Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları?

Yüksek tansiyona iyi gelen çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu hastalığın tıbbi adı hipertansiyon olup, bilmeniz faydalıdır. Ancak, hipertansiyona iyi gelen şeyleri öğrenmeden önce, nelerin kötü etki yaptığını bilmek ve buna göre önlem almak önemlidir.

Stres, kaygı bozuklukları gibi birçok rahatsızlık yüksek tansiyonun sebepleri arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlıkların oluşumunu engellediğinizde tansiyonunuzun eskisi kadar sık yükselmediğini hatta hiç yükselmeyebileceğini fark edeceksiniz.

Yüksek tansiyonun teşhisi için kan basıncı ölçümü gerekmektedir. 140/90 mmHg ve üzeri tansiyona sahip kişilerin hipertansiyonla mücadele ettiği söylenebilir.

Teşhis konulduktan sonra, alınması gereken önlemler ve başınıza geldiğinde ne yapmanız gerektiği hakkında araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. sinoplukoca.com, bu konuda size yardımcı olacak bilgiler sunmaktadır.

Yüksek tansiyonun nedenleri çeşitli şekillerde açıklanabilir. Genetik faktörlerin yanı sıra aşırı tuz tüketimi ve yeterli miktarda vitamin alamama bu hastalığın sebepleri arasında yer alır. Ayrıca, obezite diyabete yol açarak bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları?

Yüksek Tansiyonu Düşürmek için Ne Yapmalı?

Yüksek tansiyonun sebeplerini bildikten sonra yüksek tansiyonu düşürmek için neler yapmanız gerektiği konusunda bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Aslında, altında yatan sebepleri bilmek, bu faktörlerin oluşmasını engellemenizi sağlar. Bu faktörleri engellediğinizde, yüksek tansiyonla karşılaşma ihtimaliniz otomatik olarak azalır.

Baş dönmesi, ense kökünde yoğun ağrı hissi ve kısa süreli görme bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıktığında, bu semptomları hafife almadan doktora başvurmalısınız. Bu belirtiler, tansiyonunuzun yükseldiğinin işaretidir.

Yüksek tansiyonu düşürmek için birkaç tedavi yönteminden bahsedebiliriz. Bununla birlikte, en önemli yöntemin, hastalığın altında yatan sebepleri ortadan kaldırmak olduğunu biliyorsunuz. Ayrıca, bol miktarda meyve ve sebze tüketmek, tuz alımını azaltmak, düzenli egzersiz yapmak ve aktif olmak önemlidir. Beyaz un yerine kepekli un kullanmak ve alkol alımını en aza indirmek de tansiyonu düşürmeye yardımcı olan önlemler arasındadır. Bu önlemleri nasıl uygulamanız gerektiğini ve hangi konuya daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini en iyi uzman bir doktordan öğrenmek mümkündür.

Tansiyon Düşürme Yöntemleri

Tansiyon Düşürme Yöntemleri

Tansiyonu düşürme yöntemleri hakkında bilgi aldığınızda birçok farklı yöntemle karşılaşacaksınız. Bu yöntemler arasında psikolojik rahatsızlıklarınızı tedavi ettirmenin önemli olduğunu belirtmeliyiz. Üzüntü, stres ve kaygı bozuklukları birçok hastalığın altında yatan sebeplerdir. Bu faktörlerden kurtulduğunuzda yaşamınızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürdüğünüzü gözlemleyebilirsiniz.

Tansiyonun nasıl düşeceğine gelince, yüzünüzü bol suyla yıkamanın bilinen ve en çok uygulanan yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Yüzünüze su çarptığınızda rahatlamanın etkisini fark edeceksiniz. Bu rahatlama, soğuk suyun vücuttaki sinirleri uyarmasıyla gerçekleşir.

Duş almak da yüksek tansiyonu düşürmede etkili bir yöntemdir, ancak bunu yapabilmeniz için halinizin uygun olması gerekir. Eğer tansiyon yüksekliği nedeniyle bitkin düşmüşseniz veya kötü bir durumdaysanız duş almaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, birçok yiyeceğin ve bitki çayının da bu rahatsızlığa iyi geldiğini söyleyebiliriz. Yiyecek ve bitki çayı tüketimi konusunda daha fazla ayrıntılı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Limon Yüksek Tansiyona İyi Gelir Mi?

Limon Yüksek Tansiyona İyi Gelir Mi?

Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusunun halk arasında en yaygın cevabı limonlu su tüketmektir. Ancak limonun tansiyon üzerinde gerçekten olumlu etkisi olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bazı uzman doktorlar, limon tüketiminin tansiyon rahatsızlığına etkili olmadığını belirtmektedir. Limon tüketildiğinde sadece beyne tansiyonun düşeceği sinyali göndererek bir rahatlama sağladığı bilinir. Bu nedenle tansiyon düşürdüğüne dair söylemler bulunmaktadır. Ancak limonun bir ilaç gibi etkisi olmadığı vurgulanır.

Bu yöntemi kesinlikle bir tedavi yöntemi olarak görmemelisiniz. Bir hastalığı tedavi etmek için mutlaka doktora başvurmak gereklidir. Limonlu su gibi etkisi olduğuna inanılan yiyecekler sadece rahatlama sağlayabilir ve kısa süreli etkileri olabilir. Uzun vadede bir tedavi etkisi beklenmemelidir. Eğer limonlu su tüketerek hastalığı bastırıp doktora gitmeyi ihmal ederseniz, hastalığın geçmeyeceğini hatta zamanla daha da ilerleyebileceğini görebilirsiniz.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler denildiğinde akla ilk olarak taze meyve ve sebzeler gelmektedir. Bu yiyeceklerden kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Domates: Likopen içeriğinden dolayı hem kolestol düşürmeye hem de kan basıncını düşürmeye etkili olan bu besini tansiyon hastaları mutlaka tüketmelidir.
 • Kayısı: Kalp damar sağlığına içerdiği potasyum sayesinde faydalı olan kayısı oldukça yararlı bir meyvedir.
 • Muz: İçerdiği fosfor ve mineralin etkisiyle kalp damar sağlığını koruyup faydalı etkiler göstermektedir.
 • Kakao: Antioksidan özelliğe sahip olan kakao hem kalp damar sağlığını korur hem de kan basıncını düşürür. Yalnız rahatsızlık geçirenler değil de geçirmeme adına önlem almak istenler de kakao tüketimine önem vermelidirler.
 • Yoğurt: İçerdiği kalsiyum sayesinde tansiyon düşürmede için etkili olan bir besindir.
 • Yağlı Balıklar: Hem balık yağı hem de direkt olarak balık tüketmek tansiyonu olumlu yönde etkileyecektir.
 • Kuru Bakliyatlar: Kuru baklagiller lif açısından oldukça zengin olduğu için koroner kalp rahatsızlıklarını önlemeye yararlar.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Bitki Çayları

Yüksek tansiyona iyi gelen bitki çayları arsında karahindiba, kekik çayı, kerevizle yapılan çay ve atkuyruğu ile hazırlanan çaylar olduğunu söyleyebiliriz. Bu çaylar hem tansiyonu dengeliyor hem de kan basıncını düşürüyor. Bu bilinen çaylar dışında alıç çayı, ıhlamur çayı, hibiskus çayı ve sarımsak çayı da yine aynı sebeple tüketilebilen çaylardır. Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak verilebilen bu çayların nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi vermek gerekirse;

İyi Gelen çaylar

 • Hibiskus Çayı: Hibiskus adı verilen bitkiden 2 çay kaşığı kadar alıp bir bardak suyla birlikte 5 dakika kaynatmalısınız, 15 dakika demlenme süresini de tamamladıktan sonra çayın soğumasını bekleyip veya beklemeden tüketebilirsiniz. Bu çayı günde bir defa tüketmeniz de yeterli olacaktır.
 • Alıç Çayı: 2 çay kaşığı alıç meyvesi ve 2 çay kaşığı kurutulmuş alıç yaprağını 15-20 dakika kaynamış suda bekletip demlenen çayı günde bir-iki defayı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.
 • Sarımsak Çayı: 1 su bardağı içme suyuna 1 veya 2 diş sarımsak ekleyip kaynatarak sarımsak çayı elde etmeniz mümkün. Tatlandırmak adına bal, limon ekleyerek bu çayın tüketimini kolaylaştırırsınız. Sarımsak çayını da günde bir fincan tüketmeniz yeterlidir. Yalnız unutmamak gerekir ki bu çay kan inceltici ilaçlarla birlikte asla kullanılmamalıdır.
 • Karahindiba Çayı: Bir bardak kaynamış suda 1 yemek kaşığı karahindiba bitkisini 3 dakika kadar bekleterek bu çayı elde etmiş olursunuz. Haftanın üç gününden fazla da bu çayı tüketmemelisiniz.
 • Lavanta Çayı: 1 bardak kaynar suyla 1 çay kaşığı lavantayı karıştırıp 15-20 dakika demlenmeye bırakmalısınız. Yine bu çayın da fazla tüketimi zararlıdır, aşırı tüketmemeye dikkat edin.
 • Kereviz Çayı: 2 yemek kaşığı boyutunda kerevizi 1 bardak suyla kaynatmalısınız. 15 dakika demlenmesinin artında günde 1 defa olmak kaydıyla tüketebilirsiniz.
 • Kekik Çayı: 1 çay kaşığı kekikle 1 bardak kaynar suyu 15 dakika demlenmesi için bekleterek günde 3 defa tüketebilirsiniz.
 • Atkuyruğu Çayı: 1 bardak kaynamış su ile 1 yemek kaşığı atkuyruğunu 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Bu çayı haftada ortalama 2 defa tüketmek faydalı olacaktır. 
87253