Telefonu Meşgule Attığımızda Otomatik Mesaj Gönderme

Meşgule Attığımızda Otomatik Mesaj Gönderme

Telefon aramaları bazen hiç uygun olmadığımız anlarda denk gelebiliyor. İş toplantılarında, birisiyle koyu bir sohbet halinde ya da trafikte araç kullanırken bir arama ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durumda yapılması gereken en pratik şey tabii ki meşgule atmaktır. Bunu yapsanız dahi bazen ikinci kez aramayla karşılaşabilirsiniz. Yine bazen meşgule atmak yerine açıklama gereği de hissedebilirsiniz.

Telefonu
Telefonu Meşgule Attığımızda Otomatik Mesaj Gönderme

Dolayısıyla hem Android hem de iOS cihazlarda direkt olarak dahili özelliklerden birisi otomatik mesaj özelliğidir. Siz tek tıkla meşgule attığınız numaraya durumunuza uygun bir mesaj atabilirsiniz. SMS karşı tarafa iletilir ve neden meşgul olduğunuza dair bilgi vermiş olur.

Telefonda Otomatik Mesaj Nasıl Ayarlanır?

Telefonunuzda meşgule attığınızda otomatik olarak mesaj gönderilmesini istiyorsanız şu adımı izlemelisiniz.

  • Bir arama geldiğinde ekranda cevapla ve reddet seçeneğini gördüğünüz alanda ‘’mesaj gönder’’ ibaresini görebilirsiniz.
  • Bu ibare genellikle yeşil ve kırmızı renk olan yanıt tuşlarının hemen altında yer alır. Buraya tıklamanız halinde karşınıza bazı taslaklar çıkar.
  • Taslaklar arasında ‘’trafikteyim’’, ‘’toplantıdayım’’, ‘’şu an müsait değilim’’ gibi hazır şablonlara rastlamak mümkün.
  • Dilediğiniz birisini seçtiğinizde hat meşgule düşer ve otomatik olarak karşı tarafa seçtiğiniz taslak SMS iletilir.
  • Siz işinize geri dönerek o an meşguliyetinizi giderirken sizi arayan kişi de neden telefona yanıt veremediğinizi öğrenmiş olur.

Telefonunuzun mesaj gönder kısmına tıkladığınızda burada yer alan şablonların en altında yeni mesaj oluştur seçeneğini de görebilirsiniz. Dolayısıyla buraya istediğiniz mesajı yazıp taslaklar arasına kaydetmeniz mümkün. Bir sonraki arama esnasında bu hazır taslağı da kullanabilirsiniz.

Elbette ki bunun bir hazır mesaj olduğunu ve otomatik olarak karşı tarafa iletildiğini bilmeyenler durumu garipseyebilir. Zira ‘’araç kullanıyorum uygun olduğumda arayacağım’’ otomatik mesajını meşgule atarken göndermeniz durumunda karşı taraf telefonu açmak yerine uzun mesaj yazmayı mantıklı bulduğunuzu düşünebilir. Aslında bu bir noktada karşı tarafın bu özellikten ne kadar haberdar olduğuyla alakalıdır. Fakat yeni mesaj oluştururken meşguliyetinizi belirttikten sonra bu bir otomatik mesajdır ifadesine de yer vermeniz bu sorunun çözümü için tercih edilebilir.

sU5f6ObP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir