Uykusuzluk Kas Gelişimini Olumsuz Şekilde Etkiliyor

Uykusuzluk Kas Gelişimini Olumsuz Şekilde Etkiliyor. Kaliteli bir uyku için niçin geceleri telefonunuzla aranıza mesafe koymanız gerektiğini açıklıyoruz;

Pek çok insanın eksikliğini yaşadığı fakat farkında varamadığı şey uykudan ziyade derin ve kaliteli uyku uyumaktır. Aslına bakarsanız bu çok önemli bir durum. Çünkü büyüme hormonunun yaklaşık yüzde 80 gibi büyük oranı derin uykuda salgılanmaya başlar. Büyüme hormonu ise kas gelişimi ve yağ yakımı için en temel faktörler arasında bulunuyor.

Uyku ile kas gelişimi açısından kritik öneme başka hormonlar da var elbette. Dilerseniz bu hormonları birlikte inceleyelim…

Uykusuzluk ve Testosteron

Uykusuzluk ve Testosteron

Vücudumuzun kas gelişimi, kuvvet kazanımı ve yağ yakımı için oldukça önemli olan testosteronu, yüksek seviyelerde tutmak için uyku oldukça büyük önem taşıyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, art arda uykusuz geçen birkaç gecenin testosteron seviyesinin ciddi oranda azaltmaktadır.

Kortizol

Yoğun stres yaşarken, kortizol hormonu salgılarsınız ve kortizol vücudunuza yağ depolarken kas kaybetmenizi içeren mesajlar göndermey başlar. Melatonin hormonunun salgılandığı uyku sırasında ise, kortizol seviyesi gittikçe azalır duruma gelecektir.

İştah Hormonları

İştah Hormonları

Uykusuz kalmak, açlık durumunuzu kontrol eden leptin ve girelin hormonlarınızın dengesini alt üst ederek sizin daha fazla yemenize neden olmaktadır. Özetle diyebiliriz ki, uyku eksikliğinde iştahınızı kontrol altında tutmanızı da bir hayli zor bir duruma geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap