Taze Fasulye Nasıl Saklanır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Taze fasulye özellikle zeytinyağlı yemeklerde kullanılır. Buzlukta kış için saklanır. Bağışıklık sisteminw faydaları vardır. Düşük kalorilidir.

Taze Fasulye

Çok uzun yıllardan beri baklagiller ailesi insan yaşamında büyük bir yere sahiptir. Taze fasulye de en çok tüketilen baklagillerden bir tanesidir. Anavatanı Güney Amerika’dır. Meyvesi bezelyenin meyvesine benzeyen fasulye birçok insan tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Bu makalede ve Taze fasulye Fasulye saklama yöntemleri Fasulye faydaları Fasulye zararları Fasulye kal hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ülkemizde aynı topraktan iki defa toplanabilmektedir. İlk meyvelerini baharın sonunda vermeye başlar ve ülkemizde tam 8 adet farklı türü yetiştirilmektedir.

Hem tek başına iyi bir protein kaynağı olması hem de diğer tahıllar ile birlikte tüketildiğinde tamamlayıcı bir protein kaynağı olması sebebi ile birçok uzman tarafından önerilmektedir.

Kendi hacminin yaklaşık beş katı kadar su çekme hacmi bulunan baklagiller insanda her zaman bir tokluk hissi uyandırmaktadır.

Bununla birlikte taze fasulye bağırsaklardaki toksinlerin atılmasında ve bağırsakların temizlenmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Fazlası ile sevilerek tüketilen taze fasulye ana yemeklerden konservelere, kurutulmasından turşulara kadar birçok farklı şekilde tüketilmektedir.

Taze Fasulye Nasıl Saklanır

Taze fasulye lezzeti ile birçok insanın gönlünü kazanmıştır. Bu noktada taze fasulyeyi yetişmediği aylarda da tüketmek isteyenler için saklama yöntemleri geliştirilmiştir.

Taze fasulyeyi saklamak farklı yöntemler ile sağlanabilmektedir. Taze fasulyenin uzun süreli saklanması için yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

Taze fasulyenin saklanması için sen sağlıklı yöntem dondurmaktır. Bununla birlikte taze fasulye, konserve, turşu ve benzeri şekillerde saklanabilmektedir. Ancak bu durumlar taze fasulyenin yapısını ve tadını değiştirdiğinden birçok insan için saklamak olarak görülmemektedir.

Taze fasulyeler alındıktan sonra normal şekillerde temizlenmelidir. Ardından istenilen boyutlarda hazırlanmalıdır. Buradaki hazırlama işlemi taze fasulyenin daha sonra nasıl kullanacağı ile doğrudan ilişkilidir.

Boyutlarına göre hazırlanan taze fasulye, daha önceden kaynatılmış olan bir suyun içerisinde atılır. Yaklaşık olarak 2 – 3 dakika bekledikten sonra bir süzgeç yardımı ile kaynar su içerisinden alınır ve soğuk suya tutulur. Bu işlemin ardından iyice kurulanmaları sağlanır ve paketlere ayrılır.

Taze fasulye paketleme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta pakette hava kalmamasını sağlamaktır. Aynı zamanda paketleme işlemi sırasında mutlaka 1 kullanımlık şekilde yapılmaya özen gösterilmelidir. Bir defa çözünen taze fasulyelerin tekrar dondurulmaması gerekmektedir.

Taze Fasulye Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Taze fasulyenin yemeklerde kullanımı genel olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu noktada taze fasulye doğrudan ana yemek olarak kullanılabileceği gibi farklı malzemeler ile bir araya getirilerek, birçok farklı yemek içerisinde de kullanılabilmektedir.

Ülkemizde taze fasulye en çok kıymalı ya da domatesli olarak hazırlanmaktadır. Genellikle ana yemeklerin ana malzemesi olarak tercih edilmektedir. Kimilerine göre et ve et ürünleri ile çok lezzetli olurken, kimileri içinde etsiz kullanımı kendi lezzetini korumasına imkan tanımaktadır.

Bunlarla birlikte taze fasulye turşusu oldukça sevilerek tüketilmektedir. Turşu olarak hazırlandığı zaman farklı salataların içerisinde kendisine bir yer bulabilmektedir.

Ek olarak ülkemizde özellikle domatesli konservesi yapılmaktadır. Bu konserveler yemek yapılacağı zaman açılarak doğrudan yemeğin içerisinde aktarılabilmektedir.

Taze Fasulye Faydaları

Taze fasulye, genel olarak çok sevilmesinin yanında insan sağlığında birçok farklı olumlu etkiye sahiptir. Taze fasulyenin faydaları göz önünde bulundurulduğu zaman korucuyu ve risk azaltıcı etkilere sahip olduğu gözlemlenmektedir. Taze fasulye faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

·       Kalp ve damar hastalıkları risklerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Taze fasulye içerisinde yüksek miktarda, meyve sebzelerde bulunan palifenolik antioksidanlar olan felavonoid bulundurur. Bu sayede kap hastalıkları riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda bu antioksidan belirli iltihap önleyici özelliklere de sahiptir.

·       Taze fasulye bağışıklık sistemini destekleyen bir yapıya sahiptir.

·       Kemik sağlığı açısında önemli vitaminleri içermektedir ve vitamin kaybının önüne geçmede etkilidir.

·       Sindirim sisteminde kabızlık, hemoroid, ülser, reflü gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

·       Göz fonksiyonlarının gelişmesinde ve görme azaltmalarına yol açan sarı nokta hastalığının önlenmesine yarımcı olmaktadır.

Taze Fasulye Nelere İyi Gelir

Taze fasulye insan sağlığı için önemli olumlu etkilere sahiptir. Bunların en başında kalbe iyi gelmesi ile bilinmektedir. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde ve giderilmesinde etkili olmaktadır. Damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara sebep olan aminoasitlerin seviyesini düşürmede etkilidir.

Lif bakımından zengin oluşu ile tok tutar ve insanın kilo vermesini kolaylaştırır. Aynı zamanda bu özelliği sayesinde bağırsakların çalışmasına da katkı sağlamaktadır. Kabızlık ve hemoroid gibi rahatsızlıkların önüne geçmede etkilidir.

Taze fasulye nelere iyi gelir? Sorusunun diğer bir cevabı ise yorgunluktur. Düzenli taze fasulye tüketiminde yorgunluk ve bitkinliğin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu sebepten özellikle kendisini her gün yorgun hissedenler için tüketilmesi önerilmektedir. İştahı ve uykuyu düzenleyen bir yapıya sahiptir.

Taze Fasulye İçindeki Vitaminler

Taze fasulye içerisinde C, K ve B6 vitaminlerini barındırmaktadır. Taze fasulye içerisindeki vitaminler insan sağlığında oldukça ektili özelikle sahiptir ve insan sağlığının korunmasına katkı sağlamaktadır.

Aynı zamanda bu vitaminler gelişimi de desteklemektedir. Bunlara ek olarak taze fasulye içerisinde kalsiyum, silikon, demir, manganez, bakır ve potasyum gibi mineralleri de barındırmaktadır.

Taze Fasulye Kalorisi

Taze fasulye kalorisi son derece düşük yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu sebepten diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Hem tok tutması özellikleri ile hem de düşük kalorisi ile tüketimde insana fayda sağlamaktadır. Bu bağlamda 100 gram taze fasulyenin kalorisi 31,3 kcal olarak belirlenmiştir.

Taze Fasulye Zararları

 Her sebze de olduğu gibi taze fasulye de aşırı tüketimde bazı olumsuz etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Ancak yinede oldukça az risk faktörleri barındıran gıdalardan bir tanesidir.

Fitik asit taze fasulye içerisinde bulunur ve fazla tüketimde beslenme eksikliklerine neden olabilmektedir. Buna ek olarak taze fasulyenin zararları arasında aşırı tüketime bağlı olarak gelişebilecek sindirim bozuklukları da yer almaktadır.

73683