Yıldız Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Yıldız çiçeği Asteraceae familyasından gelmekte olan Dahlia türünü oluşturan bitkilere verilen bir isimdir. Halk arasında genellikle ayı kulağı olarak bilinen ..

Yıldız çiçeği Asteraceae familyasından gelmekte olan Dahlia türünü oluşturan bitkilere verilen bir isimdir. Halk arasında genellikle ayı kulağı olarak bilinen yıldız çiçeği şehir merkezlerinde veya doğal alanlarda serbest bir şekilde sıkça yetiştiğine rastlanılan bir bitkidir.

İçeriğimizde ve Yıldız Çiçeği Yıldız Çiçeği Faydaları Yıldız Çiçeği Kullanımı Yıldız konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Sonbahar mevsiminde çiçek açmaktadırlar ve gövdesi çalı şekilli, kökleri ise yumru şeklindedir. Anavatanı Meksika olan yıldız çiçeği bitkisi Meksika’nın milli çiçeği olarak kabul görmüştür. Papatya ve gül karışımı bir görünümü bulunmaktadır.

Çeşitli renklerde çiçekleri olabilmektedir. İspanyollar tarafından Meksika dağlarında keşfedilmiş olan yıldız çiçeği 1872 yılından sonra ithal edilmeye başlanmıştır. İnsan sağlığına pek çok yararı bulunan yıldız çiçeği genellikle çiçeğinin taze veya kuru yapraklarının çay haline getirilmesiyle tüketilmektedir.

Yıldız çiçeğinin yağı da çıkarılabilmektedir. Ancak tek başına değil de çeşitli bitki yağlarıyla karışımı sağlanarak satılmaktadır. Yıldız çiçeğinin yağı haricen de kullanılabilir veya bir adet kesme şekere damlatılarak dahili şekilde de kullanılması sağlanabilir.

Yıldız çiçeği bazı kelebek cinslerinin (Lepidoptera) larvalarınca besin sağlamak amacıyla kullanılabilmektedir.

Yıldız Çiçeğinin Yararları

Vücutta oluşan çıbanların tedavisinde kullanılabilmektedir. Süt bezlerinde meydana gelen tıkanıklıkları gidermektedir. Mide şişkinliğine ve ağrılarına iyi gelmektedir. Terleyememe veya az terleme gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Ciltteki şişkinlik, kızarıklı veya morlukların giderilmesinde yardımcı olur.

Grip, nezle ve boğaz ağrısı tedavilerinde takviye olarak kullanımı sağlanmaktadır. Cinsel bölgelerde oluşan şişliklerin tedavisine yardımcı olur. Romatizma ağrılarını azaltıcı niteliktedir.

Ağız içerisinde oluşan yara ve pamukçukların tedavisinde kullanılmaktadır. Balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Bebeklerin gazının çıkarılmasında yararlı olmaktadır. Bayanlardaki adet dönemi sancılarını azaltıcı niteliktedir.


Sulak kesimlerde yetişen yıldız çiçeği, çokça yetişmesi nedeniyle doğada kolayca bulunabilmektedir. Çay şeklinde tüketilmesi durumlarında nahoş tadından dolayı bal veya şeker gibi tatlandırıcı maddelerle tüketilebilir.

Belirlenen ölçüler dahilinde kullanımı sağlandığı taktirde bilinen yan etkisi bulunmaz. Ancak gereğinden fazla tüketilmesi durumlarında ishal yapabilmektedir. Ayrıca bağırsakların yüzeyinin de tahriş olmasına neden olur.

Çayın ve yağın 1 haftadan fazla kullanılmaması önerilir.

Hamile ya da emziren bayanlar üstündeki etkileri tam olarak bilinmemektedir. Süt kanallarının tedavisinde kullanılacaksa da uzman kontrolünde 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

10936