Sürekli Açlık ile Baş Etmenin Etkili Yöntemleri

Sürekli Açlık ile Baş Etmenin Etkili Yöntemleri. Gün içerisinde kendinizi sürekli aç hissediyor, yemek yeseniz bile doymuyorsanız; bir yerlerde yanlış bir şeyler yaptığınızı bilmelisiniz. Beslenme düzeninizde yapılan bir hata nedeniyle, doymuyor olabileceğiniz gibi sağlıksız beslenerek vücudunuz yanlış yönlendirmiş de olmanız mümkün.

Devamlı kendinizi aç hissetmenin bazı sağlık sorunlarından ve psikolojik nedenlerden de kaynaklanabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Sağlıklı beslenmenin nasıl olması gerektiğini bilirseniz, sorunun nereden kaynaklandığını daha kolay tespit edebileceksiniz.

Böyle sürekli aç hissetmenizin nedeninin; metabolizma kaynaklı, psikolojik, sağlık ya da beslenme düzeni ilişkili olup olmadığını anlayabileceksiniz.

Sürekli Açlık Hissetmenin Nedenleri

Sürekli Açlık Hissetmenin Nedenleri

 1. Yemeğinizi Hızlı Yemek… Günlük yaşamın temposuna yetişebilmek için hemen ayaktan bir şeyler atıştırıp geçiyor olmanız, beslenme açısından son derece sağlıksız bir durumdur. Zaman kazandığınızı düşünseniz de, sağlığınızdan olduğunuzu bilmelisiniz. Kilo almanızın, hızlı bir şekilde yeniden acıkmanızın ve kabaran iştahınızın sebebi hızlı yemek olabilir.
 2. Rafine Karbonhidrat Tüketmek… Makarna, hamur işi, abur cubur gibi hazır gıdalar rafine karbonhidratlar grubunda yer alır ve oldukça sağlıksızdır. İçerisinde lif bulundurmayan bu besinler kolay sindirilebildiklerinden hemen doymanızı sağlasa da, hemen acıkmanıza neden olurlar. Sürekli açlık hissinin sebebi, rafine karbonhidratları tercih etmeniz olabilir.
 3. Yeterince Su İçmemek… Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için günlük ortalama olarak 2 litre kadar su içmeniz gerekiyor. Eğer yeterince su içmiyorsanız, vücudunuz susuz kalacaktır. Beynimiz, açlık ve susuzluk sinyallerini çok sık karıştırdığından susadığınız zamanlar kendinizi aç hissediyor da olabilirsiniz.
 4. Proteini Az Tüketmek… Öğünlerinizde tavuk, balık, et ve yumurta gibi zengin protein içeriğine sahip besinleri yeteri kadar tüketmiyor olabilirsiniz. İştahın kapanmasında ve açlık hissinin bastırılmasında oldukça etkili olan proteinli besinlere ağırlık vererek beslenmeniz durumunda, sürekli açlık hissetmeyeceksiniz.
 5. Sağlıklı Yağları Kullanmamak… Uzun süre midede kalarak, uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak olan sağlıklı yağlara beslenmenizde yer vererek, sürekli açlık duygusundan kurtulabilirsiniz. Gerektiğinden fazla yağ kullanmanın sağlıksız bir durum olduğu gibi, ihtiyaç duyulandan daha az yağ tüketmenizde sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Sürekli Açlıktan Kurtulma Yöntemleri

 • Beslenmeye Dikkat Etmeli… Sağlıklı beslenmenin kurallarını öğrendiğinizde, sürekli açlık duygusundan kurtulmanız mümkün. Daha önce de söz konusu olduğu gibi karbonhidrat, yağ, protein ve su alımınızda bir denge kurmalısınız.
 • Stresten Uzak Durmalı… Günlük yaşantımızdan neredeyse eksik olmayan stres, açlığı tetikleyen bir faktördür. Birçok insan stresli iken önce yemek yer ve doymuşluk hissi yaşamaz. Sağlıksız ve dikkatsiz beslenmeyi önlemek için stresinizi kontrol edebilmeniz gerekir.
 • Öğün Atlamamalı… Vücudunuzu uzun süre aç bırakmanız, daha geç doymanıza neden olabileceği gibi metabolizmanızda kalıcı sorunlarda yaratabilecektir. Öğün atlamadan, ara öğünler ile beslenmeniz hem sağlığınız, hem de tokluk hissi oluşmasını sağlayacaktır.
 • Atıştırmalıklardan Kaçınmalı… Acıktığınızda abur cubur tüketmek yerine, leblebi ya da haşlanmış lahana yapraklarını tercih edebilirsiniz. Lifli gıdaları tercih ettiğinizde daha uzun süre tok kaldığınızı ve sürekli acıkma hissini yaşamadığınızı fark edeceksiniz.
 • Buzdolabı Notları Kullanmalı… Susuzluk ve stres gibi gerçekten aç olmadığınız durumlarda, bunu fark ederek yemek yemenize engel olmanız için buzdolabınızın üzerine küçük notlar yapıştırmayı deneyin. O an durup kendinizi sorgulamanızı sağlayacak bu hatırlatmalar ile duygusal açlığınızı bastırabilirsiniz.
 • Tam Tahıllı Ekmek Tüketmeli… Beyaz ekmeğe oranla, tam tahıllı ekmekler daha uzun süre midede kaldıklarından, açlık hissi yaşamanızı engellerler. Bol lif içeriklerinin yanı sıra kan şekerini de dengeleyebilen tam tahıl grubu sayesinde, gün içinde gelen ani açlık krizlerine engel olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap