Teravih Namazı Hakkında Bilinmesi Gereken Kısaca Bilgiler

Tervih namazı nedir ve teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kılmanın hükmü ve teravih namazının faziletleri hakkındaki bazı bilgileri sizler için derledik.

Bu makalede ve Teravih Namazı Teravih Namazı Bilgiler Teravih Namazı Hakkında Bilgi Teravih Namazı Nasıl Kılınır hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Ramazan ayının ibadetleri arasında bulunan teravih namazı ramazan ayının girdiği akşamdan başlayarak sonladığı süreye kadar yatsı namazından sonra kılınan bir namazdır. Sünnet namazlarda olan teravih namazı kılmak faziletleri ve ramazan ayını huşu ile geçirmek isteyen Müslümanlar için oldukça önemli bir ibadettir.

Teravih namazı toplam 20 rekat olmaktadır. Ayrıca yatsı namazı da teravih namazından önce kılınıp sonrasında vitr namazı da kılındıktan sonra tamamlanır.

Teravih namazı cemaatle kılınan bir namaz olarak kabul edilmesinin yanında kişisel olarak da eda edilmesi mümkün olan bir ibadettir. Kılınışında 2 rekâtta bir veya 4 rekatta  bir selam verilerek kılınmaktadır.

Teravih namazı kılınışında 2 rekatta bir selam verildiğinde sabah namazının sünneti gibi kılınmaktadır. 4 rekatta bir selam verilerek kılındığında ise ikindi namazının sünneti gibi kılınır.

Ramazan ayında yapılan ibadetler arasında özellikle cemaatle kılınması bir gelenek haline gelen teravih namazı toplumun kaynaşmasına bir arada ibadet yapmasına ve dua etmesine de vesile olmaktadır. Teravih namazı Ramazan ayı boyunca her akşam başka bir fazileti olan ve insanların maddi ve manevi sıkıntılarına fayda veren faziletleri taşıyan bir ibadettir.

Ramazan ayında her gece teravih kılan kişinin Kadir gecesini de ibadetle geçirmiş sayılması ve Kadir gecesinin feyz ve bereketine nail olması mümkün olabilmektedir. Ramazan ayında geceler içerisinde her sene farklı bir gecede olduğu belirtilen Kadir gecesi teravih namazı kılan kişiler için oldukça faziletli olarak geçirilmiş olabilmektedir.

UtD8g2hf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir