Zetion Kepek Şampuanı İşe Yarıyor Mu? Etkileri ve Yan Etkileri

Zetion

Zetion kepek şampuanı pek çok kişinin ortak problemi olarak görülen kepek ve sebore sorunlarını tedavi etmek amacıyla geliştirilmiştir. Sebore saçlı deride görülen kabuk oluşumu, bu kabukların pullanarak dökülmesi, yağlanma ile beraber gözlemlenen soyulma olarak tanımlanabilir. Kepek başlı başına bir dert iken aynı zamanda sebore ile beraber saç sağlığını daha da riske atabilir. 

Zetion
Zetion Kepek Şampuanı İşe Yarıyor Mu? Etkileri ve Yan Etkileri

Bu sorunları yaşayanlar için Zetion sebore şampuanı özel olarak geliştirilmiş bir formülle sunulur ve düzenli olarak kullanımda hem kepeği hem de sebore belirtilerini ortadan kaldırır. Bilimsel olarak yapılan çalışmalar ve pek çok kişi üzerinde yapılan testler gösteriyor ki Zetion şampuan kullananlar 7 gün ile 15 gün arasında kepek sorunlarından kurtuluyorlar. Aynı zamanda sebore belirtileri de bitiyor. 

Ürünün birkaç kez kullandıktan sonra ilk etkisini göstermeye başladığı unutulmamalıdır. İçerdiği bileşenler arasında çinko piriton yer alıyor. Çinko piriton ise hücrelerin hızlı bir biçimde çoğalmasını engelleyen yavaşlatıcı bir etki sağlıyor. İşte bu yavaşlatıcı etki nedeniyle kepek oluşumu duruyor, deride pullanma yavaşlıyor ve aslında bir süre sonra bitme noktasına geliyor. 

Zetion Şampuan Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Zetion şampuan kullanımı ile ilgili tüm bilgileri zaten muayene olduğunuz ve size reçete eden doktorunuz açıklayacaktır. Sizin kepek yoğunluğunuza ve sebore belirtilerine göre bu oranlar değişebilir. Genel kullanım talimatları ise aslında açıktır.

Kişiden kişiye değişmekle beraber Zetion şampuanın etkileri 7-15 gün içerisinde gözlemlenmeye başlanır. Bu süreç aralığında ise haftada iki kez olmak üzere kullanılması tavsiye edilir. Zira her gün kullananlar da doktor önerisiyle bunu sürdürebilir. Fakat günde iki kez kullanılması kesinlikle uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Zetion Şampuan Uygulama Şekli

Zetion şampuan nasıl kullanılır diye merak edenler için saçlı deriye normal bir şampuanmış gibi direkt uygulanması gerektiğini belirtelim.

 • Şampuanı kullanmadan evvel şişesini iyice çalkalamayı ihmal etmeyin.
 • Şampuanı uygulamadan evvel ilk olarak saçlarınızı ıslatın ve daha sonra saç derinizin de iyice ıslandığından emin olun. 
 • Islattığınız saç ve saç derinize avucunuzun içine aldığınız Zetion şampuan ile masaj yaparak uygulamaya başlayın. 
 • Standart bir şampuan kullanımı gibi saçlarınızı güzelce yıkayın ve köpürterek masaj yapmak suretiyle uygulamayı tamamlayın.
 • Masaj işleminin ardından bol suyla yıkayarak saçlarınızı güzelce durulayın.
 • İkinci kez yıkamaya geçerken aynı şekilde saçlarınızı ıslatın ve tekrardan avucunuza Zetion şampuan alarak masaj yaparak uygulayın. 
 • İkinci uygulamada 5 dakika kadar bekleme süresi bulunmaktadır. 
 • Bekleme süresi dolduktan sonra ise yine bol suyla durulayarak saç yıkama işlemini tamamlayın. 

Direkt olarak doktorlar tarafından reçete edilebilir bir şampuan olduğu için Zetion kullanımı doktorunuzun önerdiği talimatlara göre yapılabilir. Yani doktorunuz yukarıdaki kullanma talimatından farklı bir seçenek sunduysa onu uygulamanız daha doğru olacaktır. 

Zetion şampuan içeriği gereğince göze, burna ve ağza temas etmemelidir. Özellikle gözünüze kaçması durumunda bol suyla durulamayı unutmayın. Çocuklardan uzak tutulması gereken bir ürün olmakla beraber 2 yaştan önce hiçbir çocukta kullanılmaması gerektiği de önemli vurgulanıyor. 

Gebelikte Zetion Şampuan Kullanmak Doğru Mu?

Zetion şampuan kullananların yorumları arasında gebelikle ilgili bir şikâyete rastlanmamıştır. Aynı zamanda şampuan için gebelik durumuna dahil testler yapılmamıştır. Dolayısıyla hamileyseniz ya da hamilelik şüpheniz varsa doktorunuza danışmadan Zetion şampuan kullanmamanızı önerebiliriz. En azından mutlaka bir eczacıya danışarak fikir almanız doğru olacaktır. 

Emzirirken Zetion Şampuan Kullanmak Doğru Mu?

Bileşenleri arasında çinko piriton olan bir şampuan olarak Zetion şampuanın anne sütü üzerinde bir etkisi olup olmadığı test edilmemiştir. Dolayısıyla gebelik süresinde, doğum sonrası emzirme döneminde Zetion kullanımı ile ilgili standartlar bulunmamaktadır. Bu konuyla ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. 

Çocuklarda Zetion Şampuan Kullanımı

Zetion şampuan kullanması riskli olan grup 2 yaş ve altı çocuklardır. 2 yaştan önce kesinlikle kullanılmaması önerilir. Ancak 2 yaş üzeri çocuklarda da kullanmadan önce mutlaka çocuk doktoruna danışmakta fayda vardır. 

Zetion Şampuan Kullanımının Yan Etkileri Var Mı?

Teknik olarak yapılan testlerin sonucu olarak Zetion şampuanın yan etkileri dahilinde bir açıklama bulunmuyor. Aynı zamanda kullananların paylaştığı çok net ve uzun süreli yan etkilerden söz etmek de olanaksız. Fakat yine de uzmanlara göre aşağıdaki semptomlar gözlenirse mutlaka bir hekime başvurmak gerekiyor.

 • Ciltte tahriş
 • Alerjik reaksiyon
 • Cilt döküntüsü
 • Nefes darlığı
 • Göğüste sıkışma
 • Ağızda, dudakta, dilde veya yüzde şişme
 • Ürtiker

Bazı uzmanlara göre uzun süreli Zetion şampuan kullanmanın ciddi sağlık sorunları yaratabileceği öngörülmektedir. Bunlar arasında da gerçekten insan sağlığını riske edebilecek faktörler var. 

 • Periferal Nörotis (Sinirlerle ilgili hastalık)
 • Parestezi (Yanma ya da batma hissiyatı, karıncalanma)
 • Kaslarda zayıflık hissi

Gerek beklenebilecek kısa süreli ve önemsiz yan etkiler, gerekse yukarıdaki üç önemli yan etkiyle karşılaşmanız durumunda derhal bir hekimden destek isteyiniz. Kullanma talimatına uygun olmayacak şekilde Zetion şampuan kullanmak zarar görmenize yol açabilir. Hekiminizin direktifleri doğrultusunda kullanmayı kesinlikle önemseyiniz. 

zZW7Ry23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir