Bardak ve Fincandan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Yolları

Kahve Lekesi problemleri. Bulaşık yıkarken bardaklarda hem çay hem de kahve izlerinin kaldığı bardaklar görmeye alışkınız. Bu durum inatçı olmayan lekelerde çok büyük bir problem olmuyor.

Ancak bazı kahve lekelerinin bardaklara adeta kazınmış gibi bir hali oluyor. Yani bir bakıma kahve lekesini çıkarmak zorundayız ancak bunu doğru yöntemle yapmadığımız için zorlanıyoruz.

Düzenli olarak kahve içilen bardakların alt kısımlarında kararmalar olması normal bir durumdur. Ancak bunun kalıcı hale gelip gelmemesi biraz olsun bizim elimizde.

Çoğunlukla böyle bir manzaranın kalıcı olması bulaşık yıkama aşamasının aksamasından kaynaklanır. Ya da doğru koşullarda yapılmaması da bu durumu tetikleyebilir. Çoğunlukla bardaklarda çıkmayan kahve lekesi görüldüğünde uzun süre bekleyen bir bulaşık olduğu kanısına varmak son derece mümkündür.

Bardak ve Fincandan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Yolları
Bardak ve Fincandan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Yolları

Bardaktan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Bardağa bulaşan ve bir türlü çıkmayan kahve lekelerinden sıkıldıysanız bulaşıkların beklerken hangi formda olduğunu gözden geçirmeniz gerekiyor.

Kahve içilen bir fincanı bittikten sonra tezgahın üzerine bırakırsanız bu lekeler kaçınılmaz olacaktır. Hemen bulaşık yıkmayacaksanız ya da makineye atmayacaksanız ilk yapmanız gereken şey bardağın içerisine su doldurmak olmalıdır. Bu sayede lekeler oluşmayacaktır.

Yine de bu işlemi atladığınızı ve bardaklarınızın kahve lekesine boğulduğunu farz edelim. Bu durumda da bazı yöntemlerle bardaklarınızı ilk günkü hale getirebilirsiniz.

Kaynama noktasına gelen suyu bardağın içerisine döktüğünüzde tek başına bu lekenin bir kısmını çözebilir. Lekelerin daha iyi çözülmesi içinse bardağın içerisine biraz limon sıkmanız gerekiyor.

Birkaç dakika bekledikten sonra kahve lekeleri yumuşayacak ancak oldukları yerde kalacaklardır. Bunun için bulaşık fırçası ya da daha küçük olmasından ötürü kullanılmayan bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Diş fırçasıyla kahve lekesini ovaladığınızda kolayca çıktığını fark edeceksiniz. Limon olmadığında limon yerine kullanabileceğiniz en iyi alternatif karbonat olacaktır. Karbonat kaynamış suyun içerisine atıldığında yine birkaç dakika içerisine lekeleri çözücü bir etki gösterecektir.

Lekelerin çıkması için sıcak su kesinlikle kullanılması gereken bir seçenek. Ancak limon veya karbonat olmadığında içerisine koyabileceğiniz bir diğer malzemenin sirke olduğunu da belirtelim. Elma sirkesi bunun için en ideal seçim olacaktır. Yine kirler yumuşadığında fırçayla ovalayarak kolayca çıkarabilirsiniz.

Çok daha inatçı kahve lekeleri varsa fincanlar günlerdir aynı lekelerle bekliyor demektir.

Bardak ve Fincan Kahve Lekesi Çıkarmanın En Pratik Yolu

En etkili doğal temizleme karışımı olarak sirke, limon ve karbonatı karıştırarak sıcak suyla bir kap hazırlayın.

Fincanları ise bu kabın içerisine atın. 5-10 dakika kadar bekledikten sonra çıkarıp normal şekilde bulaşık deterjanıyla yıkamaya başlayabilirsiniz.

Fincanlarınızı pırıl pırıl hale getirmek için belli aralıklarla çamaşır suyuna basmanız önerilmektedir. Bunu tüm bardaklar için uygulayabilirsiniz.

Çamaşır suyunu sulandırarak bir kabın içerisine koyun. Bu kabın içerisine tüm bardaklarınızı koyup birkaç saat tutabilirsiniz. Ardından çıkararak çok güzel bir biçimde bulaşık deterjanıyla yıkamayı ihmal etmeyiniz. Deterjanla yıkama ve durulama işleminin çok önemli olduğu konusunda uyarmadan geçmeyelim.

2 yorum

başıma bela oldu bu lekeler, limon sirke karışımı denedim çok iyi geldi. tavsiye ederim.

bu makaleyi çok sevdim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap