Toplumsal İhtiyaç Nedir?

Toplumsal ihtiyaç kavramı

Toplumsal ihtiyaç kavramına yönelik bir düşünme yaptığımızda ilk olarak bunun anlamını iyi analiz etmek gerekiyor. İhtiyaç tüm canlıların gereksinimleri için kullanılan bir sözcük olup kişiye karşılanması durumunda mutluluk, karşılanmaması durumunda ise hüzün veren her şeydir.

Bu içerikte ve Toplumsal İhtiyaç İhtiyaç Kavramı Toplum Toplumsal İhtiyaçlar Toplumsal İhtiyaç hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Toplumsal
Toplumsal İhtiyaç Nedir?

Toplumsal ihtiyaç ise tekil olarak insanın değil belirli bir zümrenin gereksinimlerini ifade eden bir terimdir. Örneğin bir halkın sağlık ihtiyacı ya da bir grubun güvenlik ihtiyacı gibi çoğaltılabilir. Bunların tamamını toplumsal ihtiyaç penceresinde değerlendirebiliriz.

Toplum olarak sınıflandırılan insan grubunun gereksinim duyduğu, refah seviyesini arttıracak, mutlu ve huzurlu bir hayata erişmesini sağlayacak olan tüm ihtiyaçları aynı kalıp içerisinde düşünülebilir. Toplum içi düzende de kaosun yaşanmaması, daha huzurlu bir toplum altyapısının oluşması için ihtiyaçların giderilmesi şarttır.

Eğer toplumsal ihtiyaçlar karşılanmazsa aşağıdaki sonuçların ortaya çıkması çok olasıdır.

  • Toplumda çeşitli kaos başlangıçları saptanabilir.
  • Oluşan karışıklıklar ve başkaldırılar toplum düzenini sarsabilir.
  • Karşılanmayan toplumsal ihtiyaca kıyasla insanlar bireysel ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanabilir.
  • Her bireyin kendi başına kalkıştığı bu girişim ise toplum düzenini tamamen riske edebilir.
  • Yavaş yavaş tamamıyla kaybedilen birlik olma bilinci toplumun yapı taşlarını kaybetmesine sebep olur. Başta güvenlik problemleri olmak üzere pek çok sorunla karşılaşılması muhtemeldir.

Herhangi bir toplum içerisinde yaşamanın cazip görünmesinin en temel kriteri toplumsal ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıdır. Bu yüzden refah seviyesi yüksek ülkelerde yaşamak herkesin hayalidir diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir