Zayıflamak Aynı Zamanda Boyu Uzatıyor

Aslında zayıflamak ve boyun uzaması arasında derinlemesine bir bağlantı yok. Ancak görünürlüğü açısından böyle bir algı oluşmaktadır. Bunun ana nedenleri ise araştırmalar neticesinde ortaya koyulabiliyor. Kilo veren kişilerin daha dik bir pozisyonda durması, yürüyüşlerini bu pozisyona uygun yapması, iskelet yapılarına daha az yük binmesinden ötürü daha dinç durmaları boylarının uzamış gibi gözükmesine sebep oluyor. Dolayısıyla aslında kilo alan insanların daha kambur durması ve yürümesi onların boylarının kısalmış olması gibi bir anlama karşılık geliyor.

Kilo Verince Boy Uzuyor Mu?

Kilo vermeye başladıkça boyunun daha uzun olduğunu fark eden pek çok kişinin olması tesadüf değil. Dünya genelinde her zaman gündem olan bu konu aslında direkt olarak kiloyla boyun bağdaşmadığını bize gösteriyor. Fakat bilimsel araştırmalar bu algının sebebini tıbbi kaynaklara dayanarak açıklayabiliyor.

Vücudumuzun iskelet yapısında yer alan omurların sayısı 33’tür ve her omur arasında aslında 1 santimetre kadar bir mesafe vardır. Omurların arası ise süngere benzeyen bir yapıyla donanmıştır. Eğer ki çok kiloluysanız omurlar daha sıkışık, daha fit bir vücuda sahipseniz omurlar daha rahat bir pozisyonda olacaktır. Zaten dik durma, dik yürüme gibi eylemlere sebep olan durum da tam olarak budur.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kilo veren insanlar bu omurların rahatlaması sebebiyle ortalama 1 santimetre daha uzun görünmektedir. Aynı şekilde kilo almaları durumunda da 1 santimetre daha kısa görünmektedirler. Tabii ki kilo vermek kişiyi 10 santimetre uzatmayacağı gibi alınan kilolar da 10 santimetre kısaltmayacaktır.

Kilo Almak Boyun Kısalmasına Mı Yol Açıyor?

İskelet yapımızda ye alan 33 omurun arasında bulunan 1 santimetre boyutundaki sünger yapılar bir disk formundadır. Aynı zamanda bu disk formunda olan sünger benzeri yapılar oluşabilecek baskılara karşı da esnektir. Ne kadar çok kilo alırsanız omur başına 1-2 milimetre kadar esneklik oluşabilir.

Dolayısıyla 33 omurda maksimum derecede esnekliğin hesaplanmasıyla birlikte 3,3 santimetre ile 6,6 santimetre arasında bir boy kaybı yaşanması mümkündür. Tabii ki bu obezite boyutunda bir aşırı kiloda söz konusu olan ölçüttür. Kilolu insanların boylarının kısa gözükmesine sebep olan faktör de tam olarak budur.

Kilo Vermenin Boyu Uzattığı Tıbbi Araştırmalara Konu Oldu

İlk olarak kilo vermenin boy uzattığı ile ilgili bilimsel araştırma 2012 yılında yapıldı. Beyin cerrahı olarak görev yapan İsrailli bilim insanı Zvi Lidar bu konu üzerine bir takım gözlemler yaptıktan sonra araştırmaya koyuldu. Ekibiyle birlikte kilo veren insanlarda gözlemledikleri boy uzamasını teknik olarak analiz etmeye başladılar. Bilhassa 5.ve 6.sırada yer alan omurlar arasında yer alan sünger disklerde 2 milimetreyi aşacak kadar esneme gözlemlediklerini raporladılar. Tabii ki kilo vererek 5-10 santimetre uzamak mümkün değil. Ancak kilo veren insanların biraz daha uzun gözükmesi bilimsel olarak bundan kaynaklanmaktadır.

61788