Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarçın çayı son zamanlar da bitkisel çaylara merak salanlar için oldukça faydalı bir bitki çayı olması yönüyle hem sağlıklı hem de hafif kalori yönüyle rahat t..

Tarçın çayı son zamanlar da bitkisel çaylara merak salanlar için oldukça faydalı bir bitki çayı olması yönüyle hem sağlıklı hem de hafif kalori yönüyle rahat tüketilebilecek çaylar arasına girmektedir. Daha çayınızı yaparken, kokusu ve tadıyla doğrudan sizi cezbedecek tarçınlı çayın, 2 kalori olması ve birçok rahatsızlığa etkisinin olması kadar kilo vermekte de oldukça etkili bir çayıdır. Tarçın çayının hazırlanmasını oldukça basit ve pratik olması yönüyle her yer de rahatlıkla tüketmenize sebep olacaktır. 20 ve 25 dakikalık bir su da kaynattıktan sonra 15 dakika demlenmesini beklememiz gerekmektedir. 15 dakikalık demleme sürecinden sonra bu faydalı çayı rahatlıkla içebilirsiniz.

Tarçın çayının faydaları nelerdir?

Tarçın çayının en önemli özelliklerinden ilki ise soğuk havalar da gribe ve enfeksiyon hastalıkları da doğrudan vücudumuza yardımcı olacak besin değerleriyle bize yardımcı olmaktadır. Virüs, bakteri, mantar gibi oluşumlara karşı güçlü direnç sağlaması yönüyle etkilidir. En güçlü antioksidanlardan biri olan tarçın çayı, ciltteki kırışıklıkları engellediği gibi cildin elastik yapısını korumak da ve kronik hastalıklara karşı da önceden önlem olmaktadır. Zayıf kan dolaşımının verdiği rahatsızlıklardan dolayı tarçın çayı damarlarımızdaki kanı inceleterek akışını kanın damarlar içerisin de daha rahat yapmasını sağladığı gibi ağrılara da oldukça etkisi mevcuttur. Bunların yanın da romatizma ve arterit gibi hastalıklarda da ağrıların azalmasın da önemli bir etkiye sahiptir. Tarçın çayın da bulunan poline fonoller, yüksek ve düzensiz şeker artış ve azalışların da dengeleyici bir yol sağlamaktadır. Özellikle diyabet hastaları için düzenli olarak içebilecekleri bir çay olma özelliği taşımaktadır. Özellikle mide rahatlıkların da önemli bir yer teşkil eden tarçın çayı, mide ülseri, mide bulantıları, kabızlık ve ishal gibi sağlık sorunlarında da rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Tarçın çayının en önemli etkilerinden birisi ise regl ağrıları, kronik migren ağrıları, kas ağrıları gibi rahatsızlıklar da yatıştırıcı bir özelliğinin olmasıdır.

Tarçın çayının tüketimin de nelere dikkat etmeliyiz?

Sık kullanımın da vücudunuz da oluşabilecek alerjik etkiler ortaya çıkarsa tarçın çayına bir müddet ara vermeniz de fayda olacaktır. Ayrıca hamile bayanlar ve bebeklerini emziren annelerin de fazla tüketiminden kaçınması gerekmektedir. 2086