Tekbir Ne Demek?

Tekbir

Tekbir getirmek Müslüman alemi için son derece doğal bir şeydir. Anlamına bakıldığında da aslında Allah(c.c)’in ne kadar yüce olduğunu betimleme olarak tanımlanabilir. Genellikle bulmacalarda ya da soru cevaplarda tekbir nedir diye sorulduğuna şahit olunabilir. Allah-u Ekber demek tekbir getirmektir. 

Bu makalede ve Tekbir Anlamı Tekbirin Dinimizdeki Yeri Tekbir Kavramı Tekbirin Önemi Tekbir Ne Zaman Söylen hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tekbir
Tekbir Ne Demek?

Tekbir anlamı itibariyle ‘’yüce, büyük olduğunu kabul etmek’’ için kullanılan bir söz öbeğidir. Allah’ın büyüklüğünü, gücünü, kudretini belirtir ve bunu kabul ettiğinizi beyan etmiş olursunuz. Tekbir getirmek yerine tekbir çekmek gibi kavramların kullanıldığını da sıkça gözlemleyebiliyoruz. 

Allah-u ekber demek bir bakıma hem Allah(c.c)’in kendisini hem de sahip olduğu isimleri, sıfatları, fiilleri ve her şeyini yüceltmektir. Örneğin namaz ibadetini gerçekleştiren bir Müslüman tekbir ile ibadetini tamamlamaktadır. Tekbir en kısa tanımıyla Allah en büyük ilahtır. Allah her şeye gücü yetendir demektir. O’nun hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını, hiçbir noksanı olmadığını, her şeyi yapabilecek kudrete sahip olduğunu en açık dille ifade etme biçimidir. Bu yüzden namaz gibi ibadetlerde de tekbir getirilir ve bu cemaat arasında ya da bir sohbet esnasında da tekrarlanılabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir