Yüksek Tansiyon Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyon hayati önem taşıyan bir sorundur. Haplar ile kontrol altından tutulsa da iyi gelen yiyecekler, zararlı besinler hakkında bilgi sahibi olarak do..

Yüksek tansiyon hayati önem taşıyan bir sorundur. Haplar ile kontrol altından tutulsa da iyi gelen yiyecekler, zararlı besinler hakkında bilgi sahibi olarak doğal yollar ile kontrol altında tutulabilir. Yüksek tansiyon rahatsızlığından şikayetçiyseniz kesinlikle ilk etapta etrafta duyduğunuz şeyler ile tedavileri denemeyin. Önce bir Doktora giderek hastalığınızın derecesini öğrenin. Duruma göre Doktor ilaca ihtiyaç olup olmadığını size söyleyecektir. Aşırı kilonun yüksek tansiyona etkisi: Her bireyin ideal kilosu vardır. Bunun üzerindeki her fazlalık yüksek tansiyon dahil birçok sağlık sorununa neden olur. Diyetisyene giderek ideal kilonuzu hesaplatabilir, uygun diyet listesini öğrenebilir ve yüksek tansiyon riskini azaltabilirsiniz. Spor hipertansiyona iyi gelir mi? Yüksek tansiyona iyi gelen şeylerden biri de spordur. Millet olarak hareketsiz yaşama alışığız, bu yüzden çok sağlıklı olduğumuz söylenemez. Kendinizi yormadan 30-45 dakika boyunca yapacağınız spor ile hipertansiyonu önleyebilirsiniz.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen, Düşüren Yiyecekler

Yüksek tansiyon dahil birçok hastalığın devası yeşil sebzelerdir. Lifli olmaları, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin-mineralleri içerdiği için sağlığımıza iyi gelir ve tansiyonu düşürür. Hayatımızın vazgeçilmezi domates, tansiyonu düşüren en önemli besinlerdendir. Kahvaltınızdan, akşam yemeğinizdeki salatalardan hiç eksik etmeyin. Brokoli, diyetlerin vazgeçilmezi, sağlık yaşamı tercih edenlerin bir numaralı gıdasıdır. Zeytinyağı ve yoğurt ile soslayarak lezzetli ve vitaminli hale getirerek hipertansiyonu düşürmesini sağlayabilirsiniz. Sevdiğiniz farklı sebzeler varsa (ıspanak, kabak) çiğ olarak, suyunu sıkarak dilediğiniz şekilde de tüketebilirsiniz. Yüksek tansiyonu düşüren diğer gıdalar ise meyvelerdir. Muz, çok tüketmeyin, kabız olabilirsiniz, ama tansiyona iyi gelir. Mevsimine göre çilek, portakal, elma, şeftali de tüketebilirsiniz. Şeftali ve portakalın suyu da tansiyona iyi gelir. Yalnız, kesinlikle şeker ilave ederek zararlı hale getirmeyin, hazır olanları değil, kendi yaptığınız doğal meyve sularını içiniz. Süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, peynir) kemik yapılarını kalsiyum sayesinde koruduğu gibi hipertansiyonu kontrol altına tutmaya da yaramaktadır.

Diyetlerin diğer vazgeçilmezi tahıllar.

Özellikle son zamanlarda tam tahıllı kelimesi artık hayatımıza yerleşti. Lif fazlalığı sayesinde tok tuttuğu gibi kan basıncını da düzenlemeye yardımcı olur. Beyaz pirinç yerine esmerini, beyaz ekmek yerine kepekliyi tüketmek yüksek tansiyonun düşürülmesine iyi gelecektir. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili ama ne hikmetse balık tüketme alışkanlığımız çok azdır. Protein hem kilo vermeye hem de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. ihtiyacınız olan omega yağını en iyi balıktan sağlayabilirsiniz. Televizyon karşısında bir şeyler tüketmek alışkanlığımızdır. Özellikle badem ve fıstık gibi bitkisel yağ içeren kuruyemişler yüksek tansiyonu düşürür. Yalnız, aşırı tüketmek kilo almaya neden olabilir.

Yüksek Tansiyona İyi Gelmeyen, Yükselten Besinler

Herkesin aklına gelen ilk şey tuzdur. İ çerdiği yüksek miktarda sodyum nedeni ile tansiyonu yükseltir ve sağlımıza iyi gelmeyen gıdalar içerisinde yer alır. Tuz yerine kurutulan doğal baharatlar ile yemeğinizi tatlandırabilirsiniz. Hipertansiyon rahatsızlığı olanların kahve içmediğine şahit olmuşsunuzdur. Kafein içeren yiyecek ve içecekler tansiyonu yükseltir. Gazlı içecekler, çikolata gibi besinlerde de kafein bulunmaktadır. Şeker, tadı iyi hoş da, ne yazık ki yüksek tansiyona iyi gelmeyen bir yiyecektir. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerden karşılamanız daha sağlıklı olacaktır. Tansiyona iyi gelmeyen diğer yiyecekler ise; hazır yemekler, dikkatli hazırlanmamış konserveler, sürekli alkollü içecekler, doğal olmayan yağlar ile yemekler, sürekli çay tüketmektir. 4914