Kolanın Zararları Nelerdir? Sperm Sayısı Azaltır mı? Faydası Var mı?

Kolanın Zararları Nelerdir? Sperm Sayısı Azaltır mı? Faydası Var mı? Kola kendine has tadı ve kokusu olan gazlı bir içecektir. Yıllardır uzmanlar zararlarından bahsetse de hala sofralarımızda yerini almakta olan kola ilk kez Amerika’da ortaya çıkmıştır. Amerikalı bir eczacı iç savaş sırasında aldığı yaralardan dolayı morfin bağımlısı olmuştu. Kendisi için acılarını hafifleten bir ilaç yapmaya çalışırken bu içeceği ortaya çıkarmıştır.

 Amerikalı eczacı içecek için insanı hasta eden her şeyin çaresi olarak piyasaya sunmuştur. Bu içeceğe “dünyanın en harika sinir ilacı” adını vermiştir. Bu ilaç o zamanlar pek çok tıp doktoru tarafından övgü almıştır. İlk halinde kokain bulunuyordu ve kullanılması yasaktı.  Zamanla içerisinde kokain olduğu için kokain koladan çıkarıldı böylece kola bugünkü halini aldı.

Şu anda piyasaki kolanın içinde ne var? Şu anki kolanın içerisinde: su, şeker, glukoz şurubu, karbondioksit, karamel, aroma vericiler ve kafein gibi maddeler yer almaktadır. Yıllardır kolanın zararları ile ilgili araştırma yapılmıştır ve bu konu çokça kez tartışılmıştır. İçeriğinde bulunan maddelerin yapay olması sebebiyle pek çok kez eleştirilmiştir.

Kolanın Zararları Nelerdir? Sperm Sayısı Azaltır mı? Faydası Var mı?

Kolanın Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucu her geçen gün kolanın zararları bir bir ortaya çıkmaktadır. Peki bu kadar eleştiriye maruz kalan kolanın zararları nelerdir?

  • İçerisinde bulunan şeker miktarı ve yapay maddeler sebebiyle kalorisi oldukça yüksektir. Fazla tüketilmesi sonucu obeziteye davetiye çıkardığı bilinmektedir. Bu nedenle hem çocuklar hem de yetişkinler için zararlı bir içecektir.
  • Yüksek miktarda kafein içerdiği için uyku sorunlarına yol açabilmektedir. Uyku kalitenizi düşürerek uykuya dalmanızı zorlaştırır.
  • İçerisinde bulunan yüksek miktarda kafein sebebiyle kalp çarpıntısı gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle kolanın kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkardığı ispatlanmıştır.
  • İçerisinde bulunan kafein sebebiyle bağımlılık yapmaktadır. Bağımlılık yaptığı için tüketimi azaltıldığında baş ağrısı yaşanır.
  • Kolanın cilde zararları da oldukça fazladır. Sigara cilt için ne kadar zararlıysa kola da o derece zararlıdır. Cilt bariyerine zarar verir ve kırışıklıkların artmasına sebep olur. Aynı zamanda bu gazlı içecek egzamaya, sivilceye ve kuru cilde sebep olur.
  • İçerisinde bulunan fosfor sebebiyle kemiklerin erimesine yol açmaktadır. Kolanın dişlere zararları araştırıldığında fosfordan dolayı diş minesine zarar verebileceği ve içerisinde bulundurduğu şekerden dolayı da diş çürümelerine sebep olduğu söylenmektedir. İçerisinde bulunan maddeler kalsiyum emilimine sebep olduğu için kemik ve diş problemleri ortaya çıkmaktadır.
  • Mide duvarına zarar vermektedir.
Kola Mideyi Yakar Mı?

Kola Mideyi Yakar Mı?

“Kola tükettikten sonra midem yanıyor, midem ağzıma geliyor” gibi şikayetlerle karşılaşmış olmanız olağan bir durumdur. Peki kola mideyi yakar mı? Kola asitli yapıda bir içecektir bu nedenle bu asitli yapı mide duvarına zarar vermektedir. Mide duvarının tahrişi sonucu pek çok sorun ortaya çıkmaktadır.

Midemizin kendine has bir PH değeri vardır. Midemiz bu PH değerini sabit tutmaya çalışmaktadır. Kolanın zararları bu konuyla da karşımıza çıkmaktadır çünkü kolanın PH değeri 3,4 değerine yakındır. Bu nedenle midemiz bu değeri dengelemekte zorlanmaktadır. Bunun sonucunda mide, mide asidi üretmeye başlar. Bu nedenle kola içtikten sonra midem yanıyor denilmektedir.

Mide asidinin artması sonucunda sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kolanın içerisinde bulunan maddeler ve asit midenin salgıladığı yararlı enzimlerin hem miktarını azaltır hem de verimini düşürür. Midenin işleyişinin bozulması sonucunda ülser, reflü ve gastrit gibi sindirim sistemi problemleri baş göstermektedir.

Kola Sperm Sayısını Azaltır Mı?

Kola Sperm Sayısını Azaltır Mı?

Gün geçtikçe içeceğin zararlarına yenileri eklenmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre kolanın cinsel hayata olan zararları da gün yüzüne çıkmıştır. Dünya üzerinde en fazla tüketilen içecek olan kolanın erkeklerde kısırlığa sebep olduğu yapılan araştırmalar sonucu ulaşılan yeni bulgulardandır.

Kola sperm sayısını azaltır mı? sorusunun cevabı çok nettir. Evet kola sperm sayısını azaltmaktadır ayrıca sperm kalitesini de düşürmektedir. Böylelikle kısırlığa neden olmaktadır.

Kolanın zararları arasında testosteron hormonuna yaptığı etkiler de yadsınamayacağımız kadar fazladır. Testosteron hormonunun dengesini bozar ve bunun sonucunda sperm sayısı ve hareketi azaltır.

Cinsel hayata doğrudan etkilerinden bahsettiğimiz kolanın dolaylı yollardan dacinsel hayatı etkilediği bilinmektedir. Bu ne demek diye düşünüyorsanız hemen açıklayalım. İçerisinde çok miktarda şeker bulundurduğu için obeziteye sebep olduğunu bilmekteyiz.

Obezite olan erkeklerin spermlerinin kalitesiz olduğu da bilinen bir gerçektir. Ayrıca bu asitli içecek sertleşmeye sebep olmaktadır. Sertleşme sonucu cinsel hayattan alınan verim düşecektir. Bundan dolayı stres ve özgüven sorunu yaşayan erkek sayısı çok fazladır.

Kolanın Yararı Var Mı?

Kolanın Yararı Var Mı?

Kolanın zararları say say bitmiyor hiç mi yararı yok bu içeceğin dediğinizi duyar gibiyiz. Peki kolanın yararı var mı? tabii ki evet. Bu içeceğin en çok bilinen faydası mide bulantısına ve ishale iyi gelmesidir. Böyle durumlarda az miktarda da olsa tüketmek faydalı olacaktır.

Kıvırcık saçlılara müjde kola içerisinde bulunan bir asit sayesinde bukleleriniz daha belirgin ve parlak olacaktır. Yıpranmış ve kuru saçların da onarılmasında kullanılmaktadır. Banyoda saçın uçlarına kola sürülür biraz beklenildikten sonra şampuan ile yıkanır. Bu yöntemi kullanan ünlülerin de olduğu bilinmektedir.

Kola ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Ufak yaralarınızın üzerine pamuğa dökülmüş kola koyduğunuzda ağrınızın hafiflediğine şahit olacaksınız. Bunun haricinde temizlik malzemesi olarak da kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan bir madde sayesinde yağı, lekeyi, kireci, pası kolaylıkla temizlemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap