Zeytinyağı Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalori Miktarı

Zeytinyağı, birçok yemek türünde kullanılan sağlık bir yağdır. Serin ortamda saklanır. Birçok hastalığa iyi gelir. Kalorisi yüksek aşırısı zararlıdır.

Zeytinyağı

 

Bu yazıda ve Zeytinyağı Yemekler Kullanım Faydaları Zararları Kalori Miktarı Sağlık hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 Zeytinyağı; zeytin ağacının bir meyvesinden soğuk pres yöntemi ile elde edilen bir yağdır. Yeşil ve sarının karışımı bir renge sahiptir.

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sebebiyle sağlığa inanılmaz faydaları olduğu bilinmektedir ve yemeklerin içerisinde eklenerek kullanılmaktadır. Zeytinyağı uzun senelerdir doğal içerikli bir yağ olduğu için yemeklerin içerisine eklenir.

Zeytinyağı günde ne kadar kullanılır sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Zeytinyağı yemeklere ve özellikle de salataların içerisine eklenen ve lezzet katması sağlayan bir yağdır.

Günlük olarak en fazla 2 yemek kaşığı kullanılması tavsiye edilir. Her besinin yan etkileri olabileceği gibi zeytinyağının da fazla tüketimi sonucunda yan etkileri vardır. Bu sebeple fazla tüketmek yerine ölçülü tüketmek önemlidir

 Zeytinyağı nasıl saklanır?

 

Zeytinyağı  içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Zeytinyağına saklamak son derece önemlidir. Peki, zeytinyağı nasıl saklanır? Zeytinyağı öncelikle cam kavanozlarda saklanması gerekmektedir. Kuru ve serin ortam  tercih edilmelidir.

Aynı zamanda bu ortamın güneş görmeyen bir yer olması gerekir. Oda sıcaklığında kapağı açılmadan 6 ay kadar muhafaza edilebilir Fakat daha uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız mutlaka buzdolabının içerisine koymanız gerekir.

Zeytinyağını buzdolabında kapağı açılmadan 2 seneye  kadar saklayabilirsiniz. Kapağı açıldıktan sonra ise 6 ay 1 sene kadar buzdolabında muhafaza ederek yemeklerinizin içerisine ekleyebilirsiniz.

Zeytinyağı yemeklerde nasıl kullanılır?

 

Zeytinyağı besin değeri açısından yüksektir ve son zamanlarda özellikle sağlıklı kalabilmek için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Zeytinyağı yağlar arasında en sağlıklı ve güvenilir yağ olarak bilinir. Zeytinyağı yemeklerde nasıl kullanılır? Zeytinyağı  soğuk ve sıcak yemeklerin içerisinde eklenerek kullanılabilir. Yemeklerin içerisinde ekleneceği zaman 2 yemek kaşığı kadar koyulabilir

Zeytinyağı aynı zamanda salataların soslarına lezzet katması için tercih edilir. Zeytinyağı ısıya dayanıklı değildir. Bu sebeple de kızartmalarda kullanılmaz. Kızartmalarda tercih edildiğinde sağlıksızdır ve zararları yan etkileri meydana gelebilir.

Zeytinyağı faydaları

 

Yemeklerin vazgeçilmezi olan zeytinyağının birçok faydası mevcuttur. Bunun için düzenli bir şekilde yemeklerin içerisinde eklenerek kullanılması gerekir. İşte her derde deva olan ve faydaları mükemmel olan zeytinyağının yararları aşağıdaki gibidir

 

·       Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yağ yakımını artırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye sebep olur

·       İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve hastalıklara karşı vücudu koruyan Vücut direncini yüksek seviyeye ulaştırır

·       Sindirim sistemi problemlerini Özellikle de kabızlık problemini  kısa zaman içerisinde yok eder

·       Kalp sağlığını korur ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini düşürür

·       Safra kesesinde meydana gelen taşları giderici özelliği vardır

·       Hücre duvarlarının kuvvetlenmesini sağlar

·       Kansere yakalanma ihtimalini en aza indirir

·       Cilt için çok önemlidir. Düzenli bir şekilde cilde kullanıldığı zaman cildin nemlenmesini sağlar

·       Ciltte bulunan siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur ve gözeneklerin açılmasını sağlar

·       Cilt lekelerine iyi geldiği bilinir

·       Ciltte meydana gelen kırışıklıkların açılmasını sağlar ve yeni kırışıklık oluşumuna engel olur

·       Egzama ve sedef gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır

·       Hücre yenileyici özelliği vardır ve vücutta bulunan yaraların kısa zaman içerisinde iyileşmesini sağlar

·       Çabuk kırılan  tırnakları için kullanıldığında, tırnakların kuvvetlenmesini sağlar

·       Saçlarda meydana gelen dökülme problemini çözer. Dökülen bölgelerden yeni saç çıkmasını sağlar

·       Kötü görüntüye sebep olan kepeklenme problemini ortadan kaldırır

·       Saçların yumuşamasını sağlar ve bu sayede hiçbir saç kremine gerek kalmadan saçlar açılır

·       Saçlarda meydana gelen kırılmalar ağrı giderici özelliği bulunur

·       Saç diplerinde bulunan yaraları tedavi eder

Zeytinyağı nelere iyi gelir?

 

Zeytinyağı eski dönemlerden beri kullanılabilen ve bitkisel içeriği olan bir yağ türdür. Bitkisel  içeriği sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilir. 

İçerisinde oldukça çok vitamin vardır ve bu tür vitaminler sağlığı olumlu yönde etkiler. Düzenli Bir şekilde yemeklerin veya salataların içerisine eklenerek vücuda faydalı olması sağlanabilir.

Peki, zeytinyağı nelere iyi gelir?  Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yağ yakımını artırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye sebep olur içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve hastalıklara karşı vücudu koruyarak vücut direncini yüksek seviyeye ulaştırır.

Sindirim sistemi problemlerini özellikle de kabızlık problemi ni  kısa zaman içerisinde yok eder. Kalp sağlığını korur ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini düşürür.

 Safra kesesinde meydana gelen taşları giderici özelliği vardır. Hücre duvarlarının kuvvetlenmesini sağlar. Kansere yakalanma ihtimalini en aza indirir. Cilt için çok önemlidir.

Düzenli bir şekilde cilde kullanıldığı zaman cildin nemlenmesini sağlar ciltte bulunan siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur ve gözeneklerin açılmasını sağlar. Cilt lekelerine iyi geldiği bilinir ciltte meydana gelen kırışıklıkların açılmasını sağlar ve yeni kırışıklık oluşumuna engel olur

Egzama ve Sedef gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Hücre yenileyici özelliği vardır ve vücutta bulunan yaraların kısa zaman içerisinde iyileşmesini sağlar.

Çabuk kırılan  tırnakları için kullanıldığında, tırnakların kuvvetlenmesini sağlar. Saçlarda meydana gelen dökülme problemini çözer. Dökülen bölgelerden yeni saç çıkmasını sağlar. Kötü görüntüye sebep olan Kepeklenme problemini ortadan kaldırır.

Saçların yumuşamasını sağlar ve bu sayede hiçbir saç kremine gerek kalmadan saçlar açılır. Saçlarına meydana gelen kırılmaları onarıcı özelliği bulunur saç diplerinde bulunan yaraları iyileştirir.

Zeytinyağı içindeki vitaminler


Zeytinyağının içerisinde a vitamini, c vitamini, e vitamini, k vitamini,  potasyum fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır.

 Zeytinyağı  kalorisi


100 gram zeytinyağının içerisinde 884 kcal kalori bulunur. Bu sebeple ölçülü tüketmek gerekmektedir.

Zeytinyağı zararları


Günümüzde zeytinyağı her evde bulunur ve yemeklere lezzet katması için aynı zamanda sağlığa faydaları olması için kullanılır. Ölçülü kullanılır ise herhangi bir zararı yoktur. Yemeklerin içerisine en fazla 2 yemek kaşığı kadar eklenmesi gerekir.

82988