Uyandığımda Elime ve Vücuduma Kına Yakılmıştı Anlamı Ne? Kına ile Uyanmanın Manası

İlk duyduğunuzda çok garip gelebilir ama gece yatıp sabah uyandığınız vücudunuzda kına varsa, kendinizin yapmadığından ya da birinin eğlence amaçlı sizle dalga geçmediğinden eminseniz din bilginleri farklı yorumlar yapmaktadır. Vücutta meydana gelen bu lekeleri hem İslam dininde hem de bilimse açıdan ele alacağız. Sabah gözlerimi açtığımda ellerimde ve ayaklarımda kına vardı, ne anlama geliyor?

Böyle bir durumla güne başlamak her kul için ürkütücü bir davranıştır. Bunun sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabileceğini de unutmayın. Karamsarlığa kapılmadan evvel bir cildiye doktoruna görünüp durumu izah edin. Gerekli testlerle nedeni ortaya çıkacaktır. Evinizde bu tip haylazlıklar yapanlar varsa onların yapmadığından da emin olun. 

Uyanınca kınalı olmakla ilgili bazı saçma yorumlar da gündeme gelmektedir. Özellikle üç harflilerin yaptığını, hatta ruhunun ayrılıp orada bir düğüne gidip kına yakıldığı iddia edilir. Tabii, her söylenene inanmamak gerekir. Uykuda kına konusunda ünlü İlahiyat Profesörü Mustafa Karataş neden olduğunu bizlere anlatıyor. Biz de farklı kaynaklardan derlediğimiz bilgilerle bu durumun sebebini açıklayacağız. 

Uyandığımda Elime ve Vücuduma Kına Yakılmıştı Anlamı Ne? Kına ile Uyanmanın Manası
Uyandığımda Elime ve Vücuduma Kına Yakılmıştı Anlamı Ne? Kına ile Uyanmanın Manası

Uykuda Kına Ne Manaya Gelir? 3 Harfliler Kınar Yakar mı?

Yüce Rabbimizin bize can vermek için verdiği ruh, uyurken yani yarı ölüyken ayrılıp başka diyarları gezdiği rivayet edilir. Bedenimizde sonrada belirlen şeylerinse ruhun gezdiği ve yaşadığı şeylerle bağlantısı olduğu söylenir. Ruhumuz: insanların bulunduğu diyarları gezerken meleklerin ve üç harflilerin yaşadığı yerleri de gezebilir.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, eğer sabah kalkınca vücutta leke varsa o da ruhun dolaşıp bir şeye maruz kaldığını göstergesi olarak yorumlanır. Uykuda kınanın bir anlamı budur, bir de diğer nedenlere göz atalım.

Rüyamda Kına Gecesi Gördüm, Ne Anlama Gelir?

Belki yaşam boyunca milyonlarca rüya görüyoruz ama hepsini hatırlamıyoruz. Kına ile ilgili görülen rüyanın manası: Bu kul hem şahsına hem de akrabalarına karşı titiz davrandığını gösteren bir işarettir. Ayrıca bu kişinin yaşamada düzenli bir kul olduğu yönünde yorumlar da yapılmaktadır. 

İlahiyatçı Mustafa Karataş Uykudan Kına İle Uyanmak için Ne Diyor?

İlahiyatçı Mustafa Karataş, bir programında kınaya benzer bir lekeyle uyanmakla ilgili açıklamalarda bulundu. Kendisinin de zamanla kınaya benzer izle uyandığını söyledi. Bunun kılcal damarlarla ilgili bir durum olduğunu, Müslüman ve gayrimüslim kişilerde de görülebilir dedi.

Programına katılan ve ayağında ALLAH yazısı çıktığını söyleyen bir kişiye de şöyle demiştir: Yaptığın kınanın akıntıları o bölgeye doğru akmış ve böyle şekil almıştır. Kına birikintisidir. Bundan manevi olarak, dini olarak bir anlam çıkarmanın doğru olmadığını söyledi. Ayrıca ayakta bulunduğu için de o yazının hemen silinmesi daha uygun olacaktır. 

Aslında burada hocamız bilimsel olarak da cevabını bizlere vermiş oldu. Kılcal damar sorunu olabileceğini söyledi ama en iyisini hekimler bilecektir. 

79717

1 Yorum

Seda Aksoy  -  Haziran 11, 2023 / 3:01 pm

Bu tür kaliteli içerikler görmek güzel.

Yorumlar kapalı.