Yeşil Çay Cilt Bakımında Adeta Mucize Yaratıyor

Yeşil Çay Cilt Bakımında Adeta Mucize Yaratıyor! Son yıllarda hayatımızda büyük bir yer edindi. Pek çoğumuz artık saymakla bitmeyen faydaları ile yeşil çaya aşinayız. Sağlığını korumak ve kilo vermek isteyenlerin kurtarıcısı haline gelen yeşil çay; Antik Çin’e kadar uzanan eski bir tarihe sahiptir.

Antioksidan kaynağı olduğundan zayıflatan, beyinde bilişsel fonksiyonları hızlandıran, kronik hastalıklara karşı koruyan, kansere yakalanma riskini azaltan, yararlı biyoaktif bileşenler içeren çay; uzun yıllardır dünya ülkeleri tarafından bilinse de, ülkemizde son birkaç yıl içerisinde popüler oldu.

Uzmanlar tarafından günde 1-2 fincan mutlaka içilmesi tavsiye edilen yeşil çay, sadece çay olarak mı kullanılır? aşka yöntemler ile faydalanmamız mümkün mü? Sizler için araştırdık ve cilt bakımı için mükemmel bir ana madde olduğu bilgisine ulaştık.

Yeşil Çay ile Cilt Bakımı Önerileri;
Cilt Bakımında Yeşil Çay Mucizesi

Yeşil Çay ile Cilt Bakımı Önerileri;

  • Cilt Temizleyici: Dünyada uzunca bir süredir cilt bakımında kullanılan yeşil çay, kolajen üretimine teşvik ederek kan akışını hızlandırdığından sıkça tercih ediliyor. Farklı kullanım alanlarını yeni keşfetmeye başladığımız çay ile evde cilt temizleyici yapabilir, tamamen organik olarak kimyasal içermeyen sağlıklı ürünler elde edebileceksiniz.

Yapılışı: İki kaşık demlenmiş yeşil çayı bir kaseye koyun. İçerisine bir kaşık doğal balı ilave ederek, yavaş yavaş karıştırın. Mucizeler yaratacak, yeşil çaylı organik cilt temizleyiciniz hazır. Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olan bu temizleyiciyi, tüm cildinize masaj yaparak yayın ve ardından durulayın.

  • Cilt Toniği: Cildin pH seviyesini dengeleyen ve cildi nazikçe eksfoliye eden yeşil çay, özellikle hassas ciltler ve tıkanmış gözenek için oldukça yararlı bir doğal kaynaktır. A, C ve E vitaminleri içeren yapısı ile etkili çözümler sunar.

Yapılışı: Kendiniz demleyerek elde edeceğiniz doğal yeşil çayı, soğuması için bir yerde bekletin. Soğumuş yeşil çayı, daha önceden kullanmadığınız boş bir sprey şişesine dökün ve içerisine birkaç yaprak taze nane ekleyin. Cilt toniği olarak kullanacağınız bu karışımı, yaz aylarında serinletici sprey olarak da kullanabilirsiniz.

cilt maskesi
Yeşil Çay Maskesi Yapımı
  • Yenileyici Maske: Antioksidan özelliği sayesinde cildi tedavi etmeye de destek olan bu çay, aynı zamanda cildi sakinleştirip, yatıştırmaya yardımcıdır. Yaşlanma karşıtı anti-aging barındıran yeşil çay, her yaş grubunun rahatlıkla kullanabileceği bir ana maddedir.

Yapılışı: Bir yemek kaşığı demlenmiş çayın yaprağını bir kaseye koyun. Üzerine 2 kaşık bal ilave ederek kremsi bir kıvama gelene kadar karıştırın. Akneye meyilli ciltler için tavsiye edilen bu doğal maskeyi, yüzünüzde 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

  • Rahatlatıcı Göz Bakımı: Göz çevresi kırışıklıklarına mucize şekilde etki eden yeşil çay, bu kullanımda demleme halde değil, poşet halinde kullanılmaktadır. Diğer tariflerin aksine poşetli hazır olarak satılan, sallama çay kullanmalısınız.

Yapılışı: Oldukça kolay hazırlanan bu tarif için 2 adet poşet yeşil çaya ihtiyacınız var. Kullanılmış yeşil çay poşetlerini buzlukta dondurun. Hazır hale geldiğinde, 5 dakika göz çevresinde gezdirerek, masaj yapmanız yeterli olacaktır.

yeşil çay mucizesi
Yeşil Çayın Cilde Yararları
  • Buhar Uygulaması: Bahsettiğimiz tüm bu uygulamalar ile zamanla daha parlak ve pürüzsüz bir cilde olmanız kaçınılmaz. Ancak daha kısa sürede parlak ve canlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, bir havlu yardımı ile yeşil çaylı buhar uygulaması yapabilirsiniz.

Yapılışı: Demlenme için bütün halinde satılan yeşil çay yapraklarından, bir avuç tencerenize koyarak kaynatınız. Suyun yeşilimsi renk almasının ardından, ateşten alarak önünüzde bir masaya tencereyi yerleştirin. Başınızı bilinen klasik bir yöntemle geniş bir havlu yardımı ile kapatarak, tencerenin buharına yüzünüzü eğin. Sıcaklık derecesine dikkat edilmesi gereken bir uygulama olduğunu hatırlatarak, 5 dakika boyunca yüzünüze buhar uygulayın. Artık sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap