Twitter Sohbet Odası Nasıl Açılır?

Twitter Sohbet Odası

Twitter güncel gelişmeleri takip etmenin en pratik ve işlevsel yollarından birisi olmakla beraber Spaces özelliğiyle bunu bir üst noktaya taşımayı amaçlıyor. Son dönemlerde büyük ses getiren sosyal medya girişimi Clubhouse insanlara belli sohbet odaları kurmak ve sesli olarak tartışmak için bir alan sunmaya başladı. Bu fikir Twitter sohbet odaları için birincil çıkış noktası kabul ediliyor.

Twitter
Twitter Sohbet Odası Nasıl Açılır?

Hemen çalışmalara başlayan Twitter Spaces özelliğini duyurdu. İlk etapta yalnızca iOS için belirli bir kullanıcı grubunu kapsayan testler başarılı sonuçlar verdi. Şimdilerde ise hem Android tarafında hem de iOS için aktif olarak kullanılabiliyor. Ancak Twitter sohbet odaları için test süreci halen tamamlanmış değil. Dolayısıyla Android için halen daha sohbet odaları açmak mümkün görünmüyor. Yalnızca belirli bir iOS kullanıcısı grubuna Spaces oda açmak mümkün hale getirilmiş.

Twitter Sohbet Odası Açma İşlemi

Twitter sohbet odası açmak için iOS yüklü cihazınızdan Twitter hesabınıza girdikten sonra aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Twitter uygulamasına giriş yapın.
  • Uygulamanın alt kısmında yer alan + ikonuna tıklayarak oluştur sekmesine geçin.
  • Burada sohbet odası seçeneğiyle devam edin.
  • Sohbet odasının konusunu belirledikten sonra ise sohbet odasını başlatın kısmına tıklayın. İngilizce kullananlar için burada Start Your Spaces düğmesi yer almaktadır.
  • Spaces içerisinde ilk mesajınızı gönderebilmeniz için öncelikle varsayılan olarak kapalı ayarlanmış mikrofonunuzu açmanız gerekmektedir. Bunun için sol alt köşede yer alan mikrofon ikonuna tıklayabilirsiniz.
  • Ardından kişileri davet ederek Spaces alanınıza yani sohbet odanıza insanların katılım göstermesini sağlayabilirsiniz.

Twitter Sohbet Odasına İnsanlar Nasıl Davet Edilir?

Twitter sohbet odasına davet etme özelliği de en az odayı açmak kadar merak ediliyor. Sohbet odasını açtıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde paylaş ikonunu görebilirsiniz. Bu standart paylaş ikonu üzerinden Twitter DM aracılığıyla direkt olarak kullanıcıları odaya davet edebilirsiniz.

Aynı zamanda daha genel kitlelerin ilgisini çekmek için oda bağlantısını tweet atabilir, Twitter bionuza ekleyebilir ya da diğer sosyal mecralarda da paylaşabilirsiniz. Ki hali hazırda Twitter sohbet odalarını bulmak için herhangi bir keşfet alanı barındırmıyor. Dolayısıyla sohbet odalarına katılım yalnızca bu şekilde link daveti ile mümkün oluyor.

Twitter sohbet odası açma işleminin ardından oda içerisinde davetliler kısmında yer alan kullanıcıları düzenleyebilir, mevcut kullanıcılar arasında dinleyicileri veya konuşmacıları belirleyebilirsiniz. Konuşma isteği üzerine kurgulanan ayarla çok daha kolay yönetime sahip bir sohbet odasına sahip olabilirsiniz.

Twitter Sohbet Odasına Nasıl Katılım Sağlanır?

Twitter sohbet odası bulma işleminde en çok tercih edilen nokta tabii ki takip edilen hesaplardır. Keza sohbet odası açmış bir hesabı takip ediyorsanız hikâyeler bölümünde mor çerçeveyle kaplı bir hikâye paylaşımı görebilirsiniz. Tıklamanız ile beraber karşınıza bu sohbet odasına katıl seçeneği çıkacaktır.

Dilerseniz yalnızca dinleyici olarak katılabilir ya da sohbet odasının yetkilisi tarafından onaylanmak üzere konuşmacı olmak için talebiniz iletebilirsiniz. Genellikle konunun niteliğine bağlı olarak o konu hakkında bilgi sahibi olan kişilere konuşma izni veriliyor ve geri kalan kullanıcılar dinleyici pozisyonunda oluyor. Fakat herkesin konuşmacı olmayı talep etme hakkı var.

9PAYqv2Z

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir