Trafik Güvenliği İçin Yolcuların Görevleri

Trafik Güvenliği

Trafik başlı başına bir kurallar bütünüdür. Bir noktadan başka bir noktaya ulamak için yayaların ve araçların kullandığı tüm yollar ise trafik dahilindedir. Trafik kuralları ise bu yolculuğu can veya mal kaybı yaşamamak için minimal bir noktaya taşımayı amaçlar.

Bu içerikte ve Trafik Güvenliği Yolcuların Görevleri Trafik Kuralları Yol Güvenliği Yolcuların Sorumlulukları detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Trafik
Trafik Güvenliği İçin Yolcuların Görevleri

Bu kuralların efektif bir biçimde uygulanması kaza oranını ciddi anlamda düşürdüğü gibi aynı zamanda güvenliği arttırmaktadır. Trafik güvenliğinin sağlanması için yayaların ve yolcuların da bazı kurallara dikkat etmesi gerekir. Çünkü trafik yalnızca araçlara ve araçların sürücülerine bağlı bir mekanizma değildir.

Örneğin yolcular seyahat ettikleri araç ne olursa olsun o ana uygun kuralları benimsemeli ve uygulamalıdır. Bu emniyet kemeri takmak, doğru bir noktada doğru bir pozisyonda durmak, tutunarak seyahat etmek gibi basit birkaç adımdan oluşabilir.

Trafik güvenliği için yolcuların uyması gereken kurallar ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Yolcular toplu taşıma araçlarına her zaman ön kapıdan binmelidir. İnişler ise her zaman arka kapıdan yapılmalıdır.
  • Bazı araçlarda mekanik aksama zarar verme riskinden ötürü cep telefonu kullanımı kısıtlanmıştır. Bu kurala riayet edip bu araçlarda cep telefonu kullanılmamalıdır.
  • Aracın sürücüsü ile kesinlikle sözlü diyalog kurulmamalıdır. Şoförün dikkatini dağıtacak eylemlerden kaçınılmalıdır.
  • Hareket eden bir aracın camından veya kapısından el, kol, bacak hareketleri yapılmamalıdır.
  • Ön koltuk 12 yaş ve üzeri yolcular için uygundur. 11 yaş ve altındakiler arka koltukta oturmalıdır.
  • Yolculuğun süresi, mesafesi ve hangi şartlarda yapıldığından bağımsız olarak her zaman emniyet kemeri takılı konumda olmalıdır.
  • Bir araca binmek ya da inmek için aracın tamamıyla durmuş olması gerekir.
  • Hareket eden araçtan dışarıya atlanmamalı, içine binmeye çalışılmamalı ve aynı zamanda farklı nesneler araçtan dışarıya atılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir