Yağ Bezesi Neden Çıkar, Tehlikeli mi, Tedavisi

Yağ bezesi oluşan bölgelerin estetik açıdan göze hoş görünmediği konusunda hepimiz hemfikiriz. Ancak bunun çok daha ciddi bir sağlık sorununa yol açıp açmayacağı ile ilgili pek bilgi sahibi değiliz. Aslında Lipom ya da Lipoma olarak adlandırılan bu yağ bezelerinin vücudumuzun her noktasında oluşabileceğini söylemeliyiz. Çünkü cildimizin hemen alt katmanlarında vücudu koruyan ve ısıyı stabil tutan yağ tabakaları vardır. Bu yağ tabakalarının olduğu her bölgede ise yağ bezesi oluşma ihtimali doğabi

Yağ Bezesi Neden Çıkar?

Teorik anlamda yağ bezeleri birer tümördür. Ancak kötü huylu olma ihtimalleri çok düşüktür. İyi huylu tümörler olarak oluşan yağ bezeleri için günümüz teknolojisiyle lokal anestezi uygulanan cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir. Yani korkulacak ya da tedavisi olmadığı düşünülecek bir rahatsızlık olmadığını belirtmeliyiz.

İçeriğimizde ve Yağ Bezesi Neden Çıkar Tehlikeli mi Tedavisi Yağ Bezesi Nedenleri Yağ Bezesi Tehlikeler detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?


Yağ bezesi gördüğünüzü anlamak oldukça kolaydır. Burada vücudun belirli bir bölgesinde hafif bire şişlik gözlemlenir. Bu şişlik ise oldukça yumuşak ve dokunduğunuzda hareket eden bir yapıya sahiptir. Çünkü cildin altında yer alan yağların oluşturduğu beze yumuşak dokulu bir yapıdadır. Siz baskı uyguladıkça içeriye doğru çökebilir ve kenarlardan yayılarak parmağınız içeriye göçebilir.

Tabi ki bunun riskleri olduğu için yağ bezeleri ile oynamanın sakıncalı bir durum yaratabileceğini belirtmeliyiz. Lipom oluşumu sonrasında tespit için bakacağınız birkaç önemli nokta var. Örneğin sırt, omuz, omuzların arasında kalan bölge ve kasıklar en sık rastlanan bölümlerdir. Tabi ki bir yağ bezesi için bu bölgelerle sınırlı bir noktadan söz edemeyiz. Vücudun yağ tabakasına sahip olan herhangi bir kısmında bunlara rastlanabilir.

Ayrıca göz çevresinde yağ bezesi oluşumunun diğer tümünden ayrı tutulduğunu bilmek gerekir. Örneğin göz veya göz çevresinde oluşan yağ bezesini fark ettiniz. Bunu Lipom olarak adlandırmanız doğru olmayacaktır. Aynı zamanda çoğunlukla elektrocerrahi lazer metoduyla tedavi edildiğini belirtmek gerekir. Oysa Lipom tedavisi için genel cerrahi uygulanır.

Yağ Bezesi Neden Olur?


Aslında yağ bezesi nedenleri araştırıldığında henüz somut bir sonuca ulaşılmadığını görüyoruz. Tıbbi anlamda tüm çalışmalar bunun sebebini araştırmaya yönelmiş durumda. Fakat halen daha elle tutulur somut bir sonuca erişilemedi.

Yağ bezesi sorunu yaşanırken geçmişe dönük incelemeler ise bazı noktalara ışık tutabiliyor. Pek çok insanın kalıtımsal olarak bu sorunu yaşayabileceği bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

·       Genetik
Genetik faktörün en önemli unsur olduğu savunuluyor. Çünkü yağ bezesi şikâyeti ile doktora başvuran hemen hemen herkesin ailesinde aynı sorunla karşılaşılıyor. Hasta hikâyeleri karşılaştırıldığında genetik olarak yağ bezeleri için bir yatkınlığın yüksek ihtimal olduğu düşünülüyor.

·       Gardner Sendromu
Gardner sendromu olanlarda yağ bezesi olma ihtimalinin arttığı tespit edilmiştir. Bunun bir neden mi yoksa tetikleyici faktör mü olduğu halen daha araştırılıyor.

·       Dercum
Dercum teşhisi konmuş kişilerde de yağ bezesi sorununa rastlanabiliyor. Tabi ki nedenler arasında sayılmasına rağmen tıbbi açıdan üst düzey bir bağlantıdan söz edilemediğini ve kesin olarak bahsi geçmediğini vurgulamalıyız.

·       Yaşam Standardı
Sürekli oturarak çalışan veya gün içerisinde herhangi bir fiziksel aktivitesi olmayanlar için yağ bezeleri ciddi bir risk oluşturabilir.

Baktığımız zaman elle tutulur biçimde yağ bezesi nedenlerini irdeleyemiyoruz. Aynı zamanda halk arasında da neden sonuç ilişkisi direkt olarak kilo ve yağlarla doğru orantılı olacak şekilde kurulabiliyor. Oysa yağ bezesi oluşması için obezite olmaya ya da ideal yağ oranınızdan fazlasına sahip olmanız gibi bir kaide yoktur. 45 kilo olsanız dahi bu iyi huylu tümörler vücudun pek çok noktasında gözlemlenebilir.

Yağ Bezesi Tehlikeli Midir?


Yağ bezesi ağrısı diye bir olgu yoktur. Fakat yağ bezesinin olduğu bölgede yaşanan ağrının kaynağı tespit edilebilmiştir. Bunun sebebi ise vücudumuzu saran sinir ağının baskıya direnişidir. Eğer yağ bezesi için gerekli önlemler alınmamış ve herhangi bir adım atılmamış ise gelişmeye devam edebilir.

Çok uzun bir süreci kapsayan bir ağrı söz konusu ise kesinlikle doktora gitmelisiniz. Ayrıca yağ bezesi hızlı bir biçimde şekil değiştirmez. Çoğu zaman ilk gördüğünüz halde kalır ve büyüme gözlemlenmez. Bu büyümeyeceği anlamına da gelmez. Daha uzun süreleri kapsayarak Lipom kendi kendine büyüyebilir. Ancak bunun belirli sınırlar dahilinde olacağını unutmamak gerek.

Yinede her gün yağ bezeleri kanser riski yaratır mı gibi bir düşünceyle büyüklüğü kontrol edilmektedir. Burada tümör kelimesinin bile insanlar üzerinde bu etkiyi yaratmaya yettiği biliniyor. Aslında tümörden ziyade iyi huylu ya da kötü huylu olması önemlidir.

İyi huylu tümör hücrelerinin yapısal olarak mutasyona uğraması ve yağ bezesi formundayken kötü huylu olması pek mümkün değil. Çok düşük bir ihtimal dahilinde risk faktörü doğabilir. Ancak bunun dışında net bit bulguya rastlanmamıştır. Yani yağ bezesi ve kanser birbirinden bağımsız kulvarlarda tutulabilir.

Yağ Bezesi Tedavi Yöntemi


Yağ bezesini aldırmak isteyen çok fazla insan olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ilginç olan kısım estetik görüntü oluyor. Yani görünen bir kısımda yer alna yağ bezesi için operasyon talep ediliyor. Ancak aynı hassasiyet diğer bölgelerde oluşan bezeler için gösterilmiyor.

·       Cerrahi Müdahale
İç organlar, cildimizin dış yüzeyinde herhangi bir yer fark etmeksizin uygulanan bir operasyondur. Bunun için genel cerrahi müdahalesi ve gerekli testlerin yapılması gerekir. Ardından ise sadece lokal anestezi uygulanarak bile bu sorundan kurtulabilmeniz mümkün hale gelir. Bazı durumlarda doktorunuz yağ bezesini almayı uygun görmez. Bunun vücuda zararlı olup olmadığı, estetik yönü, iyi huylu veya kötü huylu olması ile doğrudan alakalı olduğunu söylemeliyiz.

·       Liposuction
Liposuction tedavisinin birçok alanda kullanıldığı biliniyor. Bilhassa fazlalık yağ kütleleri konusunda insanların bir numaralı tercihi olmuş durumda. Tabi ki bunu yağ bezesi tedavisi için uygulamak zor olmasa gerek. Çok kısa bir müdahale ile bu sorunun üstesinden gelinebilmesi ise cerrahi operasyondan ziyade bu metodun tercih edilmesini sağlamıştır.

Ayrıca Liposuction ve cerrahi müdahale dışında farklı tedavi metotları uygulanabiliyor. Bazen medikal tedavi için ilaç tavsiyesi bazen ise iğne tedavisi veriliyor. Üstelik yağ bezesi için bitkisel tedavi metotlarını uygulayarak çözüm bulduğunu beyan edenler bile var. Ancak bitkisel veya alternatif metotları uygulamadan önce kesinlikle doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Aynı durum size yazılmamış bir ilacı kullanırken ya da doktorunuzun tavsiye etmediği bir tedaviyi uygulamaya başladığınızda da geçerli olacaktır.

2755