Ördek Eti Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları, Kalorisi ve Zararları

Ördek eti özellikle yahni yapımında kullanılır. Kötü kolestrolü düşüren faydaları vardır. Kalorisi yüksetkir. Sindirime zararları olabilir.

Ördek Eti

En sıra dışı et türlerinden birisi olan ördek eti, dünya mutfağında elit ve lüks et türlerinden birisi olarak kabul edilir. En lüks restoranların ana tariflerini ördek eti ile yapılan yemekler oluşturur.

Yazımızda ve Ördek Eti Yemekler Ördek Eti Kullanımı Ördek Eti Faydaları Ördek Eti Kalorisi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Ördek eti, kanatlı bir kuş olan ördekten elde edilir. Ancak diğer kanatlı kuş etlerinden farklı olarak kırmızı renkte bir ete sahiptir. Bu nedenle kırmızı et ürünleriyle karıştırılabilir.

Kırmızı et görünümüne sahip olmasıyla birlikte ördek eti aynı zamanda da dana eti ile hindi eti karışımını andıran bir lezzet aralığına sahiptir.

Zengin besin değerleriyle çok faydalı bir et ürünü olan ördek eti herkesin damak zevkine uygun olmasa da mutlaka tüketilmesi gereken et ürünlerinden birisidir. Aşırı yağlı yapısıyla çok besleyici bir ettir.

Ördek Eti Nasıl Saklanır?

Her et ürünü gibi ördek eti de muhafaza hususunda çok fazla ihtimam gösterilmesini gerektirir. Aksi halde hem tat hem de besin değerleri açısından kayba uğrar. Anadolu mutfağında tüketimi yüksek seviyede olmamasından mütevellit ördek eti nasıl saklanır genellikle bilinmiyor.

Buzdolabında ördek eti ortalama 3 ile 5 gün aralığında saklanabilir. Ancak bu süreçte sabit şekilde kalması durumunda altında biriken sudan dolayı çürüme ve bozulma yaşar. Bu nedenle sık sık bulunduğu kap değiştirilmelidir.

Ördek eti derin dondurucuda ise 6 aya kadar tazeliğini koruyacak şekilde saklanabilir. Ancak bu süreçte besin değerlerini koruma şansı bulunmamaktadır.

Ördek Eti Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ördek eti, tüm kanatlı hayvan et çeşitlerinin pişirilmesinde kullanılan yöntemler ile pişirilebilir. Ördek eti yemeklerde nasıl kullanılır sorusu için birden fazla alternatif tarif bulunur.

Ördek eti kendisine has lezzeti dolayısıyla nasıl pişirilirse pişirilsin son derece lezzetli ve sağlıklı bir et tüketimi verir. Ördek yahnisi tarifi, ördek etinin en yaygın kullanıldığı tariflerin başında geliyor.

Özellikle portakallı ördek yahnisi dünyanın her yerinde en lüks restoranların en elit tariflerinden birisi konumunda bulunuyor. Fırında ördek eti son derece yumuşak ve lif lif dağılan bir et elde edebilmeye yardımcı olur.

Ördek eti kızartma ve yanı sıra ızgara ördek eti açısından da son derece uygun bir yağ oranına sahiptir. Bu şekilde kızartılmış ördek etiyle, gerçek lezzetini de yakalayabilirsiniz.

Dünya mutfağında ördek pastırması da oldukça meşhurdur.

Ördek Eti Faydaları

Ördek eti zengin vitamin ve mineral deposu olarak insan sağlığı açısından çok faydalı bir besindir. Bu nedenle ördek eti faydaları hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından düzenli olarak tüketilmesini gerektiriyor.

Yüksek mineral değerleri sayesinde vücudun mineral ihtiyacını karşılayan ördek etinin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirecek zengin vitamin deposu da bulunuyor. Bu besin değerleriyle ördek eti sağlığı korumada en büyük yardımcı oluyor.

 • Niasin(B3 vitamini) yönünden çok zengin olan ördek eti kötü kolesterol seviyesini düşüdür. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Vücuttaki antikor seviyesini yükselterek, bağışıklık direncinin her zaman yüksek olmasını sağlar.
 • Proteinin, vücut tarafından hızla emilimini sağlayacak B6 vitamini yönünden çok zengindir.
 • Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Besinlerle vücuda alınan yağ hücrelerinin hızla parçalanarak, vücuttan atılmasını sağlar. Böylelikle kilo alımına engel teşkil eder.
 • Tiroid bezlerinin çalışmasını düzenler.
 • Ördek eti hormon fonksiyonlarını düzenler.

Ördek Eti Nelere İyi Gelir?

Ördek etinin faydaları düşündüğünüzden çok daha fazladır. Özellikle katkı maddesi içermeden hazırlanan ördek eti tarifleri vücuttaki pek çok sağlık sorununa karşı koruma sağlar. Ördek eti nelere iyi gelir sorusu için geniş yelpazede yanıtlar verilebilir.

Ördek eti özellikle düşen bağışıklık sisteminin yeniden direnç kazanmasına yardımcı olacak en temel besindir. Bunun dışında kalp hastalıklarının ana kaynağı olan kötü kolesterolün dengelenmesinde çok etkilidir.

Anemi riskini ortadan kaldırmaya ve anemi hastalığının iyileşmesine yardımcı olur. Ördek etinin faydaları arasında tiroid hormon sorunlarının iyileştirilmesi de yer alır.

Ördek Eti İçindeki Vitaminler

Kendisine has lezzetiyle kimi insanın çok sevdiği kimi insanın ise damak zevkinin pek uyuşmadığı ördek etinin sağlığa faydaları ise tartışmaya açık değildir. Ördek eti içindeki vitaminler insan sağlığını korumaya yardımcı olur.

Ördek eti besin değerleri arasında potasyum, sodyum, çinko, selenyum, demir ve magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinler bulunur.

Ördek etinin içeriğindeki vitaminlerse A vitamini, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitamini şeklindedir.

Ördek Eti Kalorisi

Besin değerleri dolayısıyla çok besleyici olan ördek eti yüksek kalorili bir ettir. Yağ oranı yüksek olan ördek eti kalorisi dolayısıyla güçlü bir protein kaynağıdır.

100 gram olan bir ördek etinde kalori değeri 337 gramdır. Ayrıca 100 gramlık bir ördek etinin 337 gramlık kalorisi, 19 gramlık protein kaynağından gelir. Karbonhidrat içermeyen ördek etinde 84 mg kolesterol bulunur.

Aynı miktardaki ördek eti içeriğinde 59 mg sodyum, 204 mg potasyum ve 16 mg magnezyum bulunur.

Ördek Eti Zararları

Ördek eti zengin besin değerleri ile insan sağlığı açısından çok faydalı bir besindir. Ancak günümüzde yapılan bilimsel araştırmalara bağlı olarak ördek eti zararları bulunduğu da tespit edilmiştir.

 • Aşırı tüketim, mevcut sağlık sorunları gibi hususlarda söz konusu olduğunda ördek etinin zararları oldukça ciddi bir risk haline dönüşebiliyor.
 • Aşırı tüketilmesi durumunda ördek eti vücuttaki kötü kolesterol artmasına neden olur. Tansiyonun yükselmesine ve kalp hastalıkları risklerinin artmasına neden olur.
 • Sert bir kanatlı eti olmasından mütevellit sindirim/hazım sorunları yaşanmasına neden olur.
 • Çok yağlı bir et olmasından mütevellit obezite riskini arttıracak kadar aşırı kilo alımına yol açar.
 • Karaciğer yağlanması başta olmak üzere karaciğer hastalıkları risklerini arttırır.
 • Küçük çocuklarda gastronomik sorunların yaşanmasına neden olur.

13948