Şalgam Suyu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Bozulur mu?

Şalgam Suyu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Bozulur mu? Et yemeklerinin ya da bazı mezelerin yanında aranan içecek olan şalgam suyu oldukça leziz bir tattır. Ancak müptelası her ne kadar çok olsa da bu lezzetten hoşlanmayan ve damak tadına uygun bulmayan kişiler de vardır. Çünkü Şalgam suyu turşu gibi ekşimsi bir tada ve içeriğindeki malzemelerden dolayı da bir hayli keskin bir kokuya sahiptir.

Seveni olduğu kadar bu içeceğe önyargı ile yaklaşıp tadına hiç bakmamış olan kişiler de vardır. Fakat bu efsane tadın kendine has nefasetinin ilgi çekmesi kadar mucize etkileri de göz ardı edilemez kadar fazladır. Genelde hazır alınan ya da dışarıda bir mekanda hazır olanlarının tüketildiği içecek aslında ev yapımı olarak da elde edilebilir.

Üstelik içinde ne olduğu bilerek yapıldığında çok daha sağlıklı olacaktır. Hazır alınanların bileşiminde, raf ömrünü uzatmak adına koruyucu katkı maddesi olduğu bilinen bir gerçektir.

Şalgam suyu yapmanın püf noktaları lezzetine ulaşmada ve faydalı yapısını korumada son derece önemlidir. Bunun içi dikkat edilmesi gerekenler mutlaka dikkate alınmalıdır.

Şalgam Suyu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir
Şalgam Suyu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Şifa deposu, acılısı ve acısızı olmak üzere çok daha farklı versiyonlarının da artık piyasada bulunduğu şalgam suyunun yapımı gayet kolaydır. Fakat tabi kolay olsa da ayrıntılar ve olmazsa olmaz derecedeki bekleme süreçleri kesinlikle doğru yapılmalıdır.

Şalgam suyu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bunun tahmin ettiğiniz kadar zor ve karışık bir tarif olmadığını bilmelisiniz. Aslına bakılırsa turşu kurma mantığı ve tekniği ile hazırlanması bu fermente içeceğe hiç de yabancı olmadığımızın farkına vardırıyor.

Şalgam suyu yapmanın püf noktaları ilk adım olarak doğru ve kaliteli sebzeleri seçmek ile başlıyor. Havuç, pancar ve şalgam turpu ile hazırlanan eşsiz yararları ile adeta bir öz olan içecek aynı zamanda bekletilerek hazırlanıyor. Tüm detayları ve şalgam suyuna dair bilinmeyen etkiler ile ilgili işinize yarayacak bir içerik arıyorsanız İgrus sizinle.

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır
Şalgam Suyu Nasıl Yapılır

Şalgam Tarifi ve Püf Noktaları

Şalgam tarifi ve püf noktaları gözünüzü korkutacak kadar tafsilatlı değildir. Ancak yine de hazırlama ve sonraki aşamalarda birkaç husus için mutlaka uyulması gereken kurallar vardır. Bunlara uyulduğunda hazır alınanlara kıyasla evde yapılanın ne denli daha yüksek kalitede ve lezzette olduğunu anlayacaksınız.

İşte tüm adımları ile ortalama ölçülerde şalgam suyu yapmanın püf noktaları:

6 tane orta boy şalgam turpu ve siyah havuç (kırmızı havuç)

1 tane pancar

5 diş sarımsak

1 orta boy su bardağı bulgur (mümkünse siyez bulguru)

1 tane limon

3 yemek kaşığı kaya tuzu

1 çay kaşığı toz şeker

2 dilim kabuklu ekşi mayalı ekmek

1 adet tülbent

5 litrelik cam kavanoz

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra iksir niteliğindeki içeceğimizi hazırlamaya geçebiliriz.

Öncelikle havuçlar dört parça olarak kesilir. Pancar da kabuğu soyular ve doğranır. Tülbent masaya açılır ve içine bulgur dökülür. Bulgurun üstüne ekmekler koparılarak  birkaç halinde konur ve tülbent sıkıca bağlanıp top haline getirilir. Bu haliyle kavanozun dibine yerleştirilir. Sonrasında doğranmış havuç ve pancarlar da kavanoza ilave edilir. Limon soyulup dilimlenir.

Kaya tuzu ve limon da eklenir. Sarımsaklar ikiye bölünüp atılır. Üzerine 1 çay kaşığı toz şeker ilave edildikten sonra kavanoza su doldurulur. Bu şekilde hazırlanan karışımın ağzı sıkıca kapatılır ve nemsiz, güneş almayan bir yerde 15 kadar bekletilir.

Püf noktaları ise; oldukça basittir. Kullanılacak olan havuçlar topraklı olacağından hazırlık başlamadan önce sirkeli suda bekletilir. Ardından bir güzel yıkanıp doğranır. Eğer acılı şalgam yapmak istiyorsanız kavanoza 3-4 tane kurutulmuş acı biberleri ikiye bölerek koyabilirsiniz.

Hazırlanan ve bekleme süresi de tamamlanan şalgam suyunun 4 günde bir kapağının açılıp havalandırılması gerekir. Çünkü mayalandırma suretiyle hazırlanan içeceğin küf ve zararlı bakterilere karşı korunması ancak bu şekilde sağlanır.

Şalgam Suyu Bozulur mu
Şalgam Suyu Bozulur mu

Şalgam Suyu Bozulur mu?

Üretimin ve tüketimin yaygın olarak Adana ve Osmaniye çevresinde yapılması hazır şalgam sularını yerinden alabilme ya da sipariş verebilme olanağı sağlar. Ancak yine de ev yapımı olanlarını endüstriyel şartlarda üretilmiş olanlarına tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Evde yapılan ya da hazır alınan şalgam sularının tat ve üretiminde kullanılan malzemelerinde bazı farklılıklar olduğu gibi raf ömürleri de aynı değildir. Paketli satın alınan yahut ev yapımı olan şalgam suyu bozulur mu ve tüketim süresi ne kadardır merak ediyor olabilirsiniz. Elbette her iki şeklinin de bir son tüketim tarihi olduğunu söylemek gerekir.

Doğal olarak hazırlanan içecek hazır olduktan sonra kesinlikle artık oda ısısında tutulmamalıdır. Cam ya da ağzı sıkı bir şekilde kapalı kalacak kaplarda muhafaza edilmelidir. Bu kurallara uyulursa 5 ay boyunca tazeliğini ve aromasını koruyarak saklayabilirsiniz. Fakat piyasada bulunan pastörize usulü hazırlanmış şalgam suları açıldıktan sonra kısa zamanda tüketilmelidir. Eğer kapağı açılmadıysa üzerinde yazan son tüketim tarihine kadar bozulmadan durabilir. Fakat kapak açıldıktan sonra3-4 gün içinde mutlaka tüketilmelidir.

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir
Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

Şalgam suyu yapmanın püf noktaları nelerdir öğrendikten sonra bu yoğun aromalı tadın sağlık üzerindeki etkileri de bilinmesi gereken apayrı bir konudur. Sebze karışımlarıyla ve mayalama yöntemi ile hazırlanması, zaten probiyotik ve prebiyotik alımı açısından oldukça zengin bir maddenin ortaya çıkmasını sağlar.

Şalgam suyunun faydaları nelerdir diye maddeleyecek olursak;

 • İçerdiği laktik asit sayesinde sindirimi rahatlatır.
 • Karaciğerde biriken toksinleri temizler.
 • Romatizmal hastalıklara ve kas ağrılarına iyi gelir.
 • Kalsiyum ve demir deposu olduğu için kemikler için son derece faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Afrodizyak etkilidir.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Antioksidan etkisiyle hücreleri onarır.
 • Grip ve nezle olmayı önler.
 • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
 • İştah açar.
 • İdrar söktürür ve ödem atmayı sağlar.
 • Göğsü yumuşatır ve bronşları açar.
 • Stres ve depresyon üzerinde olumlu etkileri vardır.
Günde Kaç Bardak Şalgam Suyu İçilmeli
Günde Kaç Bardak Şalgam Suyu İçilmeli

Günde Kaç Bardak Şalgam Suyu İçilmeli?

Hangi besin olursa olsun tüketirken ölçüsüne ve tüketim sıklığına mutlaka dikkat edilmelidir. Şalgam her ne kadar faydalı bir besin olsa da kullanmaması ya da dikkatli kullanması gereken kişiler vardır. Özellikle hipertansiyon hastası olanlar büyük bir dikkatle kullanmalıdır. Çünkü aşırı tüketildiğinde tansiyonu yükseltme etkisi söz konusudur.

Şalgam suyu yapmanın püf noktaları ne kadar itina ile takip edilse ve doğal bir şekilde hazırlansa da tüketimi sınırlı tutulmalıdır. Bazı insanlar hem ev yapımı olduğu hem de bu içeceği çok sevdikleri için hiçbir sınır koymadan bolca tüketirler. Fakat her şeyde olduğu gibi bu içecekte de fazla miktarlarda tüketim, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Buna göre günde kaç bardak şalgam suyu içilmeli derseniz günlük olarak 1 bardak içmenin gayet yeterli olacağını belirtmek gerekir.

6316