Yumurta Hangi Vitaminleri İçerir?

Yumurta, yüksek protein deposu olan bir besindir. Yediden yetmişe her yaş grubu için çok faydalı ve tüketilmesi gereken sağlıklı hayvansal bir gıdadır. Yumurta..

Yumurta, yüksek protein deposu olan bir besindir. Yediden yetmişe her yaş grubu için çok faydalı ve tüketilmesi gereken sağlıklı hayvansal bir gıdadır. Yumurtanın kullanım şekli çok çeşitlidir, omletten tutun, haşlama, yemeklerde kullanımı, hamur işlerinde kullanımı kısaca mutfakta olmazsa olmaz gıdalardan biridir. Özellikle büyüme ve gelişme döneminde tüketilmesi çok önemlidir. Gelişme çağındaki çocuklar için kas ve organ gelişimini destekleyecek vitamin ve minerallere sahiptir.

Yumurta Hangi Vitaminleri İçerir?

A vitamini D vitamini B Kompleks vitaminleri Fosfor İyot Selenyum

A Vitamini Ne İşe Yarar;

Sağlıklı vücut gelişimi için gerekli bir vitamindir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, hücrelerin yenilenmesini sağlar, görme yeteneğini artırır. Cilt sağlığının kazanılması için önemlidir, her gün orta boy bir yumurta tüketirseniz günlük A vitamini ihtiyacınızın %8’ini karşılamış olursunuz.

D Vitamini Ne İşe Yarar;

D vitamini yumurtanın sarısında bulunur, yumurtada bulunan diğer fosfor minerali ile beraber kemik ve diş gelişimini destekler. Ayrıca bağışıklık sisteminin gelişmesine ve kas sistemini güçlendirir. Her gün bir orta boy yumurta yiyerek günlük D vitaminin ihtiyacının %32’sini karşılamış olursunuz.

B Kompleks Vitaminleri Ne İşe Yarar;

Yumurtada bulunan B1, B2, B5, B6, B9 ve B12 vitaminleri ve beyazında bulunan B1 ve B2 vitaminleri sayesinde karbonhidrat yakımı gerçekleşir ve vücuda enerji verir. B2 vitamini ayrıca saç sağlığı ve göz sağlığı için önemli bir yere sahiptir. B5 vitamini ile hemoglobin sentezi ve sinir sistemi düzenlenir. B9 vitamini ile DNA sağlığı korunur ve erken doğumu önler bu nedenle hamilelerin mutlaka yumurta yemeleri tavsiye edilir. B12 vitamini ile de kan hücrelerinin artması sağlanır. Bütün bu faydaların yanında, yumurta sarısında bulunan kolin kalp sağlığı ve damar sağlığı için gerekli bir maddedir. Bu nedenle yumurta sarısı kolin sebebiyle kardiyovasküler fonksiyonlar için önemlidir ve mutlaka kullanılmalıdır. Kolin meme kanseri için de önemlidir, meme kanserine karşı koruyucu bir etki yaratmaktadır. Normal bir insan sağlıklı bir yaşam sürebilmek için her gün bir orta boy yumurta tüketmelidir. Yumurtanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. 93315