Kekik Yağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kekik yağı yemeklere eklenerek kullanılabilir. Kan basıncını dengeleme gibi faydaları vardır. Bronşite iyi gelir. Fazla tüketim zararlıdır.

Kekik yağı

Kekik yağı, kekikten soğuk pres yöntemi ile elde edilen yağ türüdür. Kekik ballıbabagiller familyasına aittir. Kokusu keskin olan kekik yağının kendine özgü  olan kokusu birçok kişi tarafından  beğenilmektedir.

Birçok kişinin aklına takılan soru kekik yağı nasıl tüketilir konusudur. Kekik yağı yemeklerin içerisine katılarak tüketilen bir yağ çeşididir. Muhteşem bir kokusu olduğu için birçok kişi tarafından beğenilir. Yemeklerin içerisine bir çay kaşığı kadar katılabilir. Yemeğe lezzet katıp, aroma verecektir.

Aynı zamanda  kekik yağından birçok çeşit sos yapılabilir. Soslar isteğe bağlı olara;k ister yemeklerin üzerine ister salataların içerisine eklenebilir. Her ikisi içinde kullanılması besinleri lezzetli kılacaktır. Kekik yağı aynı zamanda vücut içinde faydaları   bulunmaktadır.

Kekik yağı nasıl saklanır?

Kekik yağı nasıl saklanır birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Kekik  ülkemizde Son zamanlarda özellikle de pandemi sebebiyle çok sık kullanılmaya başlanmıştır. 

Kekik yağı gölge ve kuru yerde saklanabilir. Fakat oda sıcaklığında kalacak ise kapağı açıldıktan 1 ay içerisinde tüketilmesi önerilir. Çünkü oda sıcaklığında daha kısa zaman içerisinde bozulur

Kekik yağı  en sağlıklı buzdolabında saklanabilir. Kapağı açık ya da kapalı iki şekilde de buzdolabında daha uzun süre muhafaza edilir. Buzdolabına konan kekik yağı kapağı açık şekilde 6 ay kapağı kapalı şekilde ise 6 ay kadar bozulmadan buzdolabında bekleyebilir.

Kekik yağı yemeklerde nasıl kullanılır?

Kekik yağı yemeklere en çok yakışan yağlardan biridir.  Özellikle et, balık, tavuk gibi yemeklerin soslarının yapımında tercih edilir. Peki, kekik yağı yemeklerde nasıl kullanılır.

Kekik yağı; et, tavuk ve balık gibi yemeklerin içerisine 1 tatlı kaşığı eklenip yemeklerin lezzetli olması sağlanabilir. Aynı zamanda bu yemeklere sos yapacaksanız sosun içerisine de ekleyebilirsiniz.

Kekik yağını çeşitli salatalarda kullanabilirsiniz.  Özellikle bol yeşilliği olan salatalarda tercih edilirse inanılmaz tatları ortaya çıkaracaktır. Bunun için miktarı çok önemlidir.

Salatalara ekleneceği zaman bir çay kaşığı kekik yağı kullanılması önerilir. Çünkü fazla kullanıldığında tadı keskin olduğu için yemeklerinde ağır olmasına sebep olur.

Kekik yağının faydaları

Kekik yağının faydaları nelerdir ve kekik yağının cilde faydaları nelerdir?  Bu sorular ile sıklıkla  sorulan konular arasındadır. Kekik yağı hem cilt için hem de vücut sağlığı için inanılmaz faydalarını ortaya koyan bir yağ türüdür. Et ve balık yemeklerinin vazgeçilmezi olan kekik yağının faydaları aşağıdaki gibidir

·       Kalp sağlığına çok iyi gelir ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali ne düşürür

·       Yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından düzenli bir şekilde kullanıldığında tansiyonun sebep olacağı olumsuz etkilerin azalmasını sağlar

·       ateroskleroz  hastalığını önler

·       Kan basıncını dengeler

·       Halsizlik yorgunluk gibi sorunları ortadan kaldırır ve kişinin enerjik olmasına yardımcı olur

·       İçerisinde antioksidan bulunduğu için kanser hücrelerinin yayılmasını engeller ve kansere yakalanma ihtimalini düşürür. Özellikle meme kanseri ve kolon kanserine karşı etkili olduğu bilinir

·       Vücutta bulunan iltihabın  giderilmesini sağlar.

·       Gut hastalığına çok iyi geldiği bilinir

·       İçerisinde bol miktarda C vitamini ve A vitamini bulunur. Bu sebeple de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Vücut direncinin artırır

·       Corona virüse karşı kullanılır. 

·       Sindirim sistemi problemleri ne çok iyi gelir ve özellikle kabızlık sorunlarını giderir

·       Gaz, hazımsızlık gibi sorunları çözer

·       Bağırsaklarda meydana gelen krampların giderilmesine yardımcı olur

·       Adet döneminde meydana gelen semtomları giderir ve bu dönemde oluşan karın ağrısı, bel ağrısı ve krampları kısa zaman içerisinde yok eder. Aynı zamanda düzenli bir şekilde kullanıldığında adet döneminin düzene girme sini sağlar

·       İçerisinde a vitamini bulundurur ve göz sağlığına çok iyi gelir. Göz rahatsızlığı oluşma riskini ortadan kaldırır

·       Öksürüğün kısa zamanda yok olmasını sağlar. Özellikle geçmeyen, inatçı öksürük için kullanılabilir.

·       Bronşite iyi geldiği bilinmektedir.

·       Ağız sağlığının korunmasını sağlar

·       Ağızda bulunan kokunun giderilmesini sağlar.

·       Ciltte meydana gelen yara ve yanıkların kısa zaman içerisinde yok olmasını sağlar

·       Egzama tedavisinde ek tedavi olarak kullanılabilir. Egzamanın sebep olduğu kuruluk ve kaşıntıyı giderir.

·       Sivilcelerin kurumasını sağlar ve yeni sivilce oluşumuna da engel olur

·       Cilde düzenli uygulandığında yaşlanmayı engeller. Bir nevi yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilir.

·       Siyah noktaları giderir. Peleng görevi görür.

·       Başta meydana gelen ağrıların giderilmesini sağlar.

·       Saçlarda meydana gelen dökülmeleri giderir. Sağlıklı uyumak isteyen kişiler tarafından kullanılabilir. Uykusuzluk problemini giderir.

·       Metabolizmanın çalışmasını sağlar. Kilo verdirir.

·       Beyin sağlığına iyi gelir. Hafızanın kuvvetlenmesini sağlar.

·       Depresyona iyi gelir ve kişiyi gevşetir

·       İdrar söktürücü özelliği bulunur.

·       Sinek ve böcek ısırıklıklarına iti gelir

·       Kemiklerin gelişmesini sağlar ve kemik erimesini engeller

Kekik yağı nelere iyi gelir?

Vatandaşlar tarafından en çok araştırılan kekik yağı nelere iyi gelir ve kekik yağı nasıl tüketilir konularıdır. Kekik yağı birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Kullanılacağı zaman yemeklerin içerisine ya da salataların içerisine bir miktar eklenebilir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Hastalıklara yakalanma ihtimalini en aza indirir.

İdrar söktürücü özeliği vardır. Stres ve depresyona iyi gelerek vücudu rahatlatır. Kişiye enerji verir. Son zamanlarda bütün dünyayı etkileyen korona virüse karşı etkili olduğu söylenir.

Kekik yağı, cilde de çok iyi gelmektedir. Ciltte bulunan problemleri kısa zamanda ortadan kaldırır. Bunun için yapılması gereken tek şey düzenli bir şekilde kullanmaktır:

Kekik yağı içindeki vitaminler

Kekik yağının vitamin bakımından zengindir. Kekik yağının içeresinde c vitamini, b vitamini, k vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum, manganez, selenyum, demir bulunmaktadır

Kekik yağı kalorisi

Kekik yağı besin değeri açısından zengindir. Kekik yağının kalori miktarı; 288 kcaldır.

Kekik yağı zararları

Kekik yağı ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Fazla kullanıldığında zararlarını ortaya çıkarabilir. Fazla kullanıldığında karın ağrısı ve mide ağrısına yol açabilir.

 

 

 

32516