Sağ-Sol Kol Neden Güç Kaybeder, Tedavisi Nasıldır

Sağ ve sol kol ağrısı sık karşılaşılan bir durumdur. Uyku esnasında üstüne yatma, bir yere vurma, yoğun egzersizler, ağır iş tempoları bu ağrılara neden olur.

Sağ ve sol kol ağrısı sık karşılaşılan bir durumdur. Uyku esnasında üstüne yatma, bir yere vurma, yoğun egzersizler, ağır iş tempoları bu ağrılara neden olur.

İçeriğimizde ve Sağ kol güç kaybı Sol kol güç kaybı Kol güç kaybı nedenleri Kol güç kaybı tedavisi Güç kay hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Genelde çabuk geçer, romatizma, kanser gibi ağır durumlarda ise ağrı süreklidir.

Kollarınızda herhangi bir ağrı olduğun ilk olarak 15 dakika buz tedavisi uygulayın. Yeterli gelmezse Doktorunuzun tavsiye ettiği bir ağrı kesici veya kas rahatlaması için ilaç kullanın.

Bütün bunlara rağmen devam eden ağrınız varsa Ortopedi veya Fizik tedavi uzmanlarına görünün.

Sağ Kolum Neden Ağrıyor?


Kaslarınız gün içinde çok kasıldıysa, bir darbe sonucu zedelendiyse veya ters bir hareket yapılmışsa sağ kolda ağrı görülebilir.

Genelde kısa sürede geçen ağrılar sizi endişelendirmesin, sürekli ağrılarda uzman yardımı almalısınız.


Teknolojik aletleri iş veya eğlence amaçlı çok kullanıyorsanız boyun, omuz, sırt ve kolunuzda ağrılar görülebilir. 

Belirli aralıklarla hareket ederek, oturuşunuzu düzelterek bunu önleyebilirsiniz.


Gün içerisinde kolunuzda, omzunuzda, sırtınızda yer alan sinirlerde ezilme, vurma meydana gelirse sağ kolda ağrıya yol açar.

Bazen ağrı şiddetlenir, kolu oynatamama, uyuşukluk ve batma gibi hisler görülür. Tam teşhis için Doktor muayenesi şarttır.


Tendonlarda enfeksiyon varsa şişlik, morluk görülebilir. Bu iltihap da şiddetli sağ kol ağrısına neden olur.


Bilgisayar kullanımı zorunlu olan kişilerin bileklerinde sinir sıkışmaları olabilir. Omuz-boyun-kol bölgelerine kadar yayılan ağrının adı “karpal tünel sendromudur”.


Kaza sonucu kemiklerde kırıklar-çatlaklar oluşabilir. Ortopedi servisinde röntgen ile teşhis edilir.

Sağ Kol Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?


Buzla Tedavi


Fiziksel birçok sorunun genel tedavisinde kullanılır. İnce bir havlu, bir poşet içerisine koyara 15-20 dakika boyunca uygulanır.

Kan Dolaşımını Hızlandırmak


Sağ kolu yukarıda tutarak kan dolaşımını düzene sokabilirsiniz. Bazı şiş ve acıları da azaltmaktadır.

Fizik Tedavi ile Ağrı Geçer mi?


Ortopedik birçok hastalık en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Ağrının olduğu bölgeye masaj yaparak kan akışı düzenlenir, sinir sıkışmaları önlenir.

İlaç ile Ağrı Tedavisi


Standart kas gevşeticileri ve ağrı kesiciler kullanılır. İltihaptan kaynaklıysa Doktor tavsiyesi ilaçlar kullanılır.

Ameliyat


Bağlarda, liflerde herhangi bir yırtık, kopuk varsa cerrahi operasyon gereklidir.

Sol Kol Ağrısının Sebepleri


Kalp bölgesinde olduğu için birçok kişiyi endişelendirir. Çoğunlukla korkmaya gerek yoktur. Ağrının aniden ortaya çıkması, şişlik, kızarıklık, morluk, uzun süre geçmemesi durumunda ciddiye almanız gerekir.

Kalp Nedeni ile Kolda Ağrı


Göğüste ani bir sıkışma, omuzdan başlayıp sol kola doğru yayılan bir ağrı hissedilir.

Sonrasında ise istifra, görme kaybı, baş dönmesi gibi belirtiler varsa kalp krizi riskiniz olabilir. En yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

Psikolojik Nedenler


Hemen her hastalığın temelinde sinir-stres yatmaktadır. Bütün tahlilleriniz temiz çıktıysa, ağrı için bir neden yoksa nedeni psikolojik olabilir.

Stres altındayken kişinin hareketleri, nefes alıp vermesi değişir, bu durum da kalp atım sayısını artırarak farklı riskler doğurabilir.

Kan Dolaşımı


Sol koldaki kan dolaşımının olumsuz etkisi diğer kola göre daha fazladır. Dolaşımın belirli bir düzende olması gerekir, bu sistemde bir aksama varsa sol kolda ağrıya sebep olur.

Sıcak havalarda bile el parmaklarınız buz gibiyse, sürekli bir karıncalanma-uyuşma hissi varsa dolaşım sorununuz olabilir.

İlaç Kullanımı


Başımıza gelen en ufak rahatsızlıkta bile ilaç kullanma gereği hissediyoruz. Bazı ilaçlar kişideki hormonları olumsuz etkileyebilir, kan dolaşımını düzensiz hale getirebilir. Kullandığınız ilaçların yan etkilerini kontrol ediniz.

Fiziksel Sorunlar ve Duruş Şekli


Kol kaslarınız için bilinçsiz egzersiz yapmak, son günlerde çok ağır yük taşımak, dinlenmeden aynı tempoda her gün çalışmak sol kolda ağrıya yol açar.

Kolunuz sürekli sabitse, uyurken üstüne yattıysanız veya ters bir harekette bulunduysanız kolunuzda ağrılar görülebilir.

Fıtık


Boyun ve bel fıtıklarında sinirlerde sıkışmalar meydana gelir. Buradaki ağrılar baskı yaparak kollarda uyuşma-karıncalanma ve yanmaya neden olabilir.

Sol Kol Ağrısı Nasıl Önlenir?


·       Ani gelen ağrı, şişme, morluk, kızarma, kanama gibi durumlarda tıbbi müdahale ile önlenir.
·       Kan dolaşımından şüpheleniyorsanız kardiyo yapmalısınız. Çok ağır olmayan aletler ile hafif egzersizler de yapabilirsiniz.
·       Ağırlık kaldırdığınız için ağrınız varsa buz uygulayın ve kolunuzu yukarıda tutun.
·       Evde aile bireylerinden birine sol kolunuza masaj yapmasını isteyiniz veya kendiniz yapınız.
·       Tütün ve alkol kan dolaşımının olumsuz etkiler. Bu tür ürünlerden uzak durun.


Sağ ve Sol Kol Ağrısı için Alternatif Tedavi Yolları


Genelde buz tedavisi uygun görülse de bazı kişiler sıcak su tedavisini de uygulamaktadır. Sıcak su: Kasların rahatlamasını sağlar, dolaşımı düzenler. 15 dakika boyunca uygulayarak şişlikten, ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Kan akışını düzenleyen bitkisel yollardan biri de Epsom tuzudur. Bir kaba veya küvete sıcak su doldurun, 1 su bardağı Epsom tuzunu dökün, karıştırın ve yarım saat bekletin. Ağrılarınızı geçirmeye yardımcı olacaktır.

İltihap nedeni ile oluşan kol ağrılarına zerdaçal içerikli macun kullanabilirsiniz. 2 çorba kaşığı zerdaçal ve onun yarısı kadar H.Cevizi yağını karıştırın, macun kıvamına geldikten sonra ağrı-şiş olan yere sürün.

Sabah ve akşam birer bardak olmak üzere zencefil çayı tüketerek de sağ-sol kol ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olabilirsiniz.

72