Tarihi ve Kültürel Mirası Koruyabilmek için Neler Yapmak Gerekir?

Tarihi, kültürel miraslar, asırlarca öncesine aittir ve geçmiş dönem hakkında bizlere bilgiler vermektedir. Maddiyatla ölçülemeyecek kadar önemli bu eserlerin korunması gerekiyor. Peki, korumak için neler yapmak gerekir?

Bu içerikte ve Tarihi Miras Kültürel Miras Koruma Mirası Koruma Tarihi Koruma Kültürel Koruma Miras ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Miras, sadece eserler demek değildir. Atalarımızdan kalma örf-adetler de önemli kültürel miraslarımızdır. Bu kültürler hakkında bilgi sahibi olmak, onların değerini anlamak ve korumak için önemli bir adım olacaktır.

Türkiye, o kadar farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır ki tarihi eserler açısından oldukça zengindir. Korumak için insanların bilgili olması gerekse de kesin sonuç almak için yasalarla desteklenmesi gerekir. Hatta en değerli olanları için özel korumalar bile tahsis edilebilir.

Göbeklitepe, Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camii gibi tarihi eserler elle dokunabildiğimiz, somut eserlerdir.

Herhangi bir yörenin dans figürleri, aksanı, aile için gelenekleri ise soyut, dokunamadığımız eserlerdir.

Tarihi ve kültürel mirasın korunması için bunlara dikkat

  • Yasalarla korunmaya alınmalı ve cezaları çok ağır olmalıdır.
  • Müfredat içerisine bu eserler eklenmeli, değeri anlatılmalıdır.
  • Bu tarihi eserlerin tanıtılması, turist çekilmesi önemlidir. Böylece uluslararası çapta korumaya alınır, kazanç sağlandığı için güvenliğine daha çok önem verilir.
  • Çeşitli dernek faaliyetleri ile halkın bilinçlendirilmesi, herkesin duyması sağlanmalıdır.
  • Eserlerin bulunduğu bölgelerde, hangi doğa olayları yaşanıyorsa bundan olumsuz etkilenmemesi için gerekli çalışmaların yapılması gerekir.
  • Müzelerin sayısı artırılırsa, arkeologlar tarafından çıkarılan küçük eserler burada sergilenir ve korunması daha kolay olur.
  • Tarihi eserlerin güçlendirilmesi için belirli standartlara uyulması gerekir.

 

iXuRH1x9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir