Yazın Gözde Meyvesi ‘Kavun’un Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde yazın karpuz ile birlikte en çok tüketilen meyvelerden biride kavundur. Yazın sıcağında yerken harareti alan kavun sıcak yaz aylarında ferahlamamıza ..

Ülkemizde yazın karpuz ile birlikte en çok tüketilen meyvelerden biride kavundur. Yazın sıcağında yerken harareti alan kavun sıcak yaz aylarında ferahlamamıza sebep oluyor. Tür olarak kabakgiller familyasından gelen kavun meyvesi sürüngen gövdeli bitkiler arasındadır.

Yazımızda ve Kavun Yaz meyvesi Kavunun faydaları Sağlık Beslenme Diyet Vitaminler konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Vücudun tatlı ihtiyacının giderilmesinde etkili olan kavun içerdiği besinler vücuda faydaları ile de önemli bir konum tutmaktadır.

Peki yaz aylarında serinleten bu bitki nelerde faydalıdır? İşte bu soruyu açıklığa kavuşturma vakti de gelmiş bulunuyor. Şimdi kavunun faydalarını inceleyeceğiz;

Günlük belli miktarda kavun yemek ‘Bağışıklı sisteminizi korur’. Kavun içerdiği bol C vitamini ile bağışıklık sisteminizi koruyarak vücudunuzun direnç kazanmasını sağlar. C vitamini bakımından zengin olan kavun vücuda giren zararlı virüslerle savaşır.

‘Damar ve kalp sağlığınız için kavun yiyin’. içerisinde barındırdığı potasyum sayesinde kavun damar ve kalp sağlığı açısından bizim için önemli bir yere sahiptir. tansiyon hastası olanlar için aynı zamanda içerisinde barındırdığı sodyum bileşeni de mevcuttur.

Bu da kalp sağlığımız için oldukça iyi bir haberdir. İçerisinde bulunan folatlar ile kalp krizi riskinizi de azaltır.

‘Kansere karşı sizi korur’. Kansere tam bir çözüm olmasa da içerdiği beta karotenler ve C vitaminleri ile kanser olma riskinizi azaltabilir.

‘Stres sorununuz varsa kavun yemenizin tam zamanıdır’. Yediğiniz ve yiyeceğiniz kavunlar beynimize oksijen yollayarak kalp atışlarının normalleşmesini sağlarlar. ve tabi bu özelliğe sahip bir diğer bileşende potasyum mineralidir.

Bu mineraller kan basıncını düzenler ve stresten gelişen hücre ölümlerini de engellerler. İşte bu bileşenler ile sizlerde stres kat sayınızı azaltabilirsiniz.

‘Göz sağlığınız için kavun yiyebilirsiniz’. Göz tansiyonu, göz yorgunluğu gibi birçok sıkıcı göz rahatsızlığından da kurtulabilirsiniz. kavunun içerdiği beta karotenler A vitaminine dönüşerek göz sağlığınızı korumada sizlere yardımcı olur.

Düzenli tüketilen kavun ile birlikte katarakt hastalığına yakalanma riski de aza iner ve sizlere de bir dertten daha kurtulmak düşer.

Evet düzenli tüketilen ve belli bir seviyede alınan kavun ile vücuttaki bazı sorunlarınız da artık sizin için teşkil etmeyecek duruma gelir. Sağlığımız için meyve, meyve için tavsiye ise kavun.

95242