Y Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

Dünya üzerinde Y harfiyle başlayan 5 ülke tespit ettik. Bu ülkelerin başkentleri neresidir? Ülkeler hakkında bazı kısa bilgileri de sizler için bir araya topladık.

Bu içerikte ve Y Harfiyle Başlayan Ülkeler Ülkeler ve Başkentleri Y Harfiyle Başlayan Başkentler Y Harfiyle Ülkeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Y harfiyle başlayan ülkeler ve başkentleri nereler?

  • Yemen Başkenti: San’a 
  • Yeni Kaledonya Başkenti: Nouméa 
  • Yeni Zelanda Başkenti: Wellington
  • Yeşil Burun Adaları Başkenti: Praia
  • Yunanistan Başkenti: Atina

Y harfiyle başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Yemen

Y
Y Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

Yemen, Arap Yarımadası’nın güneyinde, Aden Körfezi’nde yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 527.970 km² ve toplam kıyı şeridi 1.906 km’dir. Yemen, Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 50. ülkesidir. Nüfusun çoğu (%61) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Yemen, deniz seviyesinden ortalama 999 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Dschabal an-Nabi Schu’aib) 3.665 metredir. Ülkenin yaklaşık 220 adası mevcut. Umman ve Suudi Arabistan ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Yeni Kaledonya

Yeni Kaledonya, Pasifik’in Melanezya bölgesinde, Avustralya’nın yaklaşık 1400 km doğusunda bir takımadadır. Arazinin toplam alanı 18.580 km² ve toplam sahil şeridi 2.254 km’dir. Alan açısından, Yeni Kaledonya, Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları’ndan sonra dünyanın 156. büyük ülkesidir. Km² başına 15 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 72) kentsel nüfusa aittir. Takımadalar 11 adadan oluşmaktadır. Yeni Kaledonya’nın doğrudan komşusu yoktur.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, pasifik okyanusunda bir ada devletidir. Arazinin toplam alanı 267.710 km² ve toplam kıyı şeridi 15.134 km’dir. Alan açısından, Yeni Zelanda, Avustralya kıtasındaki Avustralya’dan sonra ikinci ve dünyanın en büyük 75. ülkesidir. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 87) kentsel nüfusa aittir. Neredeyse her üç sakinden biri Auckland’da yaşıyor.

Yeni Zelanda, deniz seviyesinden ortalama 388 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Aoraki Cook Dağı) 3.724 metredir. Ülkede iki ana adanın yanı sıra yaklaşık 600 küçük ada daha var. Yeni Zelanda’nın doğrudan komşusu yoktur.

Yeşil Burun Adaları

Yeşil Burun Adaları, Afrika’nın 570 km batısında Atlantik’te bir takımadadır. Arazinin toplam alanı 4.030 km² ve toplam sahil şeridi 965 km’dir. Yeşil Burun Adaları, bölgelere göre Afrika’nın en küçük ülkelerinden biridir ve dünya çapında 175. sıradadır. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%67) şehirlerde yaşıyor. Neredeyse her dört kişiden biri Praia’da yaşıyor.

En yüksek dağ zirvesi (Pico do Fogo) 2.829 metredir. Takımadalar 15 adadan oluşmaktadır. Yeşil Burun Adaları’nın doğrudan komşusu yoktur.

Yunanistan

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 131.960 km² (50.950 mi²) ve toplam kıyı şeridi 13.676 km’dir. Yunanistan böylece Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 97. ülkesidir. Sakinlerin istisnai yüksek bir oranı (%80) kentsel nüfusa aittir.

Yunanistan, deniz seviyesinden ortalama 498 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Olymp) 2.917 metredir. 3.054 kısmen ıssız adaya sahiptir. Açık denizde Arnavutluk, Bulgaristan, Türkiye ve Kuzey Makedonya ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir