Çilek Reçeli Yapımı Püf Noktaları Nelerdir? Malzemeleri ve Faydaları

Çilek Reçeli Yapımı Püf Noktaları Nelerdir? Malzemeleri ve Faydaları. Çilek, gülgiller ailesine mensup olan kırmızı ve pembe renge sahip bitkilerdendir. Sürüngen bir yapıdadır. Üzerinde minik minik noktalar halinde bulunan siyah benekler çekirdeğidir. Bu meyvenin dünya üzerinde  birçok çeşidi vardır. En bilinenleri ise dağ ve orman çileğidir.

Çiçekleri bahar aylarında açmaya başlar ve yaza doğru meyve verir. Hoş bir kokusu vardır. Yediden yetmişe her yaştaki kişiler severek tüketir. Sevmeyeni çok azdır. İnsanlar ev balkonlarında, saksılarda ya da bahçelerde sırf meyvesi için yetiştirir. Yemek için sabırsızlandığımız bu meyve yaz aylarının gözdeleri arasında yer alıyor.

Bu meyve tek başına tüketildiği gibi yoğurtlarda, pastalarda bile tüketilebilir. Her mevsimde elinizin altında olacak olan  bu meyveyi derin dondurucuya kaldırarak istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Sonuçta kış aylarında satın alındığında mevsimindeki tadı vermez. 

Ayrıca çilek seviyorsanız reçelini yaparak istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Birçok meyveden reçel yapıldığı gibi çilekten de yapılır. İnsanlar bu meyveden reçel yaparken püf noktalarını araştırırlar. Peki nedir çilek reçeli yapımı püf noktaları diye sorarsanız eğer:

 • Alacağınız meyvenin öncelikle tadını bakarak lezzetini kontrol etmelisiniz. Bu durum lezzetli bir reçel için çilek reçeli yapımı püf noktaları arasında ilk sırada gelir. Sonuçta kıpkırmızı rengi olan meyvenin tadı yavan olabiliyor.
 • Aldığınız 1 kg  meyvenin çöplerini ayıklayın ve iyice yıkayarak mikroplardan arınmasını sağlayın.
çilek reçeli en kolay nasıl yapılır
 •  Tencerenizin içine alarak üzerine 4 su bardağı  şeker ekleyin. Eğer daha fazla yapmak isterseniz 2 kg çileğe 8 bardak yani 2 kg şeker ekleyebilirsiniz. Eğer şeker oranının az olmasını tercih ediyorsanız şeker miktarını azaltabilirsiniz. Ayrıca her çilek aynı doğal şeker oranına sahip değildir. Reçel yaparken bu noktaya da dikkat edilmelidir.
 • Tencerenin kapağını kapatın ve 1 gece dinlendirin. Bu sayede  meyveler suyunu bırakacak.
 • 1 gece dinlendirmenizin ardından reçelinizi pişirme aşamasına geçin. Pişerken bir yandan da karıştırın.
 • Reçeliniz kaynamaya başladıktan sonra Köpüklenme meydana gelir. Bu köpüklenme her oluştuğunda tahta kaşık ile alın ve atın. Çilek reçeli yapımı püf noktaları  dendiğinde bu tüyo istenilen kıvamı elde etmek için önemli.
 • Pişirme esnasında tencerenizin kapağını kapatmayın. Eğer kapatırsanız reçeliniz kararır.
 • Gittikçe koyulaşmaya başlayan reçele birkaç adet limon tuzu ekleyin. Limon tuzu reçeliniz koyu kıvam almasını sağlar.
 • Ocağınızın altını kapatmadan önce reçelinize çok az miktar tereyağı ekleyin. Hem daha uzun süre dayanır, bozulmaz hem de reçeliniz parlak bir görüntü alır ve daha az köpük oluşturur.
 • Kıvamı koyulaştıktan sonra  ocaktan alınır. Hemen sıcak sıcak  cam kavanoza paylaştırılır. Reçeller ılık hale geldikten sonra kavanozun kapağı kapatılır.
 • Daha sonra ise kavanozların ağzı aşağıya gelecek şekilde ters koyun. İyice soğuması bekleyin. Son olarak reçellerinizi serin ve güneş ışığı almayan bir yerde saklayın. 
Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Satın aldığımız reçeller dışında evlerimizde de reçeller yapmak isteriz. Meyvelerden sıklıkla yapılan reçellerden biridir çilek. Evde yaptığımız reçeller daha sağlıklıdır. Ama doğal olan bulmak da bir o kadar önemlidir.

Reçel yaparken püf noktalara uymak lezzet, kıvam ve dayanıklılık için önemlidir. Bu nedenle çilek reçeli yapımı püf noktaları diye araştırma yapılır. Püf noktalarının ardından çilek reçeli nasıl yapılır diye soracak olursanız:

Lezzetli ve kırmızı olmasına özen gösterdiğiniz çilekleri  çöplerinden temizleyin ve bol su ile yıkayın. Sonuçta bu meyve direkt toprağa temas ediyor. Satın alırken  minik olmasına dikkat edin ya da büyükse iki parçaya bölün. 2 kg çileğe 8 su bardağı toz şeker katın. Ve 1 gece ağzı kapalı şekilde dinlendirin. Fazladan su eklemeyin. Çünkü bu meyve kendi sularını salacaktır.

Diğer gün reçelinizi tencereye koyun ve ocağa alın. Suyu azsa az miktar su ekleyin, karıştırın. Kaynamaya başlayınca üzerinde köpükler meydana gelecektir. Bu köpükleri bir tahta kaşık yardımıyla alın. Bu sayede reçeliniz istenilen kıvama daha kolay ulaşır ve şekerlenme gibi bir ihtimal ortaya çıkmaz. Kaynamaya başlayan şekere 1 tatlı kaşığı tereyağı ekleyin. Altını iyice kısın 30-35 dakika kontrol ederek pişirin. Eğer üzerinde köpük oluşmuşsa bu köpükleri alın.

Daha sonra birkaç adet limon tuzunu toz haline getirin ya da yarım limon suyunu ilave edin, 5 dakika daha kaynatın, ardından ocaktan alın. Temiz olan bir kavanoza pay edin, kavanozu ters çevirin. Soğumasının ardından tüketmeye başlayabilirsiniz. Leziz reçeliniz hazır. Afiyet olsun! Çilek reçeli yapımı püf noktaları  ya da daha fazla konularda aklınıza takılan sorulara yanıt almak istiyorsanız İgrus sitesini mutlaka ziyaret edin.

Çilek Reçeli Malzemeleri

Çilek Reçeli Malzemeleri

Az malzeme ile tadı damakta bırakan bir reçel elde etmek mümkün. Peki nedir bu çilek reçeli malzemeleri derseniz eğer:

 • 2 kg çilek
 • 8 su bardağı toz şeker(2 kg)
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • 3-4 adet limon tuzu ya da yarım limon suyu

Çilek Reçeli Şeker Ölçüsü Nedir?

Çilek reçeli şeker ölçüsü nedir diye soranlar için:

Bu durum çileğin doğal şeker oranına göre de değişiklik göstermektedir. Fazla şeker sevmeyen kişiler oranı azaltabilir. Bizim önerimiz ise 2 kg çileğe 2 kg toz şeker kullanmak yeterli olacaktır.

faydaları nelerdir

Çilek Reçeli Faydaları

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan reçellerin en çok tüketilen türü çilek reçelidir. Ve sağlığımıza faydaları mevcuttur. Çilek reçeli faydaları nelerdir diye soranlar için:

 • Kanımızda bulunan mikroplara ile savaşır.
 • Cilde ışıltı kazandırır.
 • Kemik sağlığını korur. Yer yaştaki bireyler tüketmelidir.
 • Bu meyvenin metabolizma hızlandırıcı özelliği vardır. Bu sayede bağırsak kurtlarından kurtulmak mümkündür.
 • Lif bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu yüzden kabızlığı önler. Aynı zamanda ishale de iyi gelir. Bu sayede sindirim sisteminde düzen sağlar.
 • Günlük hayatta maruz kalınan stres sorunlarına  karşı ilaç gibi gelir.
76881