ve boyun bölgesindeki kaslarınızı gevşeterek baş ağrınızı giderecektir. Eğer migren hastalığınız varsa soğuk suyla şakaklarınızı yıkamak da etkili olacaktır. 
  • Düzenli olarak gün ışığı almaya, egzersiz yapmaya ve açık hava almaya özen gösterin. Stres ve çok fazla düşünmek baş ağrılarına sebep olan büyük nedenlerden biridir. Ancak stresiz bir hayat yaşadığımız dönemde düşünülemez olacaktır. Bu konuda stresle başa çıkmanın yollarını arayabilir uzmanından yardım alabilirsiniz.
  • Masaj da baş ağrısını geçirmek için en etkili ve sık kullanılan yöntemlerdendir. İmkanınız varsa çeşitli doğal yağlar ile yaptıracağınız masaj sorununuzu geçirecektir. Etrafınızda masaj yapan biri yoksa kendiniz de ufak hareketlerle başınıza, baş üstünüze, şakak bölgenize masaj yapabilirsiniz. Bunun için çeşitli masaj aletlerinden faydalanabilirsiniz.
Sürekli Baş Ağrısı Neden Olur?

Sürekli Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı belirli zamanlarda hepimizin karşılaştığı can sıkıcı bir olaydır. Ancak bu sorun sürekli olarak devam ediyorsa ve uzun saatler kendini hatırlatmaya devam ediyorsa kroniktir. Sürekli ağrı yaratmasının altında yatan birçok sebep vardır. Bunlar; beynin içinde ya da etrafında bulunan damarlarda sorunlar, tümör tehlikesi, aşırı ve yanlış ilaç kullanımı, sık alkol tüketimi, kafein bağımlılığı, depresyon ve kaygı bozukluğu, çeşitli enfeksiyon problemleridir.

Kendisini sürekli olarak şiddetli şekilde hatırlatan bu rahatsızlığın altında ciddi sağlık sorunları yatmaktadır. Gündelik işlerinizin aksamasına sebebiyet veren baş ağrısı beraberinde mutsuzluk ve halsizlik de getirir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız İgrus olarak iyi bir nöroloji uzmanına danışmanızı ve yardım almanızı öneririz. 

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

İlk olarak ağrınızı gidermek için atacağınız adım hayatınızı düzene sokmaktır. Düzenli uyku ve beslenme klişe görünse de hayatınızda yirmi günlük uygulamanızda bile faydasını göreceksiniz. 

Baş ağrısına iyi gelen magnezyum değeri yüksek ve sizi mutlu edecek yiyeceklerden birisi bitter çikolatadır. Sorun kendisini hatırlatmaya başladığında bir parça bitter çikolata ve bol su yardımıyla kendisini unutacaksınız. Ayrıca magnezyum değeri yüksek ürünlerle beslenmeniz ağrınızı giderecektir. Badem, fındık, muz, balık, yoğurt, baklagiller magnezyum içeren besinler arasında yer almaktadır.

Ispanak vitamin değeri en yüksek besinlerden birisidir. Ispanakla yapacağınız her türlü yiyeceği tüketmek sorununuzu giderecektir. Ispanak içerinde bulunan vitaminler ile kan şekerini ve tansiyonu dengeleyen besin kaynağıdır.

Limon suyu tüketmek yapılan araştırmalara göre baş ağrısına ciddi şekilde iyi gelmektedir. Yüksek miktarda C vitamini içeren limon suyunu bir bardak su ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Sabahın ilk saatlerinde kahvaltı öncesinde içmeniz sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

Baş Ağrısı Evde Çözüm

Baş Ağrısı Evde Çözüm

Baş ağrısı çeken insanlar arasında daha önce bir çalışma yapılmış ve zencefilin ne kadar etkili olduğu ortaya konulmuştur. İlaç kadar etkili olan zencefili suyunuza, çayınıza katarak içebilirsiniz. Sabahları ballı zencefilli kür hazırlayıp bir kaşık alarak güne başlamakta ağrılarınızı giderecektir.

Baş ağrısı evde çözüm için susamdan yararlanabilirsiniz. Yiyeceklerinizin üzerine bir parça susam katmak içeriğindeki E vitamini sayesinde östrojen seviyenizi düzenleyerek baş ağrılarınızı giderecektir. Aynı zamanda yüksek magnezyuma sahip besinlerdendir. 

Bitki çaylarının gerginliği ve stresi azaltmadaki etkisi herkes tarafından bilinir. Yoğun ve stresli iş hayatı olanlar için sabahları veya gün arasında içecekleri papatya çayı, yeşil çay, ıhlamur, zencefil çayı rahatlamalarını sağlayacaktır. Bitki çayları içerisinde bulunan vitaminler sayesinde kaslarınızı gevşetir ve sakinleştirir. Başınız ağrımadan önce kendinizi stresli hissettiğinizde bir bardak bitki çayı içmeniz güzel bir önlem olacaktır.

25366

1 Yorum

Başım günlük ağrıyor hiç kesil miyor halsizlik de var bitkonlik

Yorumlar kapalı.