Tok Tutan Besinler İdeal Kilonuzu Korumaya Yardımcı

Tok Tutan Besinler İdeal Kilonuzu Korumaya Yardımcı. Fazla kiloların en önemli sebeplerinden biri, acıkmadığımız halde tükettiğimiz yiyeceklerdir. Açlık hissettiğinizde bir şeyler atıştırmak yerine öncelikle bedenimizi dinlemeli, yaşadığımız duygunun psikolojik olup olmadığını sorgulamayı atlamamalıyız.

Özellik kilo verme sürecinde olanlar; beslenmelerine çok daha fazla dikkat etmeli, sağlıklı ve uzun süre tok kalmaya yardımcı olan besinleri tüketmeyi tercih etmelidir. Yapılan çalışmalar ile tok tuttuğu kanıtlanmış bazı yiyecekler vardır ki, diyet listelerinde mutlaka yer almaları gerekir. Tok kalmaya destek olan, kısa sürede acıktırmayan bu besinler ile fazladan kalori alımının da önüne geçebilirsiniz.

Uzun Süre Tok Tutan 8 Besin;

tok tutan peynir

1. Peynir:

Kalsiyum fosfor ve B12 vitamini yönünden zengin bir içeriği bulunan peynir, doğru besinleri tüketerek güne başlamamız için son derece sağlıklı bir seçenek… Günün diğer öğünlerinde de yemeklerinize ekleyerek tüketebileceğiniz peynir, aynı zamanda tam bir protein deposudur. Uzun süre tok kalmanıza destek olacak peyniri diyet listelerinize ekleyerek, dengeli karbonhidrat yapısı ile de sağlıklı beslenebilirsiniz.

2. Yulaf:

İçerisinde en önemli anti-oksidan kaynaklarından olan selenyumu barındıran yulaf, diğer tahıl maddelerine kıyasla çok daha fazla lifli bir yapıya sahip olduğundan oldukça sağlıklı bir besindir. Yulafın sindiriminin uzun sürmesinin beraberinde, kepek bulundurması nedeniyle midede şişerek tok kalmanıza destek olur. Riboflavin, kalsiyum, fosfor, protein, tiamin magnezyum, demir, çinko içerdiğinden sağlıklı beslenmek için tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

3. Badem:

Karbonhidrat, protein, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, fosfor içeren badem, uzun süreye tok kalmaya yardımcı bir besindir. Yüksek yağ oranına sahip olması nedeniyle kontrollü tüketilmesi gerekir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu yağı da sağlıklı bir şekilde almanıza yardımcı olur. Ara öğünlerde maksimum 15 tane tüketilmesi önerilen badem, tok tutmasının yanı sıra vücudunuza enerji de verecektir.

4. Yumurta:

Zengin protein yapısı ile bilinen yumurta, beslenmesine dikkat edenler kadar kilo vermek isteyenlerinde vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. A ve B vitaminleri, fosfor, kükürt, kalsiyum, demir, magnezyum ve sodyum gibi önemli mineralleri de içerisinde barındıran yumurta, sarısı ile de E vitamini ihtiyacını karşılıyor. Kahvaltıda yumurta tercih etmeniz uzun süre tok kalmanıza ve kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacaktır.

tok tutan avokado
tok tutan avokado

5. Avokado:

Doymamış yağların, en sağlıklı kaynağıdır avokado. Yüksek lif oranına sahip bir besin olması nedeniyle, pek çok diyet listesinde yer alır. Ancak 1 avokadonun, 2 tatlı kaşığı yağ barındırdığını ve ölçülü olarak tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Potasyum, E vitamini ve folik asitli yapısı ile kısa sürede doymanızı, uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

6. Chia Tohumu:

Tam bir vitamin ve mineral kaynağı olan chia tohumu, süt veya su ile birleştiği zaman şişen ve jelleşen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kısa sürede doymanızı ve kolay acıkmamanızı sağlar. İçerisinde protein, yağ, karbonhidrat bulunduran chia tohumu; sağlıklı beslenmek ve hızlı bir şekilde zayıflamak isteyenler için mükemmel bir alternatiftir.

7. Et ve Deniz Ürünleri:

Protein bakımından güçlü kaynaklar olarak adlandırılan; kırmızı et, deniz ürünleri, beyaz et ve balık sıkça tüketilmesi gereken sağlıklı besin maddeleridir. İçerdikleri yüksek protein miktarı ile tok kalmaya destek olan bu besinleri, kilo vermek isteyenlerin diyet listelerine eklemesi gerektiği uzmanlar tarafından sıklıkla hatırlatılıyor.

8. Tarçın:

Sakinleştirici etkisi ve kendine has aromatik koku ile bildiğimiz tarçın, kan şekerini dengelemede önemli bir role sahip. Ayrıca kan dolaşımını da düzenleyen tarçın, iştah kesmeye de yardımcı oluyor. Tok kalmaya destek olan besinlerden olan tarçını içme suyunuza da katarak, düzenli tüketmeniz halinde daha hızlı kilo vermenizi sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap