Zargana Balığı Nasıl Pirişilir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Zargana, yağlı balık olduğundan uzgarada pişirilr. Çocuklar büyümeyi destekleyen faydaları vardır. Böbrek rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Zargana

Zargana İnsanlık, yaşamı boyunca birçok balık çeşidi tüketmiştir. Bu balıklardan çok bilineni ve çok sevilenlerden birisi de zarganadır. Aynı zamanda sargan adı ile de hitap edilir. Belonidae familyasına aittir. Kılıç balığına başlıca düşman olan bu balık iğne balıkları veya tomslar diye de adlandırılır. Bilimsel adı ise Belondiae’dir. Zargana ya da Sargan balığı uzun ve ince bir yapıya sahiptir. Genellikle 60-70cm uzunluklarında görülmektedir. Sularımızda ise 40-60cm olarak görülmektedir. Nadir olarak 1m şeklinde de görülebilir. Yaklaşık 18 yaşına kadar yaşayan zarganalar 90cm için 1.3kg’dir. Ülkemizde görülen 40-60cm uzunluklarında ise ağırlığı 200-300 gramdır. Zarganalar hamsi, çaça, kıraça ve çamuka gibi küçük balıklar ile beslenir. Balıkçıldır. Genellikle ise kendisinden büyük balıklara yem olmaktadırlar. Bu balıklar tüm denizlerimizde bol bol görülmektedir. Çoğunlukla İstanbul’da kofana-lüfer gibi balıklara ve Ege ile Akdeniz’de akya ve sinarit balıkları için yem olarak kullanılır. Avcılığı ise nisan ayından eylül ayının sonuna kadar sürer. Bu balıklar ılıman denizlerinin yerli balıklarındandır. Peki zargana ya da sargan nasıl saklanır?

Zargana Nasıl Saklanır?

Zargana Zargana balığı eğer yem olarak kullanılacaksa sandalda livar içinde saklanmalıdır. Oltadan çıkarken gagaların kırılması ömrünü azaltmaktadır. Zargana eğer yiyecek olarak saklanacaksa çeşitli yöntemlere tabi tutulmalıdır. Zargana alınınca öncelik olarak iyice yıkanmalıdır. Daha sonra ise tuzlu suyuyla beraber bir naylona sarılmalıdır. Üzerine iyice tuz döküldükten sonra buzluğa veya derin dondurucuya atılmalıdır. Daha sonra ise 3 4 saat geçtikten sonra geri alınmalıdır. Böylece tazelik korunur. Sonrasında dolaba kalıcı olarak konulabilir. Zargana yaklaşık 1 yıla kadar bu şekilde muhafaza edilebilir. Ancak uzmanlar zargana ya da sarganın en fazla bir hafta içerisinde tüketilirse daha taze kalacağını belirtiyor. Zargana pişmiş ise de saklanması için bir kap yardımı ile buzdolabına konulması gerekiyor. Piştikten sonra buzdolabına konulacaksa da zargana 2- 3 gün içerisinde tüketilmelidir. Böylece zargana nasıl saklanır sorusunun yanıtı bulunmuş olur.

Zargana Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Zargana Zargana, birçok yemekle beraber tüketilebilir. Aynı zamanda pişirilmesi de merak edilmektedir. Peki zargana nasıl pişirilir ve zargana yemeklerde nasıl kullanılmaktadır? Zargana, fazla yağlı bir balık olmadığı için ızgara ve fırında buğulama yapılarak pişirilmemelidir. Bu nedenle balığın kurutulması da önerilmez. Zargana balığı genellikle kızartma olarak yapılmaktadır. Bu balık tavaya tam şekilde sığmayacağı için uygun parçalara ayırılıp kızartılmalıdır. Tavaya atılmadan una bulanmalıdır. En tercih edilen un ise mısır unudur. Zargana bu şekilde kızartılmaktadır. Ancak başka yemekler ile de tüketilebilir. Zargana yemeklerde dolma halinde kullanılabilmektedir. Dolma ile beraber tadını çok lezzetli bir şekilde ortaya çıkartır. Zargananın çorbası da yapılabilir. Aynı zamanda Zargana pilakisi ve sebzeli yahnisi ile de tüketilebilen bir balık türüdür. En çok tercih edileni ve sevileni ise yahnisi ile dolmasıdır.

Zargana Faydaları

Zargana, balık türleri arasında en faydalılarındandır. Sayısız faydası bulunan Zargananın gündelik yaşam için de birçok faydası bulunmaktadır. Hem beden sağlığı için hem ruhsal sağlık için çok faydalıdır. Peki zargananın faydaları nelerdir? • Zargana, göz sağlığı için bir hayli önemlidir. Gözü güçlendirir. Daha iyi görmeyi sağlar. • Aynı zamanda zargana balığı kemik ve kıkırdak yapısını da güçlendirir. Böylece daha sağlıklı bir bedene sahip olmayı sağlar. • Sargan, kasların gelişimi açısından da bir hayli önemlidir. Zayıf kasların güçlenmesine katkıda bulunur. • Sargan balığı çocuklarda büyüme ve gelişmeyi güçlendirir. Çocuklara protein sentezinde bulunmaktadır. • Bu balık türü böbrekler için de sağlıklıdır. Böbreklerin düzenini korur. • Aynı zamanda zargana, kalp ritmini de düzenleyici etkiye sahiptir.

Zargana Neye İyi Gelir

Zargana, içerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler sayesinde günlük hayattaki sorunlara ve birçok rahatsızlığa iyi gelir. Faydaları sayesinde de dolaylı yoldan birçok iyi geldiği sağlık problemi mevcuttur. Zargana, kişilerin enerjik olmasını sağlar, zayıf kasların güçlenmesine iyi gelir. Ayrıca çocukların gelişimine de iyi gelir. Boy gibi özellikler bakımından gelişmemiş bir çocuğa yardım eder. Zargana içerisindeki mineraller sayesinde saç dökülmesini de azaltmaktadır. Unutkanlığı bir nebze de olsa engeller. Bu besin böbrek rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Kalp rahatsızlıklarını önleyen zargananın iyi geldiği bir diğer şey ise kalp ritmi bozukluğudur. Zargana neye iyi gelir sorusunun cevabının bazıları bu şekildedir.

Zargana İçindeki Vitaminler

Sargananın içindeki vitaminler bir hayli fazladır. Gündelik hayatın işlevini güçlendirecek vitaminlerin çoğu bu balıkta bulunmaktadır. Uzmanların tüketilmesini önerdiği bu balığın içindeki vitaminler de merak konusudur. Zargana, içerisinde A, B, D, B 6, ve B12 vitamini barındırmaktadır. Bunların yanında ise mineral olarak bir hayli fazla fosfor, magnezyum, selenyum, çinko, iyot, demir, sodyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Zargananın içindeki vitaminler bu şekildedir. Birçok konuda fayda sağlayan bu balığın kalorisi de uygundur.

Zargana Kalorisi

Kilo almak istemeyenlerin dostu olan zargananın kalorisi de bir hayli uygundur. Besinin 100 gram için kalorisi 130kcal’dir. 100 gram içerisinde 0 karbonhidrat, 21.15 Gram protein, 4.98 Gram yağ, 85 miligram kolesterol, 98 miligram sodyum, 360 miligram potasyum, 85 miligram kalsiyum, A vitamini 35 miligram, D vitamini 235 (iu), 0.25 miligram B6, 3.45 mikrogram B12, 0.65 miligram demir içerir. Kalorisi 1kg için 1300kcal’dir.

Zargana Zararları

Zargana balığının normal tüketimi halinde belirlenmiş bir zararı yoktur. Uzmanlar tarafından herhangi bir zararı gözetilmeyen bu balığın yalnızca aşırı tüketimi sonucunda birkaç zarar ortaya çıkabilmektedir. Aksi takdirde zargananın zararları bulunmamaktadır. 95134