Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır? Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır? Turşu Yapmanın Püf Noktaları. Sofraların vazgeçilmezi olan turşu için birçok söylem ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de yapımı ve turşu suyunun hazırlanması aşamasında da farklı farklı yöntemler bir arada sunulmaktadır. Özellikle Turşu suyu nasıl hazırlanır konusu gündemde sürekli yer tutan bir soru olmaktadır.

Bu yazıda ve Turşu Suyu Turşu Suyu Hazırlanışı Turşu Yapımı Turşu Yapmanın Püf Noktalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Öncelikle turşu hazırlarken turşu suyu için de özel bir hazırlık yapmak gereklidir. Çünkü burada en önemli olan nokta turşu suyunun ne kadar iyi hazırlanması gerekliliğidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken durum tuz seçimidir.

Turşunun en sevilen şekli kıtır kıtır bir şekilde olması için tuzun burada önemi büyüktür. Turşu suyu nasıl hazırlanır sorusunun en önemli cevabı iri olarak bilinen kaya tuzunun kullanılması gerektiğidir.

Bir diğer önemli kriter de turşu suyu sıcakken sebzeler eklenmemelidir. Bu hem turşunun yumuşak bir yapıda olmasını hem de zamanla tuzun da etkisi ile birlikte sebzelerin erimesi anlamına gelmektedir. Durum böyle olunca da turşu suyunun rengi de bulanıklık gösterecektir.

Turşu Yapmanın Püf Noktaları!
Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Turşu Yapmanın Püf Noktaları!

Turşu yapmak her ne kadar kolay bir işlemmiş gibi görünse de yapımı aşamasında uygulanacak olan püf noktaları bulunmaktadır. Bu nedenle de sinoplukoca.com aracılığı ile sunulan püf noktaları göz önünde bulundurularak hazırlanmasında fayda vardır.

Turşu yapmanın püf noktaları arasında en başta şeffaf kaplara kurulması gerekliliği gelmektedir. Hem sağlık açısından hem de lezzeti açısından bu önemli bir kriter olarak görülmektedir. Şeffaf kaplar dışında başka plastik kaplara kurulması sağlık açısından pek önerilmemektedir. Bunun nedeni de fermantasyon esnasında ortaya çıkacak olan gazlardan dolayıdır.

Bir diğer nokta ise turşu yapılacak olan sebzelerin özenli bir şekilde seçilmesi gerekliliğidir. Olgunlaşmamış ham meyve ve sebzelerden turşu kurulmalıdır. Olgunlaşmış olan meyve ya da sebzelerden yapılacak olan turşu tuzla birlikte yumuşak bir hal alacak ve erime meydana gelecektir. Bu nedenle bu konuda dikkat edilmelidir.

Turşu kurma aşamasında yapılan hatalardan bir tanesi de şebeke suyunun kullanılmasıdır. Bu aşamada eğer kaliteli bir turşu yapmak isteniyorsa mutlaka içme suyu kullanılmalıdır. Şebeke suyunun klorlu olması turşunun lezzetini olumsuz etkilemektedir.

Yapılan bir diğer basit hata da turşunun olmazsa olmazı sarımsaktır. Bütün olarak konulan sarımsaktan ziyade ezilerek konması daha iyidir. Bu turşu suyunun her yerine sarımsak tadının yayılmasını sağlayacağından lezzetine lezzet katmaktadır.

İlk toplanan ürünlerden kurulacak olan turşunun çok daha lezzetli olabileceği belirtilmektedir. Daha sonradan alınacak olan mahsuller ilk ürünler kadar diri olmadığından bu konuda sorun yaşanabilmektedir. Bu nedenle de ilk mahsullerden kurulan turşunun lezzeti çok daha farklı olmaktadır.

İgrus ile turşu kurmanın püf noktaları sıralanmıştır. Siz de turşu kurma aşamasında bu noktalara özen gösterdiğinizde çıtır çıtır bir turşu elde etmiş olacaksınız.

Turşu Suyu Ölçüsü Nasıl Yapılır?
Turşu Suyu Ölçüsü Nasıl Yapılır

Turşu Suyu Ölçüsü Nasıl Yapılır?

Turşu yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken komuların başında turşu suyunun kalitesi gelmektedir. Ne kadar orantılı bir turşu suyu olursa o kadar iyi turşu ortaya çıkacaktır. Bunun için de kullanılacak olan tuz ve kullanılacak olan su önemlidir. Dolayısıyla turşu suyu ölçüsü nasıl yapılır sorusu gündeme gelmektedir.

Turşu suyu nasıl hazırlanır ideal ölçüsü nasıl olmalıdır sorusunun cevabı aslında kolay ve pratiktir. 2 kilogramlık bir turşu kurulacaksa kolay ve pratik olarak malzemeler bir araya getirilmelidir. Bunun için de 5 Bardak kaynamış olan içme suyuna, 1 çay bardağı kadar üzüm ya da elma sirkesi konmalıdır.

Ardından da 1 limonun suyu ve yaklaşık olarak 3 yemek kaşığı kadar iri taneli tuz eklenmelidir. Bu karışımlar iyice eriyene kadar kaynatılmalı ve karıştırılmalıdır.

Bu karışım soğumaya bırakıldığında da içine yaklaşık olarak 10-15 diş kadar sarımsak ezilerek atılmalıdır. İsteğe bağlı olarak da içine bir çay kaşığı kadar şeker atılabilmektedir. Soğumaya bırakıldıktan sonra içine eklenecek olan sebze ve meyveler konmalıdır.

Turşu Yaparken 1 Litre Suya Ne Kadar Tuz Konur?
Turşu Yaparken 1 Litre Suya Ne Kadar Tuz Konur

Turşu Yaparken 1 Litre Suya Ne Kadar Tuz Konur?

Turşu yaparken turşu suyunun kıvamının kaliteli bir şekilde yapılması ve tam ölçülerinin hazırlanması gerekmektedir. Turşu yaparken 1 litre suya ne kadar tuz konur ve nasıl tuz kullanılır sorusu da bu adımda önemli bir detay olarak bilinmektedir.

Kavanozunuzun ya da yapılacak olan turşunun miktarına göre ayarlama yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Altın oran olarak belirtilen oranlar ise 1 litre içme suyu için 2,5 çorba kaşığı kadar kalın tuz ya de deniz tuzu eklenmelidir. Yaklaşık olarak da bir çay bardağı sirke eklenmelidir.

Limonla mı, Sirkeyle mi Yapılır?
Limonla mı, Sirkeyle mi Yapılır

Turşu Suyu Limonla mı, Sirkeyle mi Yapılır?

Bu konu medyaya taşınmış bir konu olmuştur. Yıllar öncesinde bir Yeşilçam klasiği olan Neşeli Günler filmi ile gündeme gelen ve her yıl gündem olan turşu suyu limonla mı sirkeyle mi yapılır sorusu henüz net bir cevaba kavuşmuş değildir.İşin uzmanları bu konuda her ikisinin de kullanıldığını belirtmektedir.

Bazı turşular için limon kullanılması gerektiği ve bazı turşular için de sirke kullanılması gerektiği düşünülmektedir. Örneğin patlıcan turşusu ya da pancar turşusu yapılıyorsa sirke kullanılması önerilmektedir. Fakat bunların dışında kalanlar için de limon kullanılması uygundur. Turşu suyu nasıl hazırlanır konusunda bu da önemli bir adımdır.

Limonlu Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır?

Turşu suyu nasıl hazırlanır sorusu üzerine kullanıcılar limonlu bir turşu suyu hazırlamak için de araştırma yapmaktadır. Limonlu turşu suyu nasıl hazırlanır sorusunun cevabı oldukça kolaydır.

Bir litre kaynamış içme suyunun içine kalın tuz diye tabir edilen kaya tuzu, 2 adet limonun suyu, 10 diş kadar ezilmiş sarımsak eklenmelidir. Sonrasında da soğumaya bırakılmalı ve soğumanın ardından turşu yapılacak olan malzemeler eklenmelidir.

Sirkeli Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır
Sirkeli Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır

Sirkeli Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sirkeli turşu suyu nasıl hazırlanır sorusu da aslında limonlu turşu suyu ile çok bir farkı bulunmamaktadır. Turşu suyu nasıl hazırlanır diye bakıldığında iki şekilde de hazırlandığı belirtilmiştir. Bu nedenle de her iki şekilde de hazırlama farklılık göstermemektedir.

Özellikle 0,5 litre kaynamış olan içme suyu geniş bir kaba alınmalıdır. İçine turşu için özel olarak kullanılan iri taneli kaya tuzu atılmalıdır. Ölçüsü ise 1,5 yemek kaşığı kadar olabilir. İçine 3-5 diş kadar ezilmiş sarımsak ve yarım çay bardağı kadar da üzüm ya da elma sirkesi eklenmelidir.

Bu şekilde hazırlanan turşu suyunun içindeki tuz eriyene kadar karıştırılmalıdır. Sonra soğumaya bırakılmalı ve ardından da turşusu yapılacak olan sebzeler konmalıdır.