Zayıflamanın En Kolay Yolu, 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Zayıflamanın püf noktaları ve Kilo Problemi, çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Başlarda küçük rakamlarla belirtilebilen fazlalıklar, zaman içerisinde şişmanlık ve obeziteye dönüşebilir. Bu durum başlı başına bir hastalık olmakla kalmaz. Beraberinde kalp, damar, şeker, tansiyon, diyabet, gut, böbrek, kanser, pankreas sorunları, karaciğer yağlanması gibi birçok hastalığa yer hazırlar. Bu hastalıklar bazen ölümle sonuçlanabilen durumlardır.

Fazla kilolarıyla başı dertte olanların en çok merak ettiği şey ise zayıflamanın en kolay yolu oluyor. Zayıflamanın yolunu bulup uygulamadan önce, fazla kiloların sebebini bilmek elzemdir. En baştaki sebep fazla yeme alışkanlığıdır. Bu nedenle yemek yeme alışkanlıkları gözden geçirilmeli, düzenli ve yeterli yemeye dikkat edilmelidir.

Bir diğer sorun ise hareket yetersizliğidir. Fazla yeme sorunu olmasa bile, fiziksel olarak aşırı durgun bir yaşam alınan kalorilerin yakılmadan kiloya dönüşmesini sağlar. Fiziki hareketlilik kilo kontrolünde oldukça önemli bir yer tutar.

Bazı kişiler bunu kabul etmese de, psikolojik sebeplerden kilo almak mümkündür. Psikolojik bozukluklar, istemsizce yemek yemeye yönlendirebilir. Moral bozukluğu, sinir, depresif durumlar kişiye açlık hissettirerek yemek yemeye zorlayabilir.

Bütün bu sebepler olmadan, dikkat etseniz de hareket etseniz de kilo veremeyebilirsiniz. Bunun sebebi ise metabolik ve hormonal bozukluklardır. Metabolizmanız vücuda aldığınız kaloriyi yakmıyorsa, bazı hormonal hareketleriniz kilo almanıza sebep oluyorsa, bunun bir uzman yardımıyla en kısa sürede çözülmesi gerekecektir.

Kişinin kullandığı antidepresan ve diğer kortizon içerikli bazı ilaçlar kilo alımına sebep olur. Bu nedenle bu durumun da kontrol altında tutulması gerekir.

Yani genel itibariyle zayıflamanın en kolay yolu kişiye özel bir durumdur. Kişinin vücut sağlığı ve alışkanlıkları bunu büyük ölçüde etkiler. Öncelikle bu durumlar kontrol edilip daha sonra zayıflamanın yolları aranmalıdır.

Zayıflamanın En Kolay Yolu, 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Kilo problemi yaşayanlar, bu sorundan en kısa sürede kurtulmanın yollarını ararlar. Uzun uzun diyetler, aylar süren tedaviler yerine, hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım sorusuna cevap ararlar. Peki kilo vermeyi hızlandırmak mümkün müdür?

Hızlıca kilo vermek, diyetisyenler tarafından önerilen bir durum değildir. Çünkü hızlıca verilen kilolar, aynı hızla geri alınabilmektedir. Ancak sağlıklı bir şekilde, metabolizmayı hızlandırarak, hormonların düzenli çalışmasını sağlayarak kilo vermeye etkileri geliştirilebilir.

Öncelikle kalori alımını kontrol altına almanız gerekir. Bunun için porsiyonları küçültebilirsiniz. Yağlı yiyeceklerden uzak durarak da fazladan kalori almanızı engeller. Bu sayede kilo alımını kontrol altında tutabilir, kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

Su içmek önemli

Su içmek, kilo verme serüveninin en önemli parçasıdır. Yemeklerden yarım saat önce tüketilen yarım litre su, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakınına yardımcı olur. Bilimsel olarak da ortaya koyulmuş olan bu gerçek, uzman diyetisyenler tarafından da onay almıştır.

Yumurta, yüksek proteinli bir gıdadır. Tok tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle sabahları tükettiğiniz 1 adet haşlanmış yumurta, gün içinde daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda vücuttaki fazla yağın atılmasına da yardımcı olur.

Yeşil çay, düşük kalorili bir besindir. Aynı zamanda içerdiği maddeler yardımıyla metabolizmayı hızlandıran ve kilo vermeyi sağlayan özellikleri vardır. Bu nedenle günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek, kilo vermeyi hızlandırıcı özellik gösterecektir.

Karbonhidratlar, vücutta kolayca depolanma özelliğine sahiptir. Vücuda girdikten sonra kısa sürede parçalara ayrılır ve yeniden açlık hissi uyandırır. Bu nedenle karbonhidrat alımını azaltmak ve kontrol altında tutmak gerekir.

Zayıflamanın en kolay yolu olarak kabul edilen bir takım diyetler, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak bu diyetlerin en önemli püf noktalarından biri listeye bolca sebze ve meyve eklemektir. Bu hareket kilo alımını kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.

Tuz, suyun vücutta tutulmasını sağlar. Bu su da ödem olarak size kilo artışı gösterir. Böbrekler için de zararlı olan aşırı tuz tüketimi, kilo vermenizi engeller. Bu nedenle tuz kullanımını sınırlamanız gerekir.

Bütün bunların yanında en önemli noktalardan biri de egzersiz yapmaktır. Eğer hedefiniz 2 hafta gibi bir sürede kilo vermek ise, her gün egzersiz yapmanız gerekecektir.

Hangi Spor Daha Çok Kilo Verdirir?

Hangi Spor Daha Çok Kilo Verdirir?

Kilo vermek, kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Bu nedenle spor yapmak da kişiye özel olacaktır. Hangi Spor daha çok kilo verdirir sorusunun cevabı da değişkenlik gösterecektir.

En çok kilo verdiren spor, en iyi yapabildiğiniz spor olacaktır. Hiç alakanız ve bilginiz olmayan bir spor dalını eksik gedik yapmak, size fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle en iyi yapabildiğiniz spor dalına yönelmek daha mantıklı olacaktır.

Spor yapmak, kilo vermeye zayıflamanın en kolay yolu olarak elbette yardımcı olacaktır. Ancak sporla birlikte yemek düzeni de getirilmelidir. Sadece spor yaparak ya da sadece düzenli beslenerek kilo vermek mümkün değildir. Yani spor yapmak, size istediğinizi yemek özgürlüğü vermeyecektir.

Spor yaparken en teşvik edici olan biriyle birlikte yapmaktır. Bu hem sizi iyi hissettirecek hem de sıkılmanızı önleyecektir.

Egzersiz planlamanız mutlaka olmalıdır. Bir gün sonranın planını bir önceki gün yaparak kendinizi motive edebilirsiniz.

Her gün tartılmak, kilo verdiğinizi gördükçe sizi motive edecek ve devamlılık sağlayacaktır.

Yapabileceğiniz sporları ve yapabileceğiniz şekillerde tercih edin. Aksi takdirde verim alamamaktan sakatlanmaya uzanan bir yola girebilirsiniz.

Yürüyüş İle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Yürüyüş yapmak, hem ruhu açan, hem de gün içerisinde zinde olmanızı sağlayan bir eylemdir. Aynı zamanda obeziteye karşı da savaş açmak demektir. Yürüyüş ile 1 ayda kaç kilo verilir sorusu merak edilen konulardan. Ancak bu durum bazı değişkenlere bağlıdır.

Yiyeceklerinizden feragat etmek istemiyorsanız, yürüyüş en mantıklı tercih olacaktır. Hem yüksek miktarda kalori yakmanızı sağlar, hem de vücudunuzun dayanıklılığını arttırır. Aynı zamanda stres üzerinde belirgin bir etkisi ve nitelikli uykuya büyük bir katkısı vardır.

Yürüyüş ile kilo vermek elbette mümkündür. Ancak kişinin kilosuna, beslenme şekline ve yürüyüş miktarına göre değişkenlik gösterecektir.

Örneğin 60 kilo ağırlığı olan biri, günde 1 saat 5 km hızla yürüdüğünde, yapacağı kalori miktarı 245 olacaktır. Bu da her gün düzenli yapıldığı takdirde ayda 1,1 kilo verileceği anlamına gelir. Ancak aynı yürüyüşü yapan 100 kiloluk bir kişi, 400 kalori yakar. Bu da ayda 1,8 kiloya karşılık gelir.

Yürüyüş hızı da kilo vermeyi etkiler. Günde 1 saat 3 km hızla yürüyen 65 kilo olan bir birey, ayda yaklaşık 1 kilo verirken, aynı kişi 6 km hızla yürüdüğünde ayda 1,4 kilo verecektir.

Her gün ortalama 5 km hızla yürümek, nefesinizi açar. Kalp atışlarınızı düzenler. Metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Kalp atışınız ne kadar hızlı ve düzenli olursa, yağ yakımınız da o kadar hızlı olur.

Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir?

Zayıflamanın altın kuralı, yemek düzenini sağlamaktır. Bunun için de az yağlı, az kalorili, bol proteinli yiyecekler tercih etmek gerekir. Bu nedenle en çok merak edilen konu da zayıflatan yiyecekler nelerdir konusu oluyor.

Bu yiyeceklerin başında yumurta geliyor. Haşlanmış yumurta hem doymanızı sağlar, hem de gün içerisinde acıkmanızı engelleyerek fazladan kalori almanızın önüne geçer.

Bir diğer yiyecek ise yeşil yapraklılardır. Lahana, ıspanak, pazı gibi yiyecekler kilo vermenizi hızlandırır. Kalorileri düşüktür ve lif deposudur. Gün içerisinde kullanmanız için size enerji verir. Yağ yakımını hızlandıran vitaminleri de içinde barındırır.

Somon balığı, yağlı bir balıktır. Ancak bilinenin aksine yağlı balıklar, sağlıklı ve vücut için gereklidir. Yağına rağmen kalorisi oldukça düşüktür. Somon balığının tok tutma özelliği vardır. Aynı zamanda yüksek miktarda protein bulundurur. Bu nedenle diyet listelerinde kesinlikle olmalıdır. Ton balığı da aynı özelliklere sahip olduğundan bir seçenek olabilir. Ayrıca omega-3 içeriği bakımından da zengindir.

Tatlı patates, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi yiyecekler, lif içeriği fazla olan, tok tutan ve yağ yakan sebzelerdir. Bu nedenle diyet listelerinde olması önerilmektedir.

Avokado, diğer meyvelerin aksine çok düşük karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bu özelliği ile kilo almanızı engeller. İçeriğindeki lif ve sağlıklı yağlar sayesinde tok tutar. Su oranı da oldukça yüksektir.

Kepekli tahıllar sınıfına giren kahverengi pirinç, yulaf ve kinoa, tok tutan yiyeceklerdir. Ve zayıflamak isteyenlerin mutlaka tüketmesi gerekir.

Zayıflamanın Evde Diyet Nasıl Yapılır?

Evde Diyet Nasıl Yapılır?

Diyetisyen yardımı olmadan zayıflamak isteyenler, evde diyet nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaktadır.

Evde diyet yapmak elbette mümkündür. Ancak bunun için vücudu çok iyi tanımak, tüketilen yiyeceklere çok dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde vücut dengesi korunamazsa rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle eğer evde diyet yapılacaksa, kişi kendini çok iyi tanımalı, uygun bir diyet listesi hazırlamalı ve diyeti mutlaka bol su ve egzersizler ile desteklemelidir. Ancak mümkünse bir diyetisyenden yardım almak daha sağlıklı olacaktır.

90880