Yumurta Çatlatma İğnesi Ne Kadar? Yumurta Ne Zaman Çatlar? İğne Sonrası Cinsel Birliktelik

Çatlatma İğnesi Uygulandıktan Sonra Yumurta Kaç MM Olduğunda Çatlar ve Ne Kadar Sürede Hamile Kalınır?

Kısırlık, birçok kişide görülebilen rahatsızlıktır ve birçok türü günümüzde tedavi edilmeye başlanmıştır. Kadınlardaki hamile kalamam sorunu için yumurta çatlatma iğnesi sıkça kullanılır. FSH hormonu sayesinde kadınların yumurta üretimi kalitesi ve sayısı artınca hamile kalma şansı da artacaktır.

Yumurta
Yumurta Çatlatma İğnesi Ne Kadar? Yumurta Ne Zaman Çatlar? İğne Sonrası Cinsel Birliktelik

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Yumurta çatlatma iğnesi, hamile kalabilmek için, kısırlıktan kurtaran bir tür tedavidir. Yumurta bazı durumlarda kendi çatlamaz ve kişi gebe kalamaz, iğne salgıladığı hormon sayesinde çatlamaya yardımcı olur.

Yumurta Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Cinsel Birliktelik Mümkündür?

Yumurta çatlatmak iğnesinden sonra doktorunuz size süreyi belirtecektir, Doktorunuzun dediği dışında bir şey uygulamayın. Ama genel olarak 1,5 gün sonra yumurta çatlar ve cinsel birliktelik, döllenme için ideal olan 36 saat geçmesidir. İlk uygulandığı zaman kesinlikle cinsel birliktelik yaşamayın. İlk ilişki sonrası düzenli olarak tekrar edilmeli ki hamile kalma şansı daha da artsın.

Yumurta Çatlama Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama geldiği zaman iç bölgesinde yer alan folikül sıvıları rahme doğru ilerler. Kadınlarda kasık bölgesinde ağrı görülür. Sağ veya sol bölgede ağrı hissedildiğinde çatlama anlaşılır, başka sebepten ağrıma ihtimali de unutulmamalıdır.

Kadınlarda normal kabul edilen akıntı, yumurta çatlama zamanında fazlalaşır. Bazı semptomları da: Sağ ve sol memedeki hassaslaşma ve şişme, ateş basması hissi ve cinsel ilişki için fazla istekli olmadır.

Yumurta Çatlatma İğnesinin Uygulanması için En Uygun Zaman Nedir?

Yumurta, dönemsel olarak farklı boyutlara ulaşır. Eğer ki 18 ila 20 milim boyutlarına geldiğinde çatlatma iğnesi yapılır. Hekim gerekli kontrolleri yaptığında, yumurta sayısı fazlaysa ya da E2 hormonu gereğinden fazla salgılanmışsa iğne başka zamana ertelenebilir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Ardından Aşılamanın Yapılma Zamanı

Yumurta çatlatma iğnesi ardından 36 saatlik süre geçince yumurtlama meydana gelir. Aşılama da tam bu sırada yapılır. Babadan alınmış olan sperm yumurtalığı doğru aşılanır.

Yumurta Hangi Zamanda Çatlar?

Yumurtalıkta kesecik vardır ve bunlar folikül ismiyle anılır. Zamanla büyümeye başlar ve 18 ve 20 milim arasına geldiğinde çatlama meydana gelir.

Yumurta Çatlatma İğnesiyle Hamile Kalan Kişiler Ne Zaman Test Yapabilir?

Yumurta çatlama iğnesiyle hamile kalmak isteyen kişiler hamile kaldığını öğrenmek için test zamanını sorsa da aslında iğne olmayan kişilerle test zamanı aynıdır. Eğer adet tarihiniz bir süre geciktiyse erken gebelik testi uygulayabilirsiniz. Ardından da normal test yapın. Pozitif ya da negatif çıkması önemli değil, gerçek sonuç kan testi ya da ultrason ile anlaşılır.

Yumurta Çatlatma İğnesi İşe Yarar mı? Etkisi Nedir?

Kısırlıkta en hızlı etki eden yöntem çatlatma iğnesidir. Sonuçlarını hemen almak mümkündür. Bazen iğne yerine hap da kullanılır. Uygulanması için yumurtanın genişlemesi beklenir ve ardından iğne uygulanır. Etkili bir tedavi olsa da kişiden kişiye değişebilir. Gebeliği düşük ihtimal olanlarda yüzde 15 oranında bir artış sağlar ve tedavi bazı kişilerde 90 gün sürerken bazıların da 180 güne kadar çıkabilir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Olduktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Yumurta çatlama iğnesi kesin olarak hamileliğe destek olacak diye bir durum yok. Eğer iğne uygulandıktan sonra hamilelik olmadıysa 2 hafta için regl dönemi başlayacaktır. Tabii, arada yaşanan bazı kanama türleri de adet olarak adlandırılmaz. Kaldı ki hamilelikte de özellikle ilk 3 ayda kanamalar yaşanabilir. Kanamanın gecikmesi, uzun süre gelmemesi de kesin gebelik değildir. Bazen kadınların hormon dengesi öyle bozulur ki adet tarihi uzun bir süre sarkabilir ya da miktarında değişiklikler yaşanabilir. Bu durumdaki kesin yanıtı kadın doğum uzmanları verecektir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Ne Gibi Yan Etkilere Neden Olur?

Her tedavi yönteminde bir yan etki görülme ihtimali vardır. Yumurta çatlatma iğnesindeki sıkıntı OHSS olarak adlandırılır. Bunun da bazı semptomları vardır: yoğun bir bulantı hali, istifra, cıvık dışkılama, nefes almada zorlanma, karın ve mide bölgesinde ağrı, hızlı kilo alma ve kistler görülebilir. Eğer bunlardan biri bile varsa acilen muayene olmanız gerekmektedir.

Yumurta Çatlatma için Kullanılan İğne ve İlaçların Fiyatları Ne Kadar?

  • Ovitrelle iğnesi 250 milim kadardır ve 135 TL’ye satılmaktadır. Fiyatlar güncel olarak değişebilir.
  • Pregnyl 500 milim yumurta çatlatma iğnesi 175 TL kadardır.
  • Profasi fiyatı 100 – 150 TL arasındadır.

Bu ilaçların geneli yumurta çatlatma için kullanılsa da farklı şekillerde uygulanır. Günlük hayattaki gibi, kimisi kola kimisi kalçaya vurulur. Hangisinin en iyi ve sağlıklı olduğuna hekim karar verir.

RGUpPM1A

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir